Pokud chcete stranou od sjezdovek objevovat tichou, zasněženou horskou přírodu a užívat si nádherných panoramatických výhledů, pak jsou pro Vás túry na sněžnicích to pravé. Od Středoněmecké vysočiny až po Alpy se v Bavorsku nabízejí rozmanité možnosti.

 

Začátečníci stejně jako zkušení turisté si přijdou na své, a to v mnoha regionech Bavorska – například v Allgäu. “Zimu tady člověk prostě musí milovat”, říká Petra Frey o své domovině. Když čerstvě nasněží, připadá si i domorodec jako v novém světě. A vše se dá parádně objevovat pěšky. Prakticky před dveřmi této rodačky z Oberallgäu leží Hörnergruppe – jedna z nejlepších oblastí pro výlety na sněžnicích v Německu. Nejvyšším vrcholem mírně se vlnícího pohoří nad vesnicemi Ofterschwang, Balderschwang a Obermaiselstein je hora Riedberger Horn (1787 m. n. m.). Sem bere Petra Frey ráda své přátele, kteří nemají mnoho zkušeností se sněžnicemi. „Pokud vyjdete od parkoviště Grasgehren v ulici v Riedbergpassstraße, stojíte už po hodině na vrcholu a můžete si užívat fantastický panoramatický výhled,“ rozplývá se Petra. Na jihovýchodě Oberstdorfské Alpy s horou Nebelhorn a pyramidou Grüntenu, nad tím září jasná modrá zimní obloha – nejen pomocí fotoaparátu, ale i v srdci a v hlavě si uchováte zdejší jedinečné momenty.

 

Túry na sněžnicích: Sport pro každého

 

Na túry na sněžnicích se připravíte velmi rychle: sněžnice jsou lehké, pevné a neklouzavé, nováčci se naučí onen při chůzi na sněžnicích o něco širší krok za méně než čtvrthodinu a pak už se hned nabízejí delší túry. „Samozřejmě pokud jim odpovídá i fyzická kondice,“ říká Petra.

Náš tip pro Vás: dvoudenní túra přes celou Hörnergruppe – z Offerschwangu přes Redberger Horn k dolní stanici lanovky Hörnerbahn v Bolsterlangu. Přespat můžete v původní horské chatě Schwaben ve výšce 1520 m. n. m., kde Vás vydatná večeře a snídaně formou bufetu opět nabijí energií.

Když člověk vyrazí na druhou etapu brzy ráno, kdy je svět ještě úplně tichý a prachový sníh se třpytí na ranním slunci, je start do nového zimního dne perfektní,“ vysvětluje Petra.

 

Nápady na túry po celém Bavorsku

 

Samozřejmě že má tato rodačka z Allgäu ještě spoustu dalších nápadů a návrhů na túry: na Wannenkopf (1712 m. n. m.), který také leží v blízkosti průsmyku Riedbergpass, nebo do okolí horské chaty Alpe Hohenegg, která leží o něco dále na západ u Steibis a která Vás nadchne svým moderním dřevěným designem a kuchyní, která využívá jen regionální produkty. „Nikdy nechutná horké kakao a jablečný štrúdl s vanilkovou omáčkou tak dobře, jako po dlouhé túře bíle očarovanou alpskou přírodou“, rozplývá se Petra. Jaký nádherný příslib!

A protože sněžnice se nikdy neomrzí, zde je ještě několik dalších nápadů na sněžnicové túry v regionech Bavorska:

 

Tipy na túry v Allgäu


Bad Hindelang 

➽ úroveň lehká | doba pochodu: 1 – 2,5 hodiny | 450 – 600 výškových metrů ve výstupu a sestupu

Füssen

➽ úroveň lehká | doba pochodu: 3 – 4 hodiny | 200 – 400 výškových metrů ve výstupu a sestupu

Oberstaufen

➽ úroveň střední | doba pochodu: 90 min.

 

Tipy na túry v Horním Bavorsku - Oberbayern

Chiemgauské Alpy

➽ úroveň lehká až obtížná | doba pochodu: 2 – 5 hodin | 300 – 1000 výškových metrů ve výstupu a sestupu

Tegernsee-Schliersee

➽ úroveň středně těžká s výstupem na vrchol | doba pochodu přibližně 5 hodin | 700 výškových metrů ve výstupu a sestupu| výchozí bod: nádraží Schliersee

 

Tipy na túry v Západním Bavorsku

Bavorský les

➽ úroveň lehká až náročná | doba pochodu: 1,5 – 3 hodiny | 100 – 400 výškových metrů ve výstupu a sestupu

Oberpfälzerský les - Eisenbarthova stezka (německy Eisenbarth Steig)

➽ úroveň lehká | doba pochodu: asi 2,5 hodiny | 200 výškových metrů ve výstupu a sestupu