Čeština

10 nejlepších rodinných lyžařských středisek ve Francii

15. leden 2014 | OnTheSnow/Tomáš Harach

Zprávy z regionu: Francie

Střediska v tomto článku: La Plagne, Isola 2000, Avoriaz, Serre Chevalier, Megève, Les Karellis, Saint Lary Soulan, Besse Super Besse, Font-Romeu - Pyrenees 2000, Valberg

Dětský areál v Avoriaz

Dětský areál v Avoriaz

Copyright: Avoriaz Tourism

V každé rodině se úroveň soutěživosti na svazích liší. Často se rodiče musejí přizpůsobit potřebám svých dětí, ať už jejich režimu nebo školní docházce.

„V době zimní dovolené se musí jeden člen rodiny vždycky obětovat ve prospěch ostatních nejvíc,“ říká Stephane Lerendu, ředitel turistické kanceláře v Avoriaz. „Pokud si vyrazí na dovolenou celá rodina, nemůže si přece každý dělat co chce.“

Dobré rodinné lyžařské středisko dbá na to, aby měl každý člen rodiny co nejlepší dovolenou, od zkušených lyžařů až po nelyžaře. Klíčem k úspěchu je vybrat si středisko, které vyhovuje skutečně všem ve vaší rodině. Co se na středisku líbí teenagerům, se pravděpodobně nebude líbit jejich rodičům.

 

10 nejlepších rodinných lyžařských středisek ve Francii

 

 Avoriaz

Ubytovací kapacita 16 800 lůžek a ani jedno auto, jen koňské povozy. Tohle středisko se může pochlubit tím, že se tady vůbec nemusíte obávat o své děti, vždycky bylo a stále je orientováno na rodiny s dětmi. Už víc než 30 let je hlavním městem pro mládež „Village des enfants“.

Nachází se tady neobvyklá lyžařská škola pro dospívající mládež i děti – od 3 do 16 let. Tato škola byla založena na myšlence školy hrou a stala se modelem pro další lyžařské školy v Alpách.

Tato škola nabízí svým klientům chráněné místo, aby mohli lyžovat i ve špatném počasí, kdy by se mohli na venkovních svazích ztratit. Škola nabízí i službu hlídání dětí a zábavní centrum, kde mohou děti trávit celý den a dokonce se tam i naobědvat. Výuka je organizována tak, že rodiče musejí být přítomni prvních 15 minut po začátku lekce pro děti, aby se předešlo stresu z nového prostředí.

Avoriaz  - © Pierre et vacances

Avoriaz

Copyright: Pierre et vacances

Skutečnou atrakcí je nový vodní park, l'Aquariaz. Byl otevřen v červenci 2012 a najdete v něm jen ty nejlepší vodní atrakce.

 

 La Plagne

Tento areál se skládá z 11 středisek a je tak ideálním místem pro velkou rodinu s různými zájmy. Je vhodným místem jak pro pokročilé lyžaře, tak i pro ty, kdo se sjezdovkám raději vyhýbají. Tady najde skutečně každý něco, co ho zaujme – můžete si tady dokonce natrénovat lezení po zamrzlém vodopádu (tedy vlastně po ledopádu).

Kromě mnoha dalších možností navštivte lyžařský stadion Jean-Luc Crétiera, který bývá otevřený každý večer pro noční lyžování. Často jsou tu organizovány mezinárodní závody. Pro odvážné je připravena bobová dráha.

Jízda po břiše na nafukovacích airbordech

Jízda po břiše na nafukovacích airbordech

Jednotlivé areály jsou propojeny bezplatnými autobusy, které jezdí až do půlnoci. K přesunu mezi středisky můžete ostatně využít i lanovku Belle Plagne. Pokud jde o sjezdovky, máte z čeho vybírat. Od nejdelší sjezdovky na světě až po lehké zelené sjezdovky pro začátečníky.

 Les Karellis

Tohle středisko je ideálním místem pro rodiny s velmi malými dětmi. Jde o „car free“ středisko, v němž najdete sedm prázdninových vesniček umístěných hned vedle lyžařských vleků. Zdarma můžete používat zařízení pro děti včetně dětské postýlky, sedačky i dětské vaničky.

Můžete si pronajmout speciální sáňky pro miminka a batolata. Tak si vychutnají společnou procházku i vaše ratolesti. Děti také můžete svěřit do péče v centru "Halte garderie", ale až od věku 3 měsíců.

Les Karellis  - © OT Les Karellis

Les Karellis

Copyright: OT Les Karellis

Každý čtvrtek se v Les Karellis konají speciální akce pro mládež a diskotéky – samozřejmě bez rodičů :-) Děti můžete přihlásit do lyžařské školy od věku 4 let. Pokud jste na svazích a lyžařská škola vašeho dítěte už skončí, instruktor ho zavede do „sněžné zahrady“ (Jardin des Neiges). Pokud se chcete na zimních aktivitách podílet společně, doporučujeme snowpark, určený hlavně dětem. Každý večer se tu odehrávají akce a aktivity nejen pro děti, ale i pro jejich rodiče.

 

 Megeve

Megève je jedním z nejstarších a nejkrásnějších středisek v Alpách. Středisku se podařilo udržet si pěkné prostředí a zároveň držet krok s dobou. Dnes je tento lyžařský areál velmi moderní a zároveň moc pěkný. Svahy jsou otevřené od prosince do dubna. Najdete zde spoustu vynikajících a různorodých sjezdovek pro začátečníky a mírně pokročilé lyžaře. Klid a pohodu v dřevěných chatkách nemůže v tomhle středisku nic narušit. A navíc: místní après-ski je na mimořádně vysoké úrovni.

Megeve, Francie

Megeve, Francie

Z rodinného hlediska je středisko proslulé pro svůj vysoký standard péče o děti. Pokud chcete strávit dovolenou ve velkém rodinném středisku s bezchybným charakterem, potom je Megeve místo přesně pro vás. A děti si tu najdou i svého oblíbeného McDonalda (kterého Francouzi nenávidí a milují zároveň).

 

 Serre Chevalier

Středisko se skládá ze tří vesnic: Chantemerle, Villeneuve la Salle a Monetier les Bains. Spolu tvoří obrovský lyžařský areál s mnoha sjezdovkami, lemovanými stromy. Středisko se nachází na hranici mezi severními a jižními Alpami a pyšní se mikroklimatem s velkým množstvím sněhových srážek a 300 slunečnými dny v roce.

Serre Chevalier  - © Serre Chevalier

Serre Chevalier

Copyright: Serre Chevalier

Najdete tady spoustu zařízení určených zejména dětem. Za návštěvu stojí klub Piou-Piou, sněžná zahrada v Monetier a další atrakce pro děti. Středisko disponuje jednoduchými zelenými sjezdovkami pro děti a začátečníky.

 

 Isola 2000

Středisko Isola bylo postaveno na hranicích mezi Itálií a Francií na konci války. Vzhledem k nadmořské výšce jsou v Isole skutečně nejlepší sněhové podmínky v celé Francii. Ne každému bude po chuti místní architektura, ale na konci sezóny můžete v tomhle lyžařském středisku střídat sníh a pláž. Města Nice a Menton jsou odsud vzdálená jen dvě hodiny cesty.

Isola 2000  - © R Palomba - CRT Côte d'Azur

Isola 2000

Copyright: R Palomba - CRT Côte d'Azur

Noční lyžování je ve středisku Isola k dispozici během francouzských školních prázdnin dvakrát týdně. Po celou sezónu je pro děti mezi 3 a 6 lety věku připraven klub Piou-Piou, stejně jako Les Pichtouns pro děti nad 6 let věku. Středisko je možná trochu vhodnější pro teenagery než pro malé děti. Pokud se do Isoly vydáte s tělesně postiženým lyžařem, je možné si pronajmout „tandemového“ lyžaře. Tak se může na sjezdovkách bavit skutečně celá rodina.

 

 Valberg

Středisko Valberg se nachází v horském průsmyku na náhorní plošině obklopené otevřenými alpskými pastvinami a modřínovými lesy. Leží jen půldruhé hodiny cesty od Cote d'Azur. Lyžařské vleky startují přímo z obce. Lyžařský areál je orientovaný na rodiny, a proto je velmi dobře vybaven.

Valberg  - © Valberg Tourism

Valberg

Copyright: Valberg Tourism

Děti můžete svěřit do péče dětského klubu "Halte-garderie", pokud je jim mezi 14 měsíci a 6 lety. Do místní lyžařské školy můžete přihlásit děti už od 3 let věku. Přestože sjezdovky ve středisku Valberg jsou situovány jižně, se svými 308 sněžnými děly se daří udržovat sněhovou pokrývku v perfektním stavu.

 

 Font Romeu

Font Romeu v Pyrenejích je vynikající středisko pro děti a poskytuje perfektní podmínky pro začátečníky. K dispozici je široká škála  aktivit, mezi něž patří například návštěva nedalekých termálních pramenů, lyžařské túry, výlety na sněžnicích, lezení po zamrzlých vodopádech-ledopádech, psí spřežení, běžecké lyžování a mnoho dalšího. Můžete se zabavit i v místním kině, v kasinu, na bowlingu, squashi, tenise, při badmintonu, na kluzišti, v bazénu nebo v posilovně.

Font Romeu

Font Romeu

 

 St Lary Soulan

Středisko St Lary, které se také nalézá v Pyrenejích, je velmi ceněné pro své různorodé sjezdovky. Zaujme vás rovněž termální centrum pod širým nebem, které bylo postaveno v roce 2005. Dokonale se v něm zrelaxujete – najdete tu sauny, vodopády a jeskyně s termální vodou. Obec je vystavěná v tradičním stylu – z kamene. Středisku zajišťuje dokonalou sněhovou pokrývku i v případě slabších sněhových srážek celkem 183 sněhových děl.

Saint - Lary - Soulan

Saint - Lary - Soulan

Sjezdovky jsou navrženy tak, aby vyhovovali každému. Snowboardisty určitě potěší místní snowpark s U-rampou. St Lary 1700 Pla d'Adet je oblast vyhrazená pro rodiny s dětmi. Je vybavena několika dětskými hřišti, dvěma sáňkařskými drahami a rekreační oblastí KIDpark. Kromě lyžování se tady můžete věnovat výletům na sněžnicích nebo diskotékám, anebo vyzkoušet jízdu se psím spřežením nebo paragliding.

 

 Besse-Super-Besse

Na Massif du Sancy v centru Francie, daleko od rušných alpských svahů, najdete středisko Besse. V něm je pro rodiny připravena řada sněhových hřišť pro děti od 4 let věku, sáňkařská dráha a dětský koutek s hlídáním dětí starších než 3 měsíce věku.

Besse Super Besse  - © Office de Tourisme Massif du Sancy

Besse Super Besse

Copyright: Office de Tourisme Massif du Sancy

Děti starší osmi let (a vyšší než 1,25 m) se mohou vyřádit na sněžném tobogánu, na němž mohou dosáhnout rychlosti až 50 km/h. Středisko dále pro děti organizuje dětské kino, jízdu na ponících a bruslení.

 

Certifikace středisek

Štítek "Familles Plus", označuje 49 rodinných středisek, která splňují požadavky organizace France Montagnes. Ovšem i tak vynikající rodinná střediska jako Avoriaz tento štítek nemají. Důvodem je fakt, že organizace, která nastavovala kritéria pro tuto certifikaci a hodnotila jednotlivá střediska, před třemi lety ukončila svou činnost. Čili jinak řečeno, můžete narazit i na excelentní středisko, které by si štítek „Familles Plus“ rozhodně zasloužilo, i když ho nemá. 

 

 

Reklama

Nejlepší rodinná lyžařská střediska

Reklama

Reklama