Čeština

Když se nedá odolat - k dobré lyžovačce patří i dobré jídlo

14. prosinec 2016 | Jaroslava Pribylincová | Kamila Roobová

Zprávy z regionu: Stubaital, Rakousko

Když se nedá odolat - k dobré lyžovačce patří i dobré jídlo- ©Stubaier Gletscher/C.Schöch

K vydařené zimní dovolené patří kromě lyžování i dobré jídlo

Copyright: Stubaier Gletscher/C.Schöch

O vydařené dovolené se vším všudy můžeme mluvit tehdy, pokud máme k dispozici dobré jídlo z regionu, které si můžeme vychutnat v autentickém prostředí. V údolí Stubaital to cítíte u každého jídla. Téměř 40 restaurací a horských chat nenabízí jen vynikající pokrmy, ale i mimořádně výhodné služby, díky nimž člověk nevzpomíná jen na dobré jídlo.


Jídelní lístek Stubai

Dokonce i nabídka možností a zastávek k občerstvení v údolí Stubaital se čte jako dobře sestavený jídelní lístek. V podniku Schneekristallpavillon na Stubaiském ledovci si dopřejete aperitiv. Na hlavní chod se vyplatí odskočit si do nejvýše položené restaurace v Alpách nacházející se u horské stanice Eisgrat, do Schaufelspitz, která nabízí výjimečnou kuchyni, nebo do chat lyžařského střediska Schlick 2000, kde se podávají domácí jídla. Zákusek si můžete dát na jedné z tradičních příjemných horských chat u sáňkařských drah. K jejich standardnímu repertoáru patří sladký císařský trhanec a jiné delikatesy. Après-ski bary, které se nacházejí hned u vleků a lanovek, ale i v řadě pohostinství v obcích, se postarají o příjemný digestiv na závěr dne.

 

Speciální služby pro všechny požitkáře

Údolí Stubaital je známé jako údolí s krátkými vzdálenostmi. To platí i pro segment občerstvení, a to jednak díky výhodným stanovištím přímo u sjezdovek a vleků a v centrech pětí obcí, ale také proto, že samotné restaurace dbají o to, aby se k nim hosté dostali přímo a bez zdržování.

Například taková horská chata Galtalm v lyžařském středisku Schlick 2000 zřídila vlastní servis pro hosty, „Galtalm-Express“. Rolba tu několikrát za den vyzvedává lyžaře a snowboardisty na sběrném místě hned vedle sjezdovky. Hladoví a žízniví zájemci o občerstvení se jednoduše chytí úchytek, připevněných k dlouhém provazu, a s lyžemi nebo prknem na nohou se nechají vytáhnout až k chatě.

Vytáhnout se mohou nechat i na takzvané „sáňkařské safari“ k Pinnisalm. V tomhle "výtahu" ale figuruje džíp a sáňky. V pravé poledne se sáňkaři mohou nechat vyzvednout v chatě Issenangeralm sáňkařské dráhy, vyvézt se na vrch Elfer a zúčastnit se safari. Po patřičné zastávce na horské chatě se dá pokračovat níž do údolí.

Podobné služby spojené s vyzvednutím a dokonce zápůjčkou saní nabízejí i jiné sáňkařské chaty v regionu Stubai, největší sáňkařské aréně v Tyrolích. Například horská chata Brandtstattalm a Auffangalm v údolí Oberbergtal u obce Neustift nebo alpský hostinec Sonnenstein ve středisku Fulpmes. K tomu, aby člověk získal správné sáňky a také místo v přepravním prostředku, stačí většinou jen krátká telefonická rezervace.

Samozřejmě, že na chatgy se dá dostat i po vlastní ose. Navzdory tomu si domácí ani tady nenechají ujít příležitost k tomu, aby aspoň trošku nepomohli. Cesty jsou důsledně odmetené a upravené a v oblasti okolo Serlesbahnen byly dokonce nainstalovány i směrové tabule pro lepší orientaci zimních turistů. Nejlíp uděláte, když se budete držet růžových tabulek a určitě najdete nejbližší zastávku na oddech.

 

Regionální výrobky

Při přípravě nabízených jídel využívají stubaiské restaurace a horské chaty výrobky z vlastního chovu nebo zahrady, případně od dodavatelů z regionu. Nezřídka se potom servíruje slanina se sýrem a máslem z vlastního vepřového chovu, nebo se podávají polévky ochucené bylinkami z vlastní zahrádky.

Typickými jídly, která najdete téměř v každé chatě, jsou: sýrové noky se zelným salátem, vepřová žebírka s česnekovým chlebem, různé druhy knedlíků a nadýchaný sladký císařský trhanec.

Po vydatném jídle si potom můžete dopřát štamprlík pálenky na podporu trávení, na ležadlech na slunečných terasách vychutnat nádherný výhled na vrcholy alpských hor nebo se párkrát spustit po výborně upravených sjezdovkách.

 

Galerie

K vydařené zimní dovolené patří kromě lyžování i dobré jídlo - © Stubaier Gletscher/C.Schöch
Apres-ski zábava na horské chatě s ochutnávkou místních jídel i nápojů - © TVB StubaiTirol_AndreSchönherr
Obložené mísy, produkty z místních zdrojů, domácí výrobky, to vše najdete na stolech mnoha Stubaiských horských chat a restaurací - © TVB StubaiTirol_AndreSchönherr
Sálající krb a teplé nápoje, to vás po lyžování spolehlivě zahřeje... - © Ferumov - Fotolia.com

Zobrazit vše

Reklama

Nejoblíbenější články

3 dny v okolí Bolzana: Kam jít a co vidět

3 dny v okolí Bolzana: Kam jít a co vidět

Na horách je krásně, ať už sněží, nebo pálí sluníčko, ale možná v horách nechcete trávit celou svou letní dovolenou. Máme pro vás tipy...

    Reklama

    Reklama