Čeština

Davos – švýcarský luxus, který si můžete dovolit

27. říjen 2013 | Kamila Novotná

Zprávy z regionu: Švýcarsko, Graubünden

Střediska v tomto článku: Davos Klosters

Funmountain Jakobshorn, Davos

Funmountain Jakobshorn, Davos

Copyright: Marcel Giger

Patří k všeobecnému povědomí, že Davos je nejen tradičním místem konání Světového ekonomického fóra, ale především jedním z nejznámějších a nejluxusnějších evropských lyžařských středisek. Zdejší svahy brázdí každoročně spousta celebrit a populárních osobností – do Davosu vyráží na lyže například princ Charles, propagátorem tohoto střediska v našich zemích je tradičně Václav Klaus (který, jak říká, tu zvládá diskutovat o ekonomice i lyžovat). Ovšem nejen politiky můžete potkat na některých ze 380 kilometrů sjezdovek! Řada dalších celebrit se ráda nechává vidět v horském prostředí největšího a nejvýše položeného města v Evropě – pravidelně se sem s oblibou vrací třeba Angelina Jolie a dům tu vlastní Tina Turner! V Davosu mimo jiné najdete i proslulé klimatické lázně a samozřejmě nevyčerpatelné množství zábavních podniků, kasín, restaurací, barů a obchodů, které můžete objevovat, když z nohou shodíte lyže.

 

Kouzelný vrch a jeho 320 km perfektně upravených sjezdovek

Lyžařské středisko Davos Jakobshorn, ležící v regionu Graubűnden, drží prvenství i v ryze lyžařském ohledu: Právě tady byl v roce 1934 instalován vůbec první vlek v Evropě. K němu postupně přibylo ještě mnoho dalších, pohodlnějších a později i modernějších lanovek a vleků, takže v současnosti tady můžete využívat služeb celkem 56 dopravních zařízení, z nichž 12 je oblíbených kabinkových lanovek. Ty vás vyvezou až na vrcholky hor.

Sjezdovky v Davosu jsou asi stejně oblíbené jako místní vyhlášené klimatické lázně (jejichž zlatou éru mimochodem mistrně popsal německý spisovatel Thomas Mann ve svém románu Kouzelný vrch). Abyste zvládli vyzkoušet všech 320 km tratí, které Davos nabízí, museli byste být v první řadě dost zkušení lyžaři, protože zhruba třetina všech sjezdovek je označena černou barvou (a polovina je středně náročných), ale hlavně byste na to potřebovali dostatečně dlouhou dovolenou. Nejdelší místní sjezdovka měří 12 kilometrů.

Funmountain Jakobshorn, Davos  - © Reto Blättler

Funmountain Jakobshorn, Davos

Copyright: Reto Blättler

 

Mimochodem, věděli jste, že všechny běžkařské dráhy v Davosu jsou zcela zdarma? Milovníci běžeckého lyžování by mohli vyzkoušet například běžkařskou dráhu Flüela se svým pověstným stoupáním Cologna.

 

Rodiny vítány

Díky rozsáhlému areálu určenému pro rodiny s dětmi, který najdete na úpatí Jakobhorn, v Bolgen,  je Davos Klosters oceněn značkou „Rodiny vítány“. Celé rodiny zde najdou sportovní i relaxační vyžití, při kterém rodiče budou spokojeni, že jejich děti jsou v bezpečí, a o děti bude dobře postaráno.

Pokud s lyžováním vy nebo vaše děti teprve začínáte, potom právě vám je určen svah pro začátečníky, doplněný dvousedačkovou lanovkou Carjöl. Na celý svah v Bolgen se nabízí perfektní výhled z restaurace, takže zatímco vaše děti objevují kouzlo lyžování (například s lyžařskou školou Disney, kam je můžete přihlásit), vy  můžete využít lehátek na terase a chytat bronz.

Davos Jakobshorn  - © Davos Jakobshorn der Funmountain

Davos Jakobshorn

Copyright: Davos Jakobshorn der Funmountain

 

Freestyle v JatzParku – největším alpském snowparku

Krátké, ale intenzivní tratě v kompaktním, univerzálním a vždy dokonale upraveném snowparku – to je důvod, proč je právě Jatzpark tak vyhledávaným místem všech freestylerů, a to bez ohledu na to, jestli jsou téměř profesionálové anebo úplní začátečníci. JatzPark – největší snowpark v Alpách – má překážky pro každého! Dohromady 18 překážek – skoky, válce, zábradlí, rampy, bedny, kickery, cornery a spousta dalších příležitostí pro milovníky zábavy ve snowparku!

Funmountain Jakobshorn, Davos  - © Sascha Drömer

Funmountain Jakobshorn, Davos

Copyright: Sascha Drömer

Druhý místní snowpark, Bolgen, nabízí kromě běžného denního provozu také třikrát týdně (úterý, čtvrtek, sobota) možnost večerního vyžití – všechny překážky jsou upravené a dobře osvětlené.

 

Freeride zóny pro nadšence

Davos si pochvalují i početní fanoušci freeridu, obrovské zasněžené plochy je lákají spustit se po svazích mimo sjezdovky. Můžete to samozřejmě vyzkoušet i vy, ovšem pozor: Když lyžujete mimo upravené sjezdovky, dostáváte se často do terénu ohroženém lavinami. Myslete na svou bezpečnost a nezapomeňte se vždy dopředu informovat na stránkách švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin na aktuální lavinové nebezpečí.

Funmountain Jakobshorn, Davos  - © Pally Learmond

Funmountain Jakobshorn, Davos

Copyright: Pally Learmond

 

Noční život v Davosu nikdy neutichá

Ať už se do nočního života v Davosu chcete vrhnout opravdu až potmě, nebo si některý den z vaší dovolené dáte pauzu od lyžování, a vydáte se „do města“, tohle tradiční lázeňské letovisko vám má rozhodně co nabídnout. Zatímco královská rodina jak známo preferuje romantickou vesničku Klosters, kterou si oblíbí nejeden požitkář, vy můžete svůj čas trávit třeba nakupováním v nespočetných obchodech nebo relaxováním v klimatických lázních, na prosluněných terasách místních restaurací a barů nebo v některé z koncerních hal či v kině. Hazardní hráče na dovolené určitě potěší návštěva některého z místních kasín.

Adrenalinový zážitek na vyšší úrovni než jsou místní sjezdovky můžete zažít při paraglidingu. Vybrat si můžete středně obtížný let (začíná těsně pod horní stanicí Jakobshornbahn ve výšce 2560 m.n.m.), anebo úplně lehký (z výšky 2530 m.n.m. na JatzHűtte).

 

K ubytování skipas zdarma!

Odstartujte zimní sezónu v Davos Klosters. V předsezóně zde obdržíte ke každému ubytování v jednom z partnerských hotelů skipas Davos Klosters Mountains zdarma. Tato ojedinělá akce platí pro rezervace od 15. listopadu do 22. prosince 2013. Za osobu a noc v uvedeném období tak zaplatíte například v dvouhvězdičkovém Hotelu Ochsen přijatelných 87 CHF – v přepočtu necelých 1800 Kč. V ceně ubytování je zahrnuta jak snídaně podle vlastního výběru, tak i zmiňovaný skipas Davos Klosters Mountain na celou délku vašeho pobytu.

 

Sleduj také:

 

Fotky

Funmountain Jakobshorn, Davos - © Marcel Giger
Funmountain Jakobshorn, Davos - © Pally Learmond
Funmountain Jakobshorn, Davos - © Reto Blättler
Funmountain Jakobshorn, Davos - © Pally Learmond

Zobrazit vše

Reklama

Nejlepší rodinná lyžařská střediska

Reklama

Reklama