Čeština

Lyžařská střediska bez aut: ekologičtější, bezpečnější, klidnější

Avoriaz

Avoriaz

Copyright: OT d'Avoriaz

Poptávka po lyžařských střediscích bez aut je na vzestupu. Zejména kvůli životnímu prostředí, bezpečnosti dětí a touze po prázdninách bez hluku aut.

Rostoucí ekologické povědomí o důsledcích nekontrolovaného využívání automobilů se projevuje růstem počtu lyžařských středisek bez aut. Francouzská asociace zastřešující zimní sporty ve Francii představila ekologický audit 10 hlavních středisek. Zjistilo se, že 57% znečištění pochází z motorových vozidel.

Pilotní projekty, v rámci nichž dojde k omezení aut a zavedení autobusů na elektrický pohon ve střediscích, probíhají v Ax les Thermes v Pyrenejích a v La Bresse ve Vogézách.

Lyžařská střediska byla díky rostoucímu ekologickému povědomí donucena se tímto tématem intenzivně zabývat.

La Bresse - Hohneck  - © Billiotte / OT de la Bresse Hohneck

La Bresse - Hohneck

Copyright: Billiotte / OT de la Bresse Hohneck

První ekologické vlaštovky mezi lyžařskými středisky najdete ve Francii a ve Švýcarsku. Středisko Zermatt má autobusy na elektrický pohon, mini vozítka pro hotelové hosty a dokonce i elektrické taxíky. I když je téměř nemožné dosáhnout toho, aby středisko fungovalo úplně bez aut, dá se aspoň zajistit, aby vjížděla jen auta bez emisí. Jinak řečeno: na elektrický pohon. Také elektrická vozidla ale dokážou zkomplikovat dopravu! Své o tom vědí v Zermattu, kde před dvěma lety během stavebního boomu elektrická auta vytvořila regulérní dopravní zácpy.

Zermatt  - © Riffelalp Resort

Zermatt

Copyright: Riffelalp Resort

Teď už se můžete po Zermattu procházet úzkými dlážděnými uličkami nebo se svézt v kočáru taženém koňmi. Zákaz pekelných spalovacích motorů se vyplatil – v Zermattu ochránili atmosféru i výhled na Matterhorn. Středisko je plně elektrifikováno.

Také ve Švýcarsku najdete lyžařská střediska bez aut: Bettmeralp, Braunwald, Mürren, Rigi, Saas Fee (už od roku 1951), Stoos a Wengen. Wengen a Rigi se mohou pochlubit horskou zubačkou. Středisko Rigi má nejstarší horskou železnici v Evropě (zavedená byla v roce 1871) s okouzlujícím výhledem na hory.

V Itálii najdete atraktivní vesničku Chamois v údolí Aosty, která je přístupná pouze lanovkou. V dalším italském středisku Courmayeur najdete staré dlážděné centrum bez aut. V rakouském Serfausu se nachází známá nejmenší podzemní dráha postavená v roce 1985: Dorfbahn Serfaus je 1280 metrů dlouhá a přepraví až 1500 cestujících za hodinu. Středisko je spojení s dalším střediskem Serfaus Fiss Ladis, které je rovněž bez aut.

Courmayeur

Courmayeur

 

Není „car free" jako "no car needed"

 

Avoriaz je francouzský lyžařský areál, který tvrdí, že je zcela bez aut. Z hlediska ochrany životního prostředí má výhodu, že byl navržen tak, aby v celém středisku používali jen elektrický ohřev. Za toto dílo byl už v roce 1960 oceněn architekt areálu Jacques Labro. Jedno středisko z dvou set v celé Francii sice není moc, ale Les Arcs, La PlagneValmorelValmeinierPlagne SoleilBelleplagneLa Norma a Ax Bonascre v Pyrenejích jsou také registrovány jako „car-free”.

Na tomto místě je dobré položit si otázku, co přesně je myšleno střediskem bez aut. Hodně moderních francouzských středisek se snaží pokud možno co nejvíc oddělit lidi od aut. Pokud můžete vyrazit na lyže přímo z vašeho hotelu nebo z apartmánu, znamená to, že se nemusíte vůbec starat o auto.

Například ve středisku Flaine je povoleno odstavit auto před hotelem jen na dobu 1,5 hodiny. To je čas vyhrazený k naložení nebo vyložení zavazadel. Potom musíte auto přeparkovat dále od hotelu a sjezdovek. Takže – není to úplně bez aut, ale ideálu se to blíží.

Flaine  - © Yann Havis

Flaine

Copyright: Yann Havis

Je důležité rozlišovat mezi formulacemi „středisko bez aut“ a „středisko, kde auto nepotřebujete“. „Nemusíte mít auto“ není to samé jako „nesmíte používat auto“. Střediska se čím dál víc snaží oddělovat auta a lidi, jak káže moderní trend. Turistické orgány v celé Evropě jsou si vědomy rostoucího zaměření na tuto problematiku a v průběhu následujících let se tak počet středisek, která jsou úplně bez aut, bude muset jednoznačně zvýšit. 

Fotky

Avoriaz - © OT d'Avoriaz
Wengen
Wengen  - © Mürren Lover
Les Arcs - © Les Arcs/Paradiski

Zobrazit vše

 

Reklama

Nejlepší rodinná lyžařská střediska

Reklama

Reklama