Čeština

Nejlepší rodinná lyžařská střediska pro každý věk

Les 2 Alpes

Les 2 Alpes

Copyright: OT Les 2 Alpes / B. Longo

Lyžařská střediska vědí, že rodinný trh je klíčem k jejich úspěchu. Většina se tak snaží zařídit své prostředí tak, aby bylo co nejvhodnější pro rodiny.

Je už celkem běžné, že rodinná lyžařská střediska investuje převážně do trhu pro děti mladší pěti, najnejvýš deseti let, ale některé areály se snaží ještě víc - poskytují zařízení nebo aktivity nejen pro ty nejmenší, ale i pro teenagery. Vlastně by se dalo říct, že mají postaráno o celou rodinu od svítání do soumraku.

Tady je náš výběr nejlepších 10 rodinných lyžařských středisek z Evropy a Severní Ameriky, kam můžete směle vzít všechny své ratolesti, ať už je jim kolik chce. Vězte, že se budou mít jak zabavit - a vy s nimi.

 

Nejlepší lyžařská střediska pro lyžaře od 0 do 100 let


LES 2 ALPES, Francie

Les 2 Alpes je jedním z největších středisek na světě - je v top dvacítce díky převýšení a také je jedním ze středisek, které mají sníh jistý díky svým ledovcovým svahům s vysokou nadmořskou výškou - a otevřeno mají i přes léto. Zároveň jsou ochotni udělat pro rodiny něco navíc. Už jednoleté dětičky tady mohou zažít klouzání na sněhu díky zařízení "Baby Snow", které vynalezl jeden z místních instruktorů. Na druhé straně věkového spektra dětí si starší z nich mohou vyzkoušet skok do Big Air Snowbagu, zažít simulaci laviny v Robocoasteru, zajezdit si na zimním Segway, mini sněžném skútru či na skútru upraveném pro jízdu na ledové ploše a mají možnost pomoct při otevírání svahů spolu s lyžařskou patrolou. V závěru sezóny, když už má většina ostatních lyžařských středisek zavřeno, středisko pořádá speciální rodinný týden a má webovou stránku vyhrazenou pro rodiny - s podrobnostmi ohledně četných rodinných aktivit na i mimo sněhu.

Vyzkoušejte si jízdu na ledovém skútru, Les 2 Alpes, Francie - © Les 2 Alpes

Vyzkoušejte si jízdu na ledovém skútru, Les 2 Alpes, Francie

Copyright: Les 2 Alpes


GALTÜR, Rakousko

Galtür je součástí rozlehlé lyžařské oblasti Silvretta, která se táhne přes území Rakouska i Švýcarska mezi Ischglem a Samnaunem, rovnou dolů údolím - celkem se tam nachází 240 kilometrů lyžařských tratí. Galtür sám o sobě má 43 kilometrů lokálních svahů, které jsou dost velké pro uspokojení lyžařských potřeb celé rodiny. Nazýváme je Silvapark. Silvapark je speciálně navržen tak, aby vyhovoval rodinám, je členěný na úseky pro různé stupně nadání, schopností a stylů zimních sportů.

Zatímco malé, dvouleté dětičky si hrají v bezpečí školky pro hosty a tříletí caparti jsou v lyžařské škole, starší děti mají týden plný zajímavých aktivit jako napřílad: Lekce, jak správně udělat dokonalý skok na lyžích či na snowboardu; lov pokladů po okolí střediska (s kartičkou na sbírání razítek); noční lyžovačky; seznámení a uvědomění o lavinách a jejich nebezpečí; lyžařské safari mimo sjezdovku s příjezdem na rolbě; rychlostní lyžování a přednášky o lyžích snowblade (velmi krátké lyže) a twin tip.  Každý pátek se zde konají mini Zimní olympijské hry. Všechno je jako doopravdy - čas je měřený elektronicky, jsou tady hudbou doprovádzené ceremoniály udílení cen, odevzdávají se medaile i poháry vítězům.

Dětský Silvapark v Galtür, Rakousko - © Andre Schönherr / Silvapark

Dětský Silvapark v Galtür, Rakousko

Copyright: Andre Schönherr / Silvapark


LEVI, Finsko

O Severním Finsku se všude mluví jako o místě, kam můžete vzít své děti na setkání se Santou. A ono to tak opravdu je - a je to vynikající! Ale je zde i méně známý prosperující trh v plně rodinných aktivitách, které sednou starším dětem a teenagerům líp než posezení Santovi na kolenou - například psí spřežení, sobí safari a jízda na sněžném skútru. Svahy zde nejsou tak rozlehlé jako v Alpách, ale to nebrání vystavění výborných snowparků, také velmi oblíbených mezi mladými. A protože je ve Finsku často docela chladno, najdete zde velké hotelové areály zahrnující kopu vnitřních aktivit. Například 17 tematických bazénů v Levinturi, které jsou doplněny světelnými a zvukovými efekty - to je bezpečné prostředí, kde se starší děti mohou pobavit na celé hodiny. A pokud by měl někdo obavy, že se jeho dospívající začínají až příliš zajímat o alkohol, ve Finsku se strachovat nemusí - daně z alkoholu jsou zde tak vysoké, že si ho mladí nemohou dovolit.

Tradiční sobí spřežení v Levi, Finsko - © Levi Tourism

Tradiční sobí spřežení v Levi, Finsko

Copyright: Levi Tourism


TREMBLANT, Kanada

Jedno z nejlepších rodinných lyžařských středisek na severoamerickém kontinentu! Má skvělé ski-in ski-out ubytování, také větší apartmány velikosti bytů a co je důležité, Montreal leží na východě Kanady, a tak let z Evropy není nekonečně dlouhý a se změnou časového pásma to není tak zlé, jako kdybyste zamířili až na západní pobřeží.

Kromě toho, že je Tremblant snadno dostupný, má pěší zónu a je vstřícný vůči rodinám ať už na svazích nebo mimo ně a nachází se v něm množství různých restaurací, také zde najdete velkou nabídku aktivit pro všechny věkové skupiny. Aquaclub La Source je zvlášť dobrý vnitřní i venkovní vodní zábavní park, ale jsou tu například i psí spřežení, snowtubing, slézání ledovce, jízda na sněžném skútru, lanový park a další.

Město Mont Tremblant, Quebec - © Quebec Tourism

Město Mont Tremblant, Quebec

Copyright: Quebec Tourism


ÅRE, Švédsko

Nejpopulárnější švédské středisko vystavuje do popředí skandinávský zdravý selský rozum a praktickou povahu co se týče rodiny. Je to patrné zejména ve speciálních rodinných zónách na svazích a také na cenách, resp. zlevněných skipasech (děti mladší osmi let se vozí zdarma). Are nabízí nemálo ubytování a restaurací vhodných pro rodiny a hromadu věcí, co můžete dělat kromě lyžování. Především je známá víc než 1,5 km dlouhá bobová dráha, která funguje už víc než jedno století. První, kdo se na ní svezl, byl v roce 1910 švédský princ Wilhelm.  

Åre - Duved - © Jonus Kull

Åre - Duved

Copyright: Jonus Kull


MADONNA DI CAMPIGLIO, Itálie

Madonna di Campiglio, která je lanovkou propojená s nedalekým Pinzolo, čímž vytvořila "novou" lyžařskou oblast s téměř 100 kilometry sjezdovek, je dlouho fungující středisko, které se v poslední době stalo velmi oblíbeným u rodin, ty české nevyjímaje.

Madonnu di Campiglio upřednostňují rodiny s dětmi ve školním věku, zvlášť když volí levnější varianty k francouzským rodinným střediskům. Důvodů, proč Itálie nabízí jedny z nejlepších rodinných lyžařských středisek, je nepočítaně. Ve srovnání s ostatními lokalitami nabízí dobré ceny a co je nejdůležitější, je zde obecně hezčí počasí a více oblíbených možností stravování udržuje celou rodinu šťastnou a zabraňuje stížnostem.

Centro Paese v Madonna di Campiglio, Itálie - © Madonna di Campiglio

Centro Paese v Madonna di Campiglio, Itálie

Copyright: Madonna di Campiglio


AVORIAZ, Francie

Avoriaz rodiny vždycky silně přitahoval a je tomu tak i dnes. Je to jediné lyžařské středisko ve Francii s pravou pěší zónou a jeho ústřední jesle a lyžařská škola vyhrály v průběhu let řadu ocenění. V letech 2012-2013 se však středisko posunulo o jednu příčku výš díky partnerství s Center Parcs, které je nyní součástí společnosti vlastnící Avoriaz a přes deset dalších předních francouzských středisek. Aquariaz je subtropický akvapark postavený v obrovské skleněné kopuli na vrcholu hory. Vybavení zahrnuje mezi jinými i pár adrenalinových tobogánů pro dospělé a starší děti. Takže teď se dá v Avoriaz jet na dovolenou i bez toho, abyste vůbec vyšli ven - velmi neobvyklá rodinná dovolená, viďte? Ale s 650 kilometry sjezdovek, kterými procházejí lanovky, přímo před vašimi dveřmi a s možností přelyžovat přes hranice do Švýcarska by to byla promarněná příležitost.

