Čeština

Vyzkoušeli jsme za vás: Serfaus-Fiss-Ladis, zasněžený ráj pro malé i velké

13. únor 2019 | Tomasz Wojciechowski

Zprávy z regionu: Rakousko, Tyrolsko

Střediska v tomto článku: Serfaus Fiss Ladis

Serfaus-Fiss-Ladis

Serfaus-Fiss-Ladis

Copyright: Marco Freudenreich

Navštívili jsme Serfaus-Fiss-Ladis v Tyrolsku, tři historické vesnice ležící v nadmořské výšce 1200-1400 m na slunné náhorní plošině vysoko nad údolím Inn. Společně tvoří velký lyžařský areál se 198 km tras obsluhovaných 68 lanovkami a vleky. Středisko bylo opakovaně oceněno jako nejlepší lyžařský areál pro rodiny s dětmi v Alpách. Serfaus-Fiss-Ladis ale uspokojí nejen nejmladší lyžaře. Širokou škálu náročných sjezdovek pro experty, snowparky a možnost zapůjčení alternativního zimního vybavení jako jsou snowbiky, skifoxy, airboardy nebo skútry povyšují pobyt v Serfaus-Fiss-Ladis na zábavu nejvyšší úrovně. Je to jedna z největších, ale také jedna z nejzajímavějších lyžařských oblastí v Rakousku.

Větší část tras leží v nadmořské výšce přes 2000 m a nejvyšší bod v resortu dosahuje 2820m, což je důvod, proč zde hosté mají kompletní záruku sněhu a skvělých podmínek od podzimu do jara. Díky jižní orientaci svahů si nemůžete stěžovat na nedostatek slunečního svitu, a to zejména proto, že v průměru tady sluníčko svítí kolem 2000 hodin za rok. Výhodou skiareálu jsou překrásné panoramatické výhledy na Oetztalské Alpy a skupinu Samnaun.

Fotky

Serfaus-Fiss-Ladis - © Marco Freudenreich
Serfaus-Fiss-Ladis - © Felix Pirker
Serfaus-Fiss-Ladis - © Sepp Mallaun
Serfaus-Fiss-Ladis

Zobrazit vše

Děti na prvním místě


V Serfaus-Fiss-Ladis je více než 125 000 m² lyžařské plochy vyhrazeno jen pro děti. V Serfausu je zimní ráj pro děti zajištěn díky Kinderschneealm (přímo pod střední stanicí Komperdell) a díky Murmliparku (v samém středu obce). Ve Fiss-Ladis se hned vedle střední stanice gondoly nachází školička u Berty a v lyžařských školách čeká na děti na 250 lyžařských instruktorů s pedagogickým minimem. Ve středisku je spousta atrakcí: pojízdné pásy i první sedačková lanovka pro děti v celé Evropě (rodinná lanovka v Gampenu), dětská sjezdovka (Murmlitrail), jeskynní svět ve Fissu, Medvědí sjezdovka, Indiánský svět u Berty, zoo, les s dinosaury, parkour pro děti na sněžných skútrech i dětské hřiště. Chutné jídlo nabízí tři dětské restaurace. K dispozici je také služba hlídání dětí.

➽ Důležité: Děti do 6 let mají skipas zdarma.

Serfaus-Fiss-Ladis  - © Felix Pirker

Serfaus-Fiss-Ladis

Copyright: Felix Pirker

Něco pro kamikadze


Jak jsme již zmínili, v Serfaus-Fiss-Ladis se zabaví nejen děti. Nachází se tu totiž hned několik opravdu zajímavých sjezdovek pro lyžařské exprety. Jednou z těch nejextrémnějších je "Direttissima" s průměrným sklonem 70 procent. Pohled z vrcholu v nadmořské výšce 2600 m je jen pro odvážlivce, sjezdovka se doporučuje jen lyžařům s opravdu hodně dobrými schopnostmi. Podobně těžká je i sjezdovka "Kamikaze". Ačkoli je na mapě vyznačena jako lyžařská trasa, pro větší bezpečnost ji pravidelně upravují rolby. Pozoruhodné jsou také černé tratě z vrcholu Pezid a rozmanité, především červené svahy v oblasti Masner.

V Serfaus-Fiss-Ladis najdete i černo-černé tratě, velmi těžké sjezdovky se sklonem až 70%  - © Tomasz Wojciechowski

V Serfaus-Fiss-Ladis najdete i černo-černé tratě, velmi těžké sjezdovky se sklonem až 70%

Copyright: Tomasz Wojciechowski

Náš tip: Nenechte si ujít nejdelší trasu ve středisku - a jednu z nejdelších v Rakousku: 10 kilometrů dlouhý "Frommesabfahrt".

Fanoušci lyžování mimo sjezdovky si mohou vychutnat čerstvý sníh na deseti freeridových trasách, jejichž start se nachází v bezprostřední blízkosti horních lanovek. Díky tomu se mohou freerideři spouštět svahem bez nutnosti stoupání nahoru po vlastních.

 


Nabídka pro ranní ptáčata


V Serfaus-Fiss-Ladis myslí i na milovníky čerstvého manšestru. Nabídka ranního lyžování je impozantní. Počet účastníků každotýdenní expedice za svítání (vždy ve středu) je omezen na 30 osob. Sraz je v 7.30. Cestou nahoru vypráví vedoucí lyžařské školy a šéf lanovky účastníkům o tajemstvích lyžařského střediska. Třicítka ranních ptáčat má potom po dobu 90 minut neporušené sjezdovky jen pro sebe. Po lyžování po prázdných, dokonale upravených svazích přichází zlatý hřeb: exkluzivní horská snídaně na Zirbenhütte ve Fissu a ve stylovém lyžařském salónu v Serfausu. Cena celého Ranního fresh tracku včetně snídaně je 78 EUR na osobu.


Nejmenší metro

 

Všechny tři obce si zachovaly většinu svého tradičního tyrolského charakteru. V Serfaus dbají o čistotu a bezpečí, Část obce je pro dopravu zcela uzavřena. Místo aut mají lyžaři k dispozici podzemní lanovku, která je považována za nejmenší metro na světě. Díky posledním vylepšením lanovka přepraví dvakrát víc lyžařů než předtím a doprava je ještě šetrnější k životnímu prostředí.

Každá ze tří obcí má mírně odlišný charakter. Serfaus je zdaleka nejvýznačnějším místem, dominují zde luxusní, relativně drahé hotely. Fiss, jehož hlavní atrakcí je krásné staré město, přitahuje mladší lyžaře. Nejvýhodnější nabídku ubytování najdete v Ladis, okouzlující vesnici s domy zdobenými freskami a zámkem Laudegg.

 

Reklama

Nejlepší rodinná lyžařská střediska

Reklama

Reklama