Hledáte tip na perfektní zahraniční rodinnou dovolenou, kde se zaručeně domluvíte česky? Kousek za Vimperkem, na německé straně Šumavy se v Bavorském lese nachází báječné místo, kde může prožít nezapomenutelnou zimní dovolenou celá vaše rodina!

Bavorsko nabízí v zimě přes 100 lyžařských oblastí, míst konání mistrovství světa a neobyčejných sjezdovek – od Allgäu až po Berchtesgadensko. Bavorská lyžařská střediska jsou navíc pro české lyžaře snadno a rychle dostupná. Důvodů, proč si pro lyžařskou dovolenou s celou rodinou vybrat právě Bavorsko, je ale víc. 

Náš Almberg nazývají ledovcem Bavorského lesa,“ říká lyžařský instruktor Sepp Denk o nejvyšší hoře v okolí Mitterfirmiansreutu. Tuto přezdívku si Almberg vysloužil díky výborným sněhovým podmínkám ve zdejší malé lyžařské oblasti přímo u hranic s Českou republikou, přibližně 30 kilometrů od Vimperku a jen 8 kilometrů od Strážného na Šumavě. 

Chladný vítr z Čech k nám spolehlivě přináší od Vánoc až do března velké množství sněhových mraků,“ vysvětluje Denk, který zde provozuje půjčovnu lyžařského vybavení. „Mitterdorf“, jak místní s oblibou dlouhý název své obce zkracují, nabízí pět vleků, z nichž 3 končí až na vrcholu Almbergu. Pokud to rodiče na sjezdovku netáhne, mohou se nechat zlákat prosluněnými terasami horské chaty Almberghütte a penzionu Alpe na vrcholu hory Almberg, zatímco jejich potomci tráví čas v lyžařském kurzu. Jak horská chata Almberghütte, tak také penzion Alpe nabízejí svým návštěvníkům možnost ubytování. Výhled se zde rozprostírá daleko přes Bavorský les a vedle Velkého Roklanu a Luzného je při dobré viditelnosti dokonce možné v dálce rozeznat Zugspitze.

 

Mitterdorf – mnohem víc než lyžování


Po západním a východním svahu nejvyšší hory Mitterdorfu vedou dolů do vesnice červené, tedy středně obtížné sjezdovky. „A když malí začátečníci poprvé zvládnou lehkou rodinnou lesní sjezdovku, nepřestávají se radovat,“ popisuje lyžařský instruktor. Carvingová sjezdovka s malým zábavním parkem, o kterém ještě bude řeč, a jedna prudká „černá“ osvětlená závodní trať nabídku sjezdovek doplňují. I mimo sjezdovku se nabízí množství aktivit, abyste si zimu v Bavorském lese mohli opravdu dokonale užít. Sáňkařská dráha rozbuší dětská srdce a přátele vytrvalostního sportu potěší 30 kilometrů dlouhá běžecká trať.

Jedním z plusů jsou i naše relativně příznivé ceny,“ říká Sepp Denk. Skutečně: 23 euro za celodenní lístek a 48 euro pro rodiče s dítětem. Místo divokých après-ski párty tady člověk ke konci zimního, sportem nabitého dne zavítá do útulného sněžného baru „Adabei“ u dolní stanice malého vleku na Almberg (Kleiner Almberglift) anebo do 100 metrů vzdálené sportovní horské chaty. Samozřejmě zde s Apfelschorle (jablečný mošt s minerálkou) a speciálními dětskými pokrmy myslí i na menší návštěvníky. A právě o ně je v Mitterdorfu královsky postaráno.

 

Lyžařští instruktoři mluví česky


Součástí lyžařského střediska na úbočích Almbergu je JuniorSkiZirkus neboli Dětský lyžařský cirkus: Ideální areál pro začátečníky, který se rozkládá u nástupní stanice lanovky Almwiesen. Jeho součástí jsou mimo jiné 3 zastřešené přepravní pásy, lyžařský karusel - kolotoč, který nejmladším lyžařům pomáhá zábavnou formou vštěpovat základy správného lyžařského postoje, ohřívárna, herna i samostatná pokladna. Vstup do areálu JuniorSkiZirkus je bezplatný, zpoplatněné je pouze použití přepravních pásů. 

V lyžařské škole, fungující v rámci areálu JuniorSkiZirkus, působí česky hovořící lyžařští instruktoři. Areál nabízí také celodenní hlídání dětí, a to už od 2 let věku. A jako bonus - teplý ovocný čaj zdarma!

 

Škola hrou: „kids on snow“


Děti se v zásadě nestarají o to, jak dlouhá sjezdovka je, nebo jak je udržovaná. Děti si chtějí hlavně užít spoustu legrace a vše nové se nejraději učí zábavnou formou. A právě tenhle přístup německého spolku lyžařských instruktorů „kids on snow“ činí jejich program tak výjimečným. Při „kids on snow“-Tour po Bavorsku se děti zúčastněných lyžařských škol naučí lyžovat zábavnou formou, a to pomocí „terénní hry ve sněhu“. Důležitá je v první řadě radost z pohybu, zvědavost a chuť vyzkoušet něco nového, jako třeba neznámé sněžné sporty.

V rámci programu nejsou vyučovány žádné speciální techniky, důraz se klade na rozvoj a posílení individuálního nadání dětí. V popředí stojí úsilí instruktorů povzbudit dětskou fantazii a umožnit tak dětem dosáhnout maximálních výkonů s co největší dávkou legrace. Během kurzu „kids on snow“ se instruktoři nesoustředí jen na to, jak naučit děti správné pohyby, výuka zahrnuje i veselé dovádění ve sněhu a hlavně podporuje pocit pohody na sjezdovce. V různých arénách s různými zaměřeními jsou děti povzbuzovány k rozvoji svých silných stránek. Individualita je důležitým aspektem v programu zúčastněných profesionálních lyžařských škol.

Důležitým cílem „kids on snow“ je především bezpečnost jízdy. Děti se naučí ohleduplnému chování na sjezdovkách a mimo ně, ale také pravidlům, jak brát ohled na ostatní lyžaře, zvládnout rychlost a způsoby jízdy jako rozjezd, sjezd a zastavení. Profesionální lyžařské školy zapojené do tohoto programu učí děti nejenom lyžovat, ale také jim dávají příležitost vyzkoušet si nové zimní sporty.