Většina českých středisek oslovuje na prvním místě rodiny s dětmi. Je to dáno zejména charakterem hor, kde nejsou kopce na to, aby se na nich mohl uspokojit náruživý lyžař, musí se najít jiná, vhodná cílová skupina. Na lyžařské mapě ČR se od letošní sezóny objevilo lyžařské středisko, které nabízí výborné podmínky pro rodiny, ale stejně tak výborné sportovní lyžaře. Mimo jiné se může pochlubit jednou z nejdelších sjezdovek v ČR!

 

Fenomén posledních let, Ski areál Kouty, se doposud profiloval jako vyloženě sportovní středisko s nabídkou zejména ostřejších tratí. V rámci celé repliky nastolil novou úroveň služeb, ostatně, celý areál je propracovaný už na papíře, takže i v reálu poskytuje optimální lyžařskou ergonomii. Krásné, dlouhé a sportovní sjezdovky s nejmodernější a nejrychlejší sedačkovou lanovkou v Česku, výborné zázemí, letos završila třešinka. Nebo spíše obří třešeň! Přes tři kilometry dlouhá rodinná sjezdovka.


Pro pohodáře a větší děti

3050 metrů znamená, že svou délkou se sjezdovka řadí mezi nejdelší v celé České republice, přičemž na Moravě je vůbec nejdelší. Na oněch třech kilometrech a padesáti metrech překonává převýšení 520 m, z čehož plyne, že má potenciál oslovovat i slabší lyžaře, kterým nabídne bezpečný a dlouhý lyžařský výlet. Právě pohodová, dlouhá modrá sjezdovka byla snad jediným momentem, který se dal doposud – přesněji do loňska – Ski areálu v Koutech vytknout. Dneska už náročný lyžař s sebou do Koutů klidně může přivézt své malé děti i s tchýní a připravit jim atraktivní den na adekvátní sjezdovce. Pokud jsou děti větší, je pro ně modrá ideální alternativou. Mimochodem, to, že je pohodová, sděluje i její jméno „Pohodová“. Prochází novým lesním průsekem a poslední širokou část obsluhuje nový700 metrůdlouhý vlek.


Nový dětský park s lyžařskou školou

Pokud jsou ovšem ještě malinké, je pro ně vhodnější svěřit je do nového dětského parku, kde operuje specializovaná lyžařská škola. Nový areál disponuje jak pojízdným kobercem, tak lanovým vlekem, je bezpečně ohrazena, aby se zamezilo nebezpečí střetu s jiným lyžařem. V blízkosti je cafe bar a restaurace, takže rodiče mohou sledovat výuku dětí od kafe nebo jídla ze slunné terasy. Dětský park je plně vybaven nejmodernějšími pomůckami pro výuku dětí – je to, jako kdyby vklouzly do pohádky. Zpátky do reality se vám pak vrátí zase o něco lepší lyžaři.

 

Nový snowpark

Poté, až děti opustí brány lyžařské mateřské školky a ojezdí si nejdelší sjezdovku na Moravě, čeká nejen na ně zcela nový snowpark. Ten vyrostl mezi přibližovákem a sedačkovou lanovkou.

 

Nejen na sjezdovky

Sjezdovky, na české poměry nadprůměrně dlouhé a strmé, už asi není potřeba blíže představovat.  Tedy jen stručně: dvě hlavní tratě o délce více než dva a půl kilometru a šířce více než50 mmají převýšení přes500 metrů. Doprovází je expresní 6sedačka s nejvyšší kapacitou u nás. Celková délka sjezdových tratí je 11,5 km.

Na své si ale přijdou i běžkaři. U horní stanice lanovky je totiž výchozí bod pro běžecké trasy Stadion a Mravenečník. Trasy se nachází v nadmořské výšce 1100 -1330 mn. m., a nemají tedy problémy s nedostatkem sněhu, vedle toho nabízejí i parádní výhledy na hlavní hřeben Jeseníků včetně Pradědu. Okruh Stadion (2,5 km) vede nádhernou přírodou kolem atraktivní vodní nádrže Dlouhé Stráně, která drží vodu pro moderní přečerpávací elektrárnu. Okruh Mravenečník je už delší výlet (15 km) a je dále propojen s dalšími běžeckými trasami v Hrubém Jeseníku. Něco mezi je pak trasa Medvědí hora, která v délce9,5 kmvede napříč lyžařským areálem.

 

Komfortní zázemí

Nakonec snad zmínka o zázemí lyžařského areálu. Ať už se vrátíte ze sjezdovek nebo z běžek, můžete se spolehnout, že se v cíli výborně najíte a uvedete se do plného komfortu.

Navíc se každý ambiciózní lyžař může zúčastnit soutěže o nejaktivnějšího lyžaře. Odbavovací systém totiž eviduje a analyzuje každý průchod turniketu, takže se po lyžování dovíte, kolik přesně jste toho najezdili. A nejen za den, ale i za celou sezonu! Staňte se vítězem sjezdového maratonu!