«Každý se při lyžování může bavit, bez ohledu na věk,» říká Hans-Peter Wucherer, který nedávno oslavil 70. narozeniny a je dlouholetým instruktorem působícím v německé Asociaci lyžařských instruktorů (DSLV). Wucherer je pevně přesvědčen, že lyžovačku si mohou užít i starší lidé, pokud dodržují pár zásad a pravidel.

Není senior jako senior

Hans-Peter Wucherer svou klientelu zná. Většinou se jedná o starší lidi, kteří si chtějí i v pokročilém věku dopřát radost z lyžování a chtějí v tomto sportu uspět. Dochází však mezi nimi k rozdílům ve schopnostech: "Jsou lidé, kterým je 50, ale fyzicky působí jako senioři. A pak jsou lidé přes sedmdesát, kteří jsou v nejlepší formě," vysvětluje Wucherer své zkušenosti z lyžařských výcviků, kterým se věnuje přes 30 let. Přesto je ale přesvědčen o tom, že naučit se lyžovat a objevovat pro sebe kouzlo tohoto zimního sportu je schopen každý, bez ohledu na věk.

Při lyžařských výcvicích pro starší by měly být dodrženy určité zásady. Starší lidé na rozdíl od dětí touží pochopit každý detail, který je jim vysvětlován. To znamená, že instruktor musí vědět na sto procent, o čem mluví. Starší lyžaři se však nesoustředí pouze na samotné zapnutí lyží a pohyb po svahu. Někdy chtějí prostě jen tak vyjít ven, užívat si přírodu a relaxovat na louce. Lyžování také může zabránit sociální izolaci starších lidí - nejen v rámci lyžařských kurzů, ale i při lyžování samotném vznikají mnohá nová přátelství.

Komfort na prvním místě

Na služby seniorům se některé turistické organizace už i specializují: V poslední době vzniklo několik "60-Plus-Hotelů", které nabízejí seniorům služby téměř na míru, například v nich najdete pojízdné schody. Tyto hotely jsou obvykle mnohonásobně komfortnější než srovnatelné lyžařské hotely. Navíc se z těchto "senior-friendly" hotelů dá na sjezdovky dostat rovnou na lyžích nebo jednoduše skibusem hned od hotelových dveří. Pokud jde o ceny skipasů, dříve narození vždy mohou počítat s výhodami. V některých střediscích pořídí senioři skipas za cenu dětského lístku, v jiných (téměř všude) existují různé procentní slevy na jednodenní i časové skipasy. Kdo si chce usnadnit cestu do hotelu a přemýšlí trochu s předstihem, využije balíkovou službu, která jeho zavazadla dodá až do hotelu, a sám si na cestu vezme jen příruční tašku.

Správná příprava

Kdo se i ve vyšším věku odváží na lyže, protože chce zažít svobodu lyžování, neměl by se do toho pouštět střemhlav a bez přípravy. Důležitá je, zejména v pokročilejším věku, správná příprava na sjezdové lyžování. Před začátkem sezóny je vhodné připravit na lyžování své tělo - ideální jsou pro to různá lyžařská cvičení a posilovací cviky, které tělo připraví na řadu zimních sportů. Nejdůležitějším pomocníkem pro seniory a pro jejich bezpečný pohyb na lyžích je fitness obecně a také speciální příprava na fyzickou zátěž, kterou lyžařská dovolená bezesporu je.

Menší riziko zranění, lepší vybavení

Hans-Peter Wucherer nabízí starším osobám několik tipů a triků, díky kterým bude pro ně lyžování snadnější. Zatímco hodně mladých lyžařů se pokouší zabránit rotaci těla, když vcházejí do oblouku, u starších osob se rotace před zahájením oblouku dokonce doporučuje. Zjednodušeně řečeno, kdo umožní před zahájením oblouku svému tělu rotaci, méně se unaví. A pozdější nástup únavy u starších lyžařů dokáže divy, výrazně totiž snižuje riziko zranění. S vhodnou rotací lyže jedou skoro samy.

Kromě techniky lyžování je samozřejmě důležitý i výběr vhodné výstroje: Staré, dlouhé lyže, s nimiž jste slavili první úspěchy v mládí, radši nechte ve sklepě. Lyžařský průmysl už nějaký čas myslí i na potřeby lidí v nejlepším věku. Lehké, kratší lyže a nové technologie dnes umožňují bezpečný sjezd. Například na lyžích s rockerem se dá jezdit energeticky úsporně a snadno. Pokud je na lyžích rocker, znamená to, že špičky lyží jsou zvednuté nahoru, stejně jako jejich paty. Tím se zkracuje dosedací plocha lyží a usnadní se tím zahájení oblouku.

Samozřejmě nezáleží pouze na výběru lyží. Celá výstroj by měla být vybrána důsledně a s přihlédnutím k věku lyžaře - odpovídající hůlky, lehké uzavřené lyžáky a zateplené lyžařské rukavice, případně doplněné ohřívacími polštářky. Vhodné jsou i různé pomůcky na nošení lyží, například pásky na jejich sepnutí nebo speciální držáky, díky nimž lyže můžete nosit podobně jako nákupní tašku, v jedné ruce. Kdo se chce cítit na svahu ještě bezpečněji, opatří si vestu či bundu s chráničem páteře - taková bunda mj. pomáhá k trochu větší stabilitě a zároveň chrání před povětrnostními podmínkami a samozřejmě omezuje riziko vážnějších zranění páteře. V obchodech se dají koupit i chrániče na kyčle a nohy, a to v mnoha módních designech.

Přes veškerou podporu kvalitního výstroje je však zapotřebí mít vždycky na paměti zejména spotřebu vlastní energie: Senioři si mohou naplno užít i dlouhý lyžařský den v lyžařském areálu, pokud si dopřejí hodně přestávek mezi jednotlivými jízdami.

Budování sebedůvěry na dobrém podkladu

Kdo hned v počátcích svých lyžařských kurzů padá a případně se i zraní, rychle ztrácí důvěru ve své schopnosti, ale i důvěru v lyže. Ve snaze této ztrátě předejít doporučuje Wucherer zpočátku pouze dobře upravené sjezdovky. To umožní starším lyžařům nabýt větší jistoty a soustředit se na důležité věci jako je udržení rovnováhy.

Kvalita života, na kterou nikdy není příliš pozdě

Starší generace lyžařů už neabsolvuje nejrychlejší sjezdy v rekordním čase, spíš si užívá radost z lyžování, spojenou s pěknými vzpomínkami, přírodní krásy okolí a zážitky se svými vrstevníky. A do tohoto kontextu rychlost prostě nepatří. Člověk by neměl žádat příliš mnoho, k zážitku stačí pouze sport a moment samotný. A to by mělo být to, proč lidé lyžují, míní Hans-Peter Wucherer: Nadšení a odvaha poznat něco nového. V každém momentu, v každém věku.