Lyžování je docela drahý špás. Kromě sumy za ubytování a stravu musíte do plánovaného rozpočtu započítat i nákup skipasů. Ale ne všude. U našich nejbližších západních sousedů přibývají lyžařská střediska, v nichž můžete vleky využívat po celou sezónu zadarmo. Nevěříte? Abyste měli skipasy zadarmo, potřebujete k tomu jen Kartu hosta. Tu získáte, pokud využijete služeb ubytovacích zařízení v daném středisku.

Spíš u nás? Lyžuješ zadarmo

Původcem tohoto výborného nápadu byl před několika lety jeden z německých lyžařských areálů v regionu Allgäu: Oberstaufen. Místní ubytovatelé si uvědomili, že jejich středisko, nabízející 40 km sjezdovek není zrovna pupkem světa a i při stále rostoucí nabídce bude čím dál hůř konkurovat větším střediskům. A tak přišli s myšlenkou, že jejich hosté budou v Oberstaufen jednoduše lyžovat zadarmo. Každý návštěvník, který se při své zimní lyžařské dovolené v Oberstaufen ubytuje, získá zdarma kartu "Oberstaufen plus", která slouží zároveň jako skipas.

Následovníků přibývá

Tento nápad se v praxi velice dobře ujal, a tak se zanedlouho objevili následovníci. Skipas zdarma tak získávají i hosté Oberjochu, nejvýše položené obce v Německu, i sousedního Hindelangu. Každý, kdo přenocuje v jednom z víc než 220 ubytovacích zařízení zapojených do projektu, ušetří náklady na skipas - po zdejších 32 kilometrech sjezdovek se může prohánět zadarmo. Bezplatný je i vstup do dětského zimního světa zábavy, nebo do bazénu Wonnemar v Sonthofen a do Alpspitz-Badecenter v Nesselwangu.

Ještě větší výběr tras a lyžařských terénů mají hosté v oblasti mezi Füssen a Oberammergau, kteří po ubytování obdrží bezplatnou kartu "KönigsCard". Ta držiteli umožňuje každodenní tříhodinové lyžování na 120 kilometrech sjezdovek v okolních střediscícch Nesselwang, Pfronten, Jungholz, Tegelberg, Buchenberg, Hahnenkamm/Reutte a Ammergauer Alpen. Mezi další bezplatné aktivity pro držitele KönigsCard patří lyžařské kurzy (sjezdové i běžkařské), výlety na sněžnicích, lezení po ledových stěnách, stavění iglú nebo vstupy do mnoha bazénů.

Bezplatná nabídka také ve Schwarzwaldu (Černý les)

Myšlenka bezplatných skipasů se ujala i v pohoří Schwarzwald na jihozápadě Německa. V okolí Feldbergu a Todtmoosu je k ubytování k mání "Höchschwarzwald Card". Získá ji každý, kdo si u některého z 280 ubytovatelů rezervuje nocleh minimálně na 2 noci. Tahle nabídka rozhodně stojí za využití, protože karta opravňuje k bezplatnému využití vleků od Seebucku přes Grafenmatt, aż po Fahl, tedy v největším propojeném lyžařském areálu v rámci Německé Vysočiny (Mittelgebirge). Díky tomu, že karta funguje i v šesti okolních lyžařských střediscích, držitelé mohou lyžovat po více než 60 km upravovaných lyžařských tratí.

I v segmentu bezplatných skipasů plane konkurenční boj. A z něj vzešla další bezplatná karta, platná pro změnu v oblasti severního Schwarzwaldu, v Baiersbronnu a Freudenstadtu. Jmenuje se "Schwarzwald Plus" a kromě bezplatného využití lyžařských vleků opravňuje k návštěvě víc než 80 atrakcí v celé oblasti, od bazénů až po kurzy pečení třešňových koláčů.

Zadarmo si zalyžujete i v Bavorsku. Úřady v St. Englmar představili zážitkovou kartu "Erlebnis-Plus-Card", první all-inclusive kartu v Bavorském lese. Do projektu se postupně zapojuje čím dál víc zdejších ubytovatelů, mezi kterými je o účast v projektu velký zájem. Karta je platná nejen na lyžařských vlecích, ale také na 40 dalších atrakcích.

V Česku zadarmo ani kuře nehrabe (téměř)

Čeští ubytovatelé se také vrhli do spolupráce s lyžařskými středisky, všechny projekty však dosud došly jen do fáze různých slev a zvýhodněných cen. Při ubytování v řadě penzionů, hotelů nebo privátů získají návštěvníci bezplatně "Kartu hosta", díky níž mohou čerpat různě vysoké slevy na nejrozmanitější atrakce či služby. Namátkou vybíráme:

➽ Harrachov Card - opravňuje držitele k čerpání slev na 43 místních či regionálních atrakcích - od lyžařské školy přes bezplatný skibus až po slevy v restauracích;
➽ SpindlCard, díky níž je skipas do Špindlu o 20% levnější (tarif "Ski & Stay"); 
➽ Karta hosta Pec pod Sněžkou, díky níž je lyžování v Peci a ve Velké Úpě o 10% levnější
➽ Rokytnice Plus - 15% sleva na bodové a vícedenní skipasy ve všech střediscích Skiregionu
➽ LipnoCard - 20% sleva na vícedenní skipasy
➽ Beskydy Card - slevy na jízdné v mnoha beskydských lyžařských střediscích a zvýhodněné ceny dalších atrakcí 
➽ Jeseníky RegionCard je čestnou výjimkou, tato karta hosta totiž bezplatné lyžování nabízí! Karta plná výhod a slev, platná v mnoha lyžařských střediscích v rámci regionu Jeseníky, je zadarmo k dostání při rezervaci ubytování u některého ze zúčastněných ubytovatelů a kromě zlevněných skipasů (slevy od 20%) a dalších výhod nabízí také skipas ZDARMA při ubytování v Apartmánech Kouty na 2 a více nocí.

 

Více informací najdete na stránkách středisek:

Oberstaufen: www.oberstaufen.de/urlaub/gaestekarte/skipass-kostenlos/   

Bad Hindelang-Oberjoch: www.badhindelang.de/skiurlaub/winterurlaub/gratis-skipass.html  

Füssen: www.fuessen.de/winter/koenigscard-angebote.html   

Oberammergau: www.ammergauer-alpen.de/Media/Artikel/KoenigsCard  

Feldberg: www.hochschwarzwald.de/Card/Freie-Fahrt-auf-allen-Pisten   

Baiersbronn, Freudenstadt: www.schwarzwaldplus.de/erlebnisse/skiurlaub-und-schwarzwald-winter/

St. Englmar: www.urlaubsregion-sankt-englmar.de/gastgeber/erlebnis-plus/index.html

Skiareál Kouty: http://www.apartmany-kouty.cz/ubytovani/zvyhodnene-pobyty