Aquapark v Avoriaz, Francie - © Aquariaz Tourism

Aquapark v Avoriaz, Francie

Copyright: Aquariaz Tourism


ENGELBERG, Švýcarsko

Engelberg se svou výškou 2000 metrů a rozběhem do délky 12 kilometrů je klasickou lyžařskou oblastí, nabízí ale pro rodiny víc než většina švýcarských středisek - nese těžké břemeno zabavit na svazích děti i dospělé. Starterland a Sliding Park na Titlis, v hlavní lyžařské zóně, zahrnují snowtubing a přídavný svah na vyzkoušení high-tech saní jako Zipfel'Bob či Snake-Gliss. Je zde také 120 metrů dlouhý posuvný pás (magický koberec), který vás vyveze zpátky nahoru - se sáňkami se tady nemusíte namáhavě vláčet do kopce! Snowpark nahoře u jezera Trübsee nabízí další typy adrenalinové zábavy, třeba sněžná kola nebo elektřinou poháněné sněžné skútry pro děti starší deseti let. A to je jen začátek. Engelberg si lidé cení také proto, že děti až do věku 16 let platí jen třetinu ceny z lístku pro dospělé.

Snowtubing v Engelbergu - © Engelberg Tourism

Snowtubing v Engelbergu

Copyright: Engelberg Tourism


SMUGGLERS' NOTCH, USA

Ačkoli se některá největší a nejznámější lyžařská střediska v Severní Americe snažila o co nejpozornější vstřícnost vůči rodinám, žádné z nich nezískalo víc ocenění a netriumfovalo ve více lyžařských anketách než "Smuggs". Je těžké vysvětlit, co přesně lyžařské středisko Smugglers Notch dělá správně - zkrátka ho pohání mravní základ přátelský k rodinám a vůbec myslí na všechno, co dělá rodinnou lyžařskou dovolenou úspěšnou. Dalo by se říct, že to je celé jen o maličkostech, jenže je tu spousta dalších možností, kde můžete trávit čas mimo svahů - například dětská zóna, umělé kluziště, vnitřní i venkovní vyhřívané bazény. Středisko také organizuje speciální programy plné rodinných aktivit.

Dětská zóna ve Smugglers Notch - © Smugglers Notch

Dětská zóna ve Smugglers Notch

Copyright: Smugglers Notch


CAIRNGORM MOUNTAIN, Skotsko

Tohle je náš tajný tip: Přestože nejde o lyžařskou velmoc, i ve Skotsku se dá najít jedno z nejlepších rodinných lyžařských středisek. CairnGorm Mountain je nejpopulárnější lyžařská oblast v Británii. Nachází se v Aviemore na Skotské vysočině - po Edinburghu je Aviemore druhou nejpopulárnější celoroční destinací Skotska.
Vzhledem k často nepředvídatelné sněhové pokrývce zde najdete velmi dlouhý seznam mimosněhových možností. Rothiemurchus Estate má rozsáhlý soupis dobrodružných činností na zemi i na vodě včetně lanového parku, segway či safari na čtyřkolce, jízdy na ponících, lukostřelby a desítky dalších. 
Aviemore sám o sobě má široké rozpětí restaurací vhodných pro rodiny a spousta rozlehlých hotelových areálů má výborné zařízení - příkladem je Hilton Coylumbridge s vícepodlažní příjemnou herní zónou a vnitřním bazénem.
Pokud je dost sněhu, zamiřte na cairngormských sedm zelených, šest modrých a osm červených sjezdovek, případně na sjezdovku černou. Můžete také své caparty vzít na psí spřežení, skijoring nebo na sobí safari.

Rušný den v Cairngorn, Skotsko - s návštěvníky seřazenými a připravenými k jízdě - © Cairngorm Mountain

Rušný den v Cairngorn, Skotsko - s návštěvníky seřazenými a připravenými k jízdě

Copyright: Cairngorm Mountain

 

Shrnutí: Top lyžařská střediska pro každý věk

 • Les 2 Alpes, Francie
 • Galtür, Rakousko
 • Levi, Finsko
 • Tremblant, Kanada
 • Åre, Švédsko
 • Madonna di Campiglio, Itálie
 • Avoriaz, Francie
 • Engelberg, Švýcarsko
 • Smuggler's Notch, USA
 • Caingorm Mountain, Skotsko

Fotky

Les 2 Alpes - © OT Les 2 Alpes / B. Longo
Galtür - Silvretta - © Andre Schönherr / Silvapark
Rušný den v Cairngorn, Skotsko - s návštěvníky seřazenými a připravenými k jízdě - © Cairngorm Mountain
Åre - Duved - © Jonus Kull

Zobrazit vše

Reklama

Nejlepší rodinná lyžařská střediska

Reklama

Reklama