Čeština

Chalmazel, komorní atmosféra v sousedství přírodního parku

24. únor 2014 | Markéta Růžičková

Zprávy z regionu: Francie, Loire

Střediska v tomto článku: Chalmazel

Chalmazel

Chalmazel

Možná vás překvapí, že k Loiře se nejezdí pouze obdivovat renesanční zámky, ale též lyžovat. Chalmazel v pohoří Forez Francouzského středohoří (Massive Central) je menší středisko s rodinnou atmosférou a veškerým komfortem pro lyžaře, včetně těch nejmenších, kteří mají k dispozici vlastní sjezdovky se dvěma vleky a jedním pohyblivým kobercem. Na zalesněných stráních středohoří najdete sjezdovky všech náročností, od těch zelených až po dvě černé. V této sezoně byl otevřen v Chalmazel už druhý snowpark pro milovníky překážek a ve spodní části sjezdovek je umístěn nový airbag na nácvik skoků. Jedinou nevýhodou tohoto střediska je, že neleží v příliš velké nadmořské výšce, nejvýš vás vleky dovezou k vrcholu Pierre-sur-Haute (1634 m), takže tu není zaručena stabilní sněhová pokrývka. A vzhledem k tomu, že sjezdovky sousedí s přírodním parkem, není možné středisko dále rozšiřovat.

 

Nejdelší vlek středohoří

Městečko Chalmazel najdete v údolí říčky Lignon, která se vlévá do Loiry. Jeho dominantou je středověký opevněný hrad, který dnes slouží jako turistická atrakce a hotel. Stejnojmenné lyžařské středisko leží asi čtyři kilometry nad městem. Lyžařské závody se tu pořádaly už ve třicátých letech. V roce 1946 trojice lyžařských nadšenců Emile Doitrand, René Morel a Fernand Bost založila Ski-club Chalmazellois. První vlek se tu rozjel v roce 1953, ty další v letech šedesátých. V roce 1963 byl na popud tehdejšího prezidenta místního ski-clubu veden vlek až pod vrchol Pierre-sur-Haute, který je dodnes nejdelším vlekem celého Francouzského středohoří.

Chalmazel

Chalmazel

Místní kabinková lanovka byla jednou z prvních legendárního francouzského výrobce vleků a lanovek Poma. Velká rekonstrukce areálu probíhala od roku 2002, kdy byla kabinková lanovka nahrazena sedačkovou, postupně byly modernizovány všechny vleky.

 

S větrem o závod

Přes sjezdovky vedou zároveň běžecké tratě, jedna začíná v průsmyku Col de la Loge, který je vzdálený jedenáct kilometrů od Chalmazel, druhá v průsmyku Col du Béal, devět kilometrů od střediska. Okolo Col de la Loge pak najdete 25,5 kilometru značených tras na sněžnice. A z vrcholu Pierre-sur-Haute vedou oblíbené skialpinistické trasy.

Na pláních u Chalmazel si můžete zkusit také snowkiting, tedy jízdu na lyžích či na snowboardu za tažným drakem. Podmínky jsou tu ideální – pusté pláně bez vegetace a častý silný severní vítr.

Do Chalmazel se však jezdí za rekreací i v létě. Nejoblíbenějšími letními turistickými aktivitami je v této oblasti vedle pěších túr jízda na horských kolech (je tu speciální trať s překážkami) a najdete tu také lanové centrum.    

 

Podívejte se také na:

Sněhové podmínky

Webkamery

Mapa sjezdovek

 

Fotky

Rodinné středisko Chalmazel ve Francouzském středohoří
Snowkitting na sněžných pláních
Adrenalinový zážitek - Snowkitting
Snowkitting - spojení plachtění s lyžováním

Zobrazit vše

Reklama

Nejlepší rodinná lyžařská střediska

Reklama

Reklama