Čeština

5 tipů na perfektní zimní dovolenou pro nelyžaře

3. leden 2018 | Robert Harneis/Tomáš Harach

Zprávy z regionu: Švýcarsko, Itálie, Bulharsko, Francie, Rakousko

Střediska v tomto článku: Engadin St. Moritz, Ellmau - SkiWelt, Avoriaz, Cervinia - Breuil, Bansko

St. Moritz - Corviglia

St. Moritz - Corviglia

V lyžařských střediscích vědí, že ne každý vydrží na svazích celý den. Studie trhu ukázaly, že právě ti lyžaři, kteří jsou už mimo svahy, mají tendenci utrácet nejvíce peněz. Je na čase, aby se o ně někdo postaral.

Tady je pět nejlepších středisek pro nelyžaře:

 

AVORIAZ, FRANCIE

Lyžařský areál: Vhodný pro všechny lyžařské úrovně

Avoriaz je součástí komplexu Portes du Soleil, který spojuje osm francouzských a čtyři švýcarská střediska s celkovou délkou 650 km sjezdovek. Najdete tady všechny úrovně sjezdovek od známé Swiss Wall po lehké modré sjezdovky.

Pro nelyžaře

Středisko Avoriaz je ideální pro rodiny s dětmi, které chtějí rozdělit svůj čas mezi pobytem na svazích a mimo ně. Středisko Avoriaz získalo na každoročním oceňování lyžařských středisek World Ski Awards cenu za nejlepší rodinné středisko a bylo oceněno i jako ekologické středisko – je to jediné francouzské středisko skutečně bez aut. Avoriaz má velký náskok před jinými středisky v tom, že nabízí uvolněnou a bezpečnou obec pro ty, kteří tráví hodně času mimo sjezdovky. Centrum má kavárny, restaurace a mnoho obchodů – vše je přístupné pěšky nebo na saních tažených koňmi.

Virginie Dupé, šéfka komunikace v turistické kanceláři, vyprávěla OnTheSnow o rostoucím zájmu o nelyžařské aktivity: "Provedli jsme průzkum trhu zdůrazňující význam nelyžařů v našich střediscích a vytvořili jsme pro ně lepší podmínky. Umožnili jsme ubytování pro více rodin v jednom apartmánu, protože často bývají nelyžaři právě prarodiče, jež vzali jejich děti na dovolenou s vnoučaty."

Avoriaz  - © Pierre et vacances

Avoriaz

Copyright: Pierre et vacances

Mezi oblíbené patří nový aquapark, subtropický Aquariaz, vhodný pro všechny věkové kategorie. Udržuje se zde konstantní teplota 29 ° C. Park se může pochlubit vodopádem a řadou bazénů, vodních trysek i skluzavek. Můžete si tady zacvičit vodní gymnastiku nebo se naložit do jacuzzi pod širým nebem.

K dispozici je také Village des Enfants v centru, kde se mohou vybláznit malé děti. Rodiče nebo prarodiče na ně mohou snadno dohlížet. Tohle centrum přijímá děti od 3 do 16 let a poskytuje jim mimo jiné i hravou formu lyžařských kurzů.

Neobvyklé aktivity zahrnují organizované koulovačky a sumo na sněhu. V nedalekém tradičním městě Morzine najdete spoustu butiků, v nichž se dá utratit spousta peněz.

 

ELLMAU, RAKOUSKO

Lyžařský areál: Nejlepší pro rodiny s dětmi a začátečníky.

Tradiční Ellmau se nachází ve SkiWelt Wilder Kaiser–Brixental, což je největší lyžařská oblast v Rakousku a jedna z nejlepších na světě (279 km sjezdovek). Ti, kteří se učí lyžovat, tady budou nadmíru spokojeni, a to i díky přijatelným cenám. Děti do 15 let lyžují zdarma, pokud si jejich rodič koupí minimálně třídenní Ski Welt skipas.

Jízda na saních pod Wilder Kaiser, Ellmau  - © Ellmau

Jízda na saních pod Wilder Kaiser, Ellmau

Copyright: Ellmau

Pro nelyžaře

Pohodlný způsob, jak navštívit toto středisko, je vydat se horskou železnicí Hartkaiserbahn a dát si oběd v jedné z okouzlujících lyžařských chat nebo sněhových barů. Jízda na saních tažených koňmi je nejlepší volbou, jak si vychutnat velkolepé scenérie. Odpoledne se vydejte do Kitzbühelu, sofistikovaného středověkého města s elegantním centrem lemovaným butiky a luxusními hotely. Ve večerních hodinách se vydejte na 11 km dlouhou osvětlenou sáňkařskou dráhu. Je z ní krásný výhled na moře světel v údolí. Po sáňkování si zajděte do některého z barů se skvělou atmosférou.

 

ST MORITZ, ŠVÝCARSKO

Lyžařský areál: Nejlepší pro středně pokročilé lyžaře, běžkaře a freeride nadšence

Dvojnásobný hostitel zimních olympijských her, St Moritz, má 350 km sjezdovek všech úrovní. Sjezdovky jsou rozděleny do tří oblastí, všechny jsou bezchybně upravené a táhnou se od 1850 m do 3300 m nad mořem.

Pro nelyžaře

Možnosti jsou nekonečné: vydejte se na procházku do nejvýše položené nákupní ulice v Evropě, Via Serlas, kde najdete všechny top značky a butiky. Užijte si Cartier Polo World Cup a kriket na ledě, nebo jděte na čaj do jednoho z nejlepších hotelů, ať už jste jejich klient nebo ne. Můžete jít i na prohlídku místního národního parku nebo se projet vlakem po nejvýše položené evropské železnici, zapsané v seznamu UNESCO.

St. Moritz - Corviglia

St. Moritz - Corviglia

Vydejte se na večerní výlet až do Alp Grüm, kde můžete ochutnat fondue. Na zpáteční cestě vám ve vlaku vypnou světla a vy se můžete kochat krajinou ozářenou měsícem. Případně se vydejte na vrchol Muottas Muragi (2456 m.n.m.), kde se nesmí lyžovat, avšak můžete zde sledovat západ slunce.

St Moritz je také snem každého gurmána. Najdete zde pět restaurací s hvězdami Michelin a každoročně se zde koná Gourmet festival.

Pokud potřebujete energičtější aktivity, můžete se vydat na výlet na sněžnicích nebo na běžky. Pokud se cítíte na trochu adrenalinu, svezte se olympijskými saněmi s profesionálním pilotem a zažijte 130 km / h, 4.5 G a 75 sekund čistého adrenalinu.

Mimochodem, v St Moritz svítí slunce průměrně 300krát do roka.

 

BANSKO, BULHARSKO

Lyžařský areál: Nejlepší pro začátečníky a mírně pokročilé

Bansko je prvotřídní lyžařský areál, který vyrostl nad tradičním bulharským městem. Má 65 km sjezdovek, které jsou nejvhodnější pro začátečníky a mírně pokročilé lyžaře.

Pro nelyžaře

Můžete se vydat na 2 skvělé výlety: do ohromujícího kláštera Rila z 11. století, který patří mezi památky UNESCO, nebo do divoké horské vesničky Kovachevitsa, která se nachází v blízkosti horkých pramenů. Pokud nechcete jít příliš daleko, zajděte přímo na trhy v Banském.

Středisko nabízí samozřejmě i všechny obvyklé alternativy ke sjezdovému lyžování: bruslení, sáňkování, běžecké lyžování, výlety na sněžnicích, lázně a sauny.

Kempinski Hotel Grand Arena Bansko  - © Kempinski Hotel Grand Arena

Kempinski Hotel Grand Arena Bansko

Copyright: Kempinski Hotel Grand Arena

Budete příjemně překvapeni úrovní služeb a vybavení. Marion Telsnig z cestovní kanceláře Crystal Holidays říká: "Bulharsko stále doplácí na sovětské pozůstatky. Zapomeňte na stereotypy betonových bunkrů a vydejte se do hotelu Kempinski Grand, což je prvotřídní hotel i podle západoevropských standardů."

 

BREUIL-CERVINIA, ITÁLIE

Lyžařský areál: Nejlepší pro začátečníky a mírně pokročilé. Zkušené lyžaře potěší, že je spojen se střediskem Zermatt.

Středisko Cervinia na švýcarských hranicích v údolí Aosta je unikátní v tom, že spojuje italské a švýcarské lyžování. Cervinia má pravý italský nádech a je mnohem levnější než Zermatt, kde je káva zhruba třikrát dražší. Levnější jsou i skipasy, stejně jako půjčovna lyží.

Breuil-Cervinia - přírodní kluziště  - © Breuil-Cervinia

Breuil-Cervinia - přírodní kluziště

Copyright: Breuil-Cervinia

Pro nelyžaře

Středisko je dobře zaměřené na děti a jejich rodiče. Najdete zde snowparky pro děti a dětská hřiště, to vše spojeno s velkým počtem oddechových zón pro rodiče. K dispozici je také přírodní kluziště s barem a slunečnou terasou.

Vydejte se na rodinný výlet do nejvýše položených ledových jeskyní v Evropě (4000 m.n.m.) a navštivte starobylou vesnici Chamois. Chamois je přístupná pouze lanovkou, která má základnu v Buisson, hned za Valtournenche. Centrum sportů Sportif de Valtournenche nabízí nelyžařům či unaveným lyžařům také tenis a plavání.

 

Galerie

St. Moritz - Corviglia
Village des Enfants v Avoriaz - © Avoriaz
Bobová dráha v Saint Moritz - © www.engadin.stmoritz.ch
Cervinia - Breuil - © Cervinia Tourism

Zobrazit vše

Reklama

Reklama

Reklama