Slovenská lyžařská sezóna se v prosinci slibně rozběhla. Před Silvestrem se lyžovalo už ve víc než 20 lyžařských střediscích. A s novým rokem padl zákaz provozu všech skiareálů. Přinejmenším na jeden měsíc.

----- AKTUALIZACE k 18.1.2021 -----


Od 1. ledna lyžařská střediska zavřená

Slovensko se i nadále nachází v nouzovém stavu, vyhlášen byl lockdown, který doprovázejí přísná preventivní opatření proti šíření COVID-19. Od 1. ledna 2021 je zakázaný provoz lyžařských středisek, zavřené jsou hotely a restaurace, stejně jako třeba kostely nebo fitness a divadla.

 

Zpřísnila se i opatření týkající se zákazu vycházení. Ten se nejnověji prodlužuje - zatímco doteď byl platný do úterý 26.1., vláda rozhodla o dalším prodloužení zákazu vycházení. Pevný datum konce zákazu vycházení není stanoven, bude se odvjíet od počtu pacientů, hospitalizovaných v nemocnicích kvůli covidu. 

Zákaz vycházení nadále platí od páté hodiny ranní do jedné v noci, opustit domov lze jen za účelem docházky do zaměstnání (s potvrzením od zaměstnavatele), zajištění základních životních potřeb, péče o osobu blízkou, venčení psa nebo kočky a za účelem pobytu v přírodě, to ale pouze v rámci okresu.

Současně do 26.1. probíhá průběžné testování (celoplošný screening). Po zhodnocení výsledků plošného testování by se měla rozvolnit opatření v méně postižených oblastech, a opakovat testování v místech s největším množstvím nově potvrzených případů covid-19.


 

COVID-19 » Obecná pravidla na Slovensku

Cestování

Pro vstup na Slovensko z České republiky je požadováno vyplnění příjezdového formuláře ehranica a také je vyžadován negativní RT-PCR test na Covid, ne starší 72 hodin. Pokud se nemůžete prokázat negativním testem, musíte strpět nařízenou karanténu až do získání negativního PCR testu.

Cestování v rámci Slovenska je nejnovějším rozhodnutím omezeno jen na cestu za prací v nezbytných případech a na pobyt v přírodě v rámci okresu. Školy jsou zavřené, stejně tak obchody kromě těch se základními potřebami a potravinami, a to na dobu nejméně do 7. února. Po skončení této lhůty se budou obchody i školy otevírat podle aktuální pandemické situace.

Na Slovensku platí povinnost dodržovat rozestupy min. 2 metry od osob, s nimiž nežijete ve společné domácnosti. Platí také zákaz sdružování více než 6 osob a nejnověji také zákaz návštěv mezi osobami, které spolu nežijí ve společné domácnosti. Veřejné dopravní prostředky mohou fungovat v kapacitně omezeném režimu.

Zakrytí úst a nosu

Řádně nasazená rouška je povinná na čerpacích stanicích, v obchodech, restauracích, v hotelích (mimo vlastní pokoj) i na dalších veřejně přístupných místech, a to v interiéru i v exteriéru v rámci měst a obcí. Povinnost nošení roušky se vztahuje i na veřejnou dopravu. 

Bary a restaurace

Bary a restaurace jsou zavřené, nápoje a jídlo mohou pouze vydávat k odběru s sebou, nebo rozvozem. Platí přísný zákaz konzumace nápojů a jídel v interiérech provozoven i v jejich externích částech (zahrádkách a terasách).