Čeština

Na lyžovačku s malými dětmi

15. leden 2018 | OnTheSnow/CLARA QUAY-THEVENON

Základem bezpečného lyžování je chránit dítě pomocí přilby a případně dalších ochranných prvků.

Základem bezpečného lyžování je chránit dítě pomocí přilby a případně dalších ochranných prvků.

Rádi lyžujete a chtěli byste tento sport naučit i vaše děti? Radost z lyžování můžete dětem předávat už od jejich 3 let věku.

 

Kdy začít s lyžováním?

Doporučujeme seznámit malé děti se zimou a sněhem co nejdřív. Když si děti oblíbí sáňky nebo boby, zbývá už jen malý krůček k lyžím. První obloučky na sněhu zvládnou už tříleté děti. Pokud ale začnou o rok nebo dva později, nic se neděje – své vrstevníky, kteří začali dřív, velmi rychle doženou.

Jestli se jako rodiče necítite dostatečně technicky zdatní nebo trpěliví, abyste dětem dopřáli správné základy techniky lyžování, vhodnou alternativou je svěření vašich dětí do péče instruktorů lyžařské školky. V dobré školce se naučí potřebné základy techniky (rovnováha, smyk, zatáčka) zážitkovou metodou a v kolektivu svých vrstevníků se dobře zabaví. Stejně jako začátky v kterémkoli jiném sportu, i při lyžování jsou pro probuzení zájmu u dítěte rozhodující první hodiny výuky.

První obloučky na sněhu zvládnou už tříleté děti.

První obloučky na sněhu zvládnou už tříleté děti.

 

Lépe předcházet než léčit....

Lyžování není nebezpečnější než jiné sporty, což zvlášť platí u dětí, které mají níže položené těžiště (zajišťující lepší rovnováhu) a ohebnější tělo než dospělí. Samozřejmě i tady existují rizika, kterým je ale možné snadno předejít dodržením několika doporučení.

Základem bezpečné lyžovačky je ochraňovat své dítě pomocí přilby a případně dalších chráničů. Vidíme to na sjezdovkách všichni – děti milují rychlost, ale mají problém s předvídáním dráhy své jízdy a překážek v terénu. Bývají tak často oběťmi pádů, ale také přímých kolizí. K ochraně před zraněními hlavy je jednoznačně nezbytná přilba. V některých zemích, jako například v Rakousku, je dokonce pro děti povinná. Pokud si vaše dítě oblíbí skákání na boulích, vhodným ochranným doplňkem je chránič páteře, tzv. páteřák.

 

Mladí lyžaři jsou citliví na zimu, proto by měli nosit teplou lyžařskou kombinézu, aby se vyhnuli podchlazení. Rodiče by měli myslet i na ochranu před sluncem a používat na dětskou pokožku lyžařské krémy se silným ochranným faktorem (minimálně 40). Další nezbytností jsou lyžařské nebo sluneční brýle s UV filtrem.

Fotky

Základem bezpečného lyžování je chránit dítě pomocí přilby a případně dalších ochranných prvků.
Výběr správných dětských lyží je poloviční zárukou úspěchu
Lekce lyžování pro děti musejí být zábavné.
Základem bezpečné lyžovačky je ochraňovat své dítě pomocí přilby a případně dalších chráničů.

Zobrazit vše

 

Několik pravidel při pohybu na svahu

Děti, které se postupně dostanou do formy a na lyžích se pohybují čím dál jistěji, často ignorují pravidla přednosti na sjezdovkách. Je proto důležité je naučit několik pravidel jízdy (přednost, zastavování a podobně) ještě předtím než se pustí dolů sjezdovkou. Je také dobré, když si zvyknou na několik prospěšných reflexů, hlavně na dodržování pitného režimu během celého dne, pravidelné doplňování energie kvalitní stravou nebo na fyzickou rozcvičku před první jízdou dne.

 

Deset pravidel FIS

 

Reklama

Reklama

Reklama