Je jedno, jestli se vydáte pěšky, na lyžích nebo na sněžnicích: Sportovní výlety do hornobavorského světa hor se těší v celém Bavorsku i v zimním období velké oblibě, zvlášť pokud vyvrcholí příjemnou zastávkou s neskutečným výhledem.

Nabízíme vám výběr těch nejlepších horských chat s překrásnými panoramatickými výhledy od Schwangau po Marqurtstein.

 

#1 Kreuzeckhaus - Garmisch

Horská chata alpského spolku ve Wettersteingebirge, ležící ve výšce 1.652 m. n. m., boduje především svým dechberoucím výhledem na Garmisch – Partenkirchen a celou oblast podhůří Alp Voralpenland. Za hezkého počasí se může váš pohled zatoulat do dálky, až k Mnichovu, hlavnímu městu Bavorska. Chata, která je oblíbená jak u pěších turistů, tak i u horolezců, nabízí 80 míst na spaní. V zimě slouží Kreuzeckhaus jako ideální výchozí bod pro výlety na sněžnicích či lyžích na Alpspitze (2.628 m. n. m.) a Mauerscharte (1.890 m. n. m.).

 

#2 Tegelberghaus - Schwangau

Bývalá lovecká chata Ludwíka II. je ideální zastávkou při putování po Ammergauských Alpách (Ammergauer Alpen). Leží v těsné blízkosti horské stanice lanovky „Tegelbergbahn“. Roku 1835 postavený Tegelberghaus je známý svoji výbornou kuchyní, která nabízí pochoutky typické pro alpskou horskou chatu. Horští nadšenci a milovníci túr zde načerpají po zdolání výstupu nové síly – a to v kulise působivých motivů jako stvořených pro fotku na památku ze slunné terasy. Vyplatí se túry, které vedou z Tegelberghaus na Branderschrofen (1.879 m. n. m.), Hochplatte (2.082 m. n. m.) nebo Latschenkopf (1.712 m. n. m.).


#3 Schwarzenberghütte - Hinterstein

Moderní Schwarzenberghütte leží na idylické plošině Schwarzenbergu u paty Großer Daumen ve výšce 1.380 m. n. m. Tato horská chata je u horolezců, pěších turistů a alpinistů oblíbená nejen jako ideální základna, ale také jako spolehlivá možnost ubytování. Populárními cíly tras, které začínají na Schwarzenberghütte, jsou Kleiner Daumen (2. 191 m. n. m.), Großer Daumen (2.280 m. n. m.) a Nebelhorn (2.224 m. n. m.). Okolí chaty láká navíc i k pěkným rychlým jízdám na saních (sáňky dostupné za poplatek).

     

 

#4 Priener Hütte - Aschau / Sachrang

Výhledem na hory Zahmer Kaiser a Wilder Kaiser láká celoročně ve výšce 1.410 m. n. m. k příjemné zastávce své návštěvníky Priener Hütte v Chráněnné krajinné oblasti Geigelstein. V létě se v Priener Hütte rádi zastavují cyklisté, mountainbikeři a pěší turisté na zasloužené posilnění a v zimě je chata pro změnu vyhledávaným cílem sáňkařů a alpinistů či běžkařů. Tato velká chata je dostupná ze Sachrangu, Walchsee a Ettenhausenu a nabízí okolo 100 míst na spaní. 

 

#5 Berggasthaus Herzogstand - Kochel am See

V královském terénu mohou všichni nadšenci horolezectví v hostinci Berggasthaus Herzogstand očekávat úchvatné panorama nad horami a jezery ve výšce 1 575 metrů nad mořem. Po výstupu na oblíbenou horu krále Ludvíka II. vás v hostinci budou majitelé rozmazlovat vynikajícími bavorskými lahůdkami. Zvláštním sportovním vyvrcholením je 45-ti minutová procházka po vrcholu Herzogstand (1731 m. n. m.), kde nádherný výhled dokonce překonává ten z hostince a určitě stojí za snímek. Na skialpinistické trase vedoucí na okraji sjezdovky až k horskému hostinci nehrozí nebezpečí lavin a tato stezka je nejen z tohoto důvodu velmi populární v brzkých zimních měsících.

 

#6 Steinlingalm - Aschau 

Na úpatí impozantního Kampenwandu se horolezci mohou ponořit do působivé přírodní kulisy chiemgauských Alp na Steinlingalmu - a měli by s sebou mít rozhodně kameru či fotoaparát. Pěší turisté se mohou dostat do alpské chatky, která se nachází v 1.467 metrech nadmořské výšky, od parkoviště Aigen nebo strmější variantou od Hohenaschau. Pro ty, kteří dávají přednost klidnějšímu kroku, představuje trasa mezi horskou stanicí lanovky Kampenwandseilbahn a Steinlingalm 30 minut chůze. V zimě stojí za návštěvu lyžařské středisko kolem Steinlingalmu s mogulovými sjezdovkami pro akrobatické lyžování, sportovním terénem a lehkými svahy.

     

 

#7 Rotwandhaus - Schliersee

Panorama Zugspitze na sluneční terase chaty Rotwandhaus v 1.737 m. n. m. je obzvláště populárním fotografickým motivem. V létě se zejména lezci po aktivních zážitcích ve třicet minut vzdáleném lezeckém areálu Ruchenkopf rádi vracejí do Rotwandhütte. V zimě je chata využívána především turisty na sněžnicích jako ideální výchozí bod pro vzrušující výpravy. Velmi oblíbenými destinacemi jsou Rotwand (1.885 m. n. m.), Auerspitze (1.811 m. n. m.) a Soinsee (1.458 m. n. m.). S trochou štěstí můžete z Rotwandhaus také sledovat kamzíky.

 

#8 Hochgernhaus - Marquartstein

Hochgernhaus, který je v provozu po celý rok, leží ve výšce 1460 metrů nad mořem, pod vrcholem hory Hochgern. Tato horská chata vyzařuje zejména v obývacím pokoji s velkými kachlovými kamny úchvatnou rustikální atmosféru. Hochgernhaus je dostupný z Ruhpolding, Bergen, Staudach-Egerndach, Unterwössen a Marquartstein. Významnými destinacemi pro výšlap z chaty jsou Hochgern (1.748 m. n. m.) a Hochlerch (1.560 m. n. m.). Pohled z vrcholu Hochgern je považován za fenomenální a v dobrých dnech se rozkládá od Zugspitze až po masiv Dachstein.