Ženy to mají lepší - alespoň pokud jde o lyžování. Dvoří se jim hned několik lyžařských areálů, které je chtějí nalákat na slevy na svých svazích. A rozhodně nejde jen o květinovou výzdobu v hotelovém pokoji. Máme na mysli hmatatelné výhody, jako je o 166 EUR dražší skipas, který ovšem dámy získají k hotelovému balíčku zdarma, nebo slevu na pronájem lyží a sportovního oblečení. Pouze ve spolkové zemi Salzbursko museli svou nabídku přehodnotit, zde totiž zasáhl rakouský ombudsman.

Jako doprovod zdarma 
V Großarltalu se tak teď místo požitků pouze pro dámy nabízí to samé pod jiným heslem: Jedna osoba platí, druhá to má gratis. Zdejší "Lady-Skiwoche", nabízené už celých 15 let, byly rakouskými úřady klasifikovány jako diskriminační, a tudíž nepřípustné. Ať už muž nebo žena, každý, kdo se zúčastní zdejšího jarního týdne "Sonnenskiwoche", získá pro svůj doprovod zdarma šestidenní skipas. A oba dostanou v týdnu od 21. do 28. března 2015 nápoj zdarma v jedné z horských chat, mohou využít během jednoho dne bezplatné testování lyží a také zdarma na jeden den využít služby horského průvodce k prozkoumání zdejšího lyžařského terénu. V rámci týdenního programu se v pondělí oba návštěvníci mohou vidat na uvítací párty, v úterý a ve čtvrtek apres-ski v jedné ze zdejších horských chat a ve středu koncert. Ceny za sedm nocí začínají na 470 eurech a druhá osoba jako doprovod zaplatí od 240 EUR, šestidenní skipas má zadarmo. 

Kupónová knížka plná potěšení 
V St. Anton am Arlberg podobné problémy s ombudsmanem nemají. Tady se ještě stále tři lednové týdny věnované ženám mohou jmenovat "Ladies First", tedy "Dámy mají přednost". V době od 10. do 31. ledna 2015 získají všechny ženy na tyrolské straně tohoto arlberského střediska tzv. "Ladies First Booklet". Tato knížečka obsahuje celou řadu výhodných kupónů - od prémiových cen v půjčovnách lyžařské výstroje přes výhodné slevy na wellness, 10% slevy na nákup lyží a sportovního vybavení nebo na nápoje zdarma ve vybraných restauracích. Kromě toho v tomto elegantním mezinárodním lyžařském středisku ve stejném období seženete cenově výhodný balíček: Týden v penzionu se snídaní a 6-denní skipas na nekonečnou lyžovačku po 130 km sjezdovek už od 420 EUR.


Skipas zdarma a jedna party za druhou 
"Girls just wanna have fun" - přesně takto pojímají svůj Ladies Week ve švýcarském zimním středisku Engelberg. Dívky a ženy, které stráví v týdnu od 10. do 17. ledna 2015 čtyři a více nocí v Engelbergu, získávají skipas gratis. A kromě bezplatného skipasu je čeká ještě třetinová až poloviční sleva při pronájmu lyžařské výstroje. Podmínkou získání těchto výhod je přímá rezervace pobytu přes turistické centrum Engelberg-Titlis. O dostatek sněhu nemusíte mít v Engelbergu obavy: 82 kilometrů sjezdovek v Titlisu začíná v nadmořské výšce okolo 3000 metrů a nejdelší měří 12 kilometrů. 

Slevy na skipas 

Kdo nelyžuje každý den, může využít alespoň tzv. "Ladies Days", které nabízejí některá střediska. Dámy si v takových dnech mohou zakoupit skipas za cenu dětského jízdného. V bavorských střediscích Brauneck bei Lenggries, Spitzingsee-Tegernsee a v Sudelfeldu, stejně jako ve středisku Zahmer Kaiser/Tirol takovýhle "Dámský den" připadá vždy na středu, a to poloviny ledna až do popeleční středy.  

Ve středisku Christlum am Achensee se lyžuje levněji vždy v úterý, v areálu Skigroßraum Kitzbühel-Kirchberg je tímto dnem pondělí. V Na svazích Kirchbergu a Kitzbühelu si ale na své slevy přijdou i pánové! Skipasy za zvýhodněné ceny si tady mohou zakoupit od poloviny ledna každý pátek. 


Více informací: 
Engelberg-Titlis Tourismus, Tel. 0041/41/6397777, www.engelberg.ch. 
Tourismusverband St. Anton, Tel. 0043/5446/22690, www.stantonamarlberg.com. 
Tourismusverband Großarltal, Tel. 0043/6414/281, www.grossarltal.info 
Lady-Skipässe: Alpenplus-Skigebiete, Tel. 08034/309644, www.alpenplus.com, Bergbahn Kitzbühel, Tel. 0043/5356/6951 www.bergbahn-kitzbuehel.at.