Čeština

Finské Levi: Vánoční exotika v zemi fantazie za polárním kruhem

21. listopad 2019 | OnTheSnow

Zprávy z regionu: Finsko

Střediska v tomto článku: Levi

Zalyžujte si mezi známými stromy duchů v Levi

Zalyžujte si mezi známými stromy duchů v Levi

Copyright: Levi/Facebook

Finské největší a nejpopulárnější lyžařské středisko leží 170 kilometrů severně od polárního kruhu. Jeho jméno určitě znáte, jestli jste aspoň jednou slyšeli o závodech Světového poháru. To středisko se jmenuje Levi a určitě stojí za návštěvu - hlavně ve vánočním období, kdy se vám může poštěstit zahlédnout polární záři nebo dokonce i Santu!

Fantastická krajinka je jako z Narnie: zamrzlé stromy obalené vrstvami sněhu, třpytivá mlha valící se ze svahů, ledové sochy jako tečky v ulicích městečka - a potom je tu ještě ta úžasná přírodní světelná show z polární záře na obloze.

Levi ve Finsku si získává čím dál větší popularitu jako top lyžařská destinace pro rodiny, a to hlavně přes Vánoce, kdy pravděpodobnost sněhu často překonává tu v Alpách. Vánoce v Laponsku totiž nabízejí to nejlepší z autentických vánočních zážitků. 

Zasněžené sjezdovky sice dosahují jen do nadmořské výšky 531 m, severská zeměpisná šířka ale zaručuje dobrou sněhovou nadílku - a dlouhá zimní sezóna tady trvá až do května. Vyplatí se přibalit si s sebou i termo prádlo, protože uprostřed zimy teploty padají až k mínus dvaceti stupňům.

  - © Hannu K/Facebook
Copyright: Hannu K/Facebook

O frontách na vleky v Levi asi ještě nikdy neslyšeli, prostě to tady neznají - nahoru na sjezdovky se tak můžete vyvézt v klidu a bez čekání. A potom už je jen na vás, jestli budete mít stehna v jednom ohni z jízdy po kilometrech prázdných sjezdovek, nebo z nekonečného objevování prašanu mimo upravené tratě. 

Lyžaři, kteří potřebují povzbudit, se mohou vydat do vyhřátých týpý na úbočí pro uzenou klobásku a tradičního frťana lakky nebo mesimarja (finské likéry z moruší a arktických ostružin). 

  - © Levi/Facebook
Copyright: Levi/Facebook

Levi jako ráj pro lyžaře i nelyžaře

Finské Levi je domovem 44 sjezdovek a 28 lanovek či vleků. Čtyřicet kilometrů lyžařské zábavy nabízí ideální směs svahů pro začátečníky, ale i výzvy pro lyžaře na úrovni závodníků Světového poháru. Pár dní tady většině lyžařů stačí k tomu, aby nabyli dojmu, že tenhle kopec už "zmákli", a tak je jen dobře, že se tu najde i řada aktivit mimo lyžování.

Levi je tedy hřištěm i pro nelyžaře - ledové hotely, snětné skútry i sobí safari, nechybí finské sauny nebo návštěva u "opravdového" Santa Klause. Přidejte ještě polární záři a máte parádní sbírku ohromujících mimosvahových aktivit!

Tradiční sobí spřežení v Levi, Finsko  - © Levi Tourism

Tradiční sobí spřežení v Levi, Finsko

Copyright: Levi Tourism

Rozzářené oči ve vánočním lunaparku

Rodiny v Levi mohou spojit lyžovačku s návštěvou vánočního lunaparku Tonttula Elves Hideaway, kde vás přivítá skřítek, který vás provede zimním lesem a tajným tunelem do Elves Hideaway (skrýše elfů). Pečou se tu perníčky, vyrábějí vánoční ozdoby, zblízka uvidíte místní soby a samozřejmě můžete narazit i na samotného "bosse".

Nezapomeňte navštívit Santův workshop  - © Tonttula/Facebook

Nezapomeňte navštívit Santův workshop

Copyright: Tonttula/Facebook

Kompaktní moderní středisko Levo má dobrý výběr barů, restaurací i hotelů v obci samotné, ovšem o kousek dál najdete i dobrodružnější možnosti – například takový ledový hotel Luvattumaa s ledovým barem a ledovou kapličkou (vzdálený 6 kilometrů) nebo skleněné klenuté iglú Levin Iglut (10 kilometrů) - dokonalé místo ke sledování polární záře (nejlépe viditelná je od půlky listopadu do půlky dubna).

Levin Iglut - Golden Crown & Restaurant Aurora Sky - příznačný název, že?   - © Levin Iglut/Facebook

Levin Iglut - Golden Crown & Restaurant Aurora Sky - příznačný název, že?

Copyright: Levin Iglut/Facebook

 

Chci tam! Jak se do Levi dostanu?

Levi leží jen 15 minut (a 15 kilometrů) od mezinárodního letiště Kittilä.


Reklama

Nejlepší rodinná lyžařská střediska

Reklama

Reklama