I když slovenští lyžaři měli na začátku téhle zimy víc štěstí než my, provoz už otevřených lyžařských středisek se zastavil na Silvestra a od té doby jsou slovenské skiareály zavřené.

----- AKTUALIZACE k 1.3.2021 -----

Nepříznivý vývoj pandemie COVIDu bohužel ukazuje, že namísto rozvolňování se i na Slovensku bude ještě víc zpřísňovat. 

Už je to téměř měsíc, co se protipandemická opatření řídí tzv. COVID Automatem a regionálním semaforem. Po celou dobu se však celé Slovensko nachází v nejvyšším, černém stupni výstrahy. V tomto stupni je provoz lyžařských středisek zakázán. Vleky a lanovky tedy stojí, zasněžené svahy slovenských hor využívají skialpinisté, turisté i rodiny s dětmi při výletech do přírody. Regionální semafor stanovuje další lokálně platná opatření na základě počtu případů, hospitalizovaných osob atd. Většina okresů na Slovensku se aktuálně nachází v tmavě červeném, tedy druhém nejvyšším stupni rizika. Některé nejvíce postižené okresy jsou černé. Situace ve všech okresech se vyhodnocuje na týdenní bázi.

  

► Bude se na Slovensku v březnu lyžovat?

S velkou pravděpodobností se na Slovensku lyžovat nebude. Platná pandemická opatření zakazují provoz lyžařských středisek a aktuálně přijaté zpřísnění (viz níže) bude platit i v dalších třech týdnech. Provozu lyžařských středisek příliš nenahrává ani počasí - oteplení v minulém týdnu připravilo svahy o podstatnou část sněhu přinejmenším v dolních partiích sjezdovek.

Navíc, za běžných okolností obvykle menší lyžařská střediska končí lyžařskou sezónu hned poté, jakmile doběhnou všechny turnusy slovenských jarních prázdnin. A ty končí právě teď, v prvním březnovém týdnu.

Přestože větší a vysoko položené skiareály mohou nabízet lyžovačku ještě i během Velikonoc, je spíše nepravděpodobné, že tomu tak bude i tento rok.

 

► Jaká důležitá opatření se týkají lyžařů a turistů?

Aktuálně platná opatření definují zákaz vycházení od páté hodiny ranní do jedné hodiny v noci. Opustit domov lze jen za účelem docházky do zaměstnání (s potvrzením od zaměstnavatele a negativním testem

Ubytování v hotelích aktuálně není možné. Zavřené jsou i restaurace - povolen je jen výdej přes okénko nebo rozvozem.

Zpřísnění od 3.3.2021 přináší také

» přísnější zákaz vycházení od 20.00 do 1.00 hodiny následujícího dne

» úplný zákaz cesty do přírody mimo okres

» lidé v černém okrese se musejí i při cestě do přírody v rámci okresu umět prokázat certifikátem o negativním testu ne starším 7 dní (osoby 15-65 let)

» zrušení výjimky pro covid pozitivní osoby - nově už nesmějí ani do obchodu, povinně musí strpět domácí (nebo státní) karanténu a vycházet mohou jen k lékaři a do lékárny.

» povinnost nosit respirátor FFP2 v obchodech a v hromadné dopravě - s platností od pondělka 8.3. O týden později (od 15.3.) budou masky FFP2 povinné ve všech vnitřních prostorách.

Kromě těchto zpřísněných pandemických opatření je samozřejmě potřebné dodržovat i všechna další platná opatření. Jejich dodržování je už nyní ve zvýšené míře kontrolováno bezpečnostními složkami.


 

COVID-19 » Obecná pravidla na Slovensku

Cestování

Pro vstup na Slovensko z České republiky je požadováno vyplnění příjezdového formuláře ehranica a povinný nástup do 14 denní karantény. Nejdříve v osmý den karantény je možné absolvovat covid test. Karanténu je možné ukončit po 14 dnech, anebo po obdržení certifikátu o negativním výsledku testu.

Cestování v rámci Slovenska je nejnovějším rozhodnutím omezeno jen na cestu za prací v nezbytných případech (jen s negativním testem) a na pobyt v přírodě, ten však jen v rámci okresu. 

Na Slovensku platí povinnost dodržovat rozestupy min. 2 metry od osob, s nimiž nežijete ve společné domácnosti. Platí také zákaz sdružování více než 6 osob a také zákaz návštěv mezi osobami, které spolu nežijí ve společné domácnosti. Veřejné dopravní prostředky mohou fungovat v kapacitně omezeném režimu a přeprava MHD je podmíněna negativním testem ne starším než 7 dní.

Zakrytí úst a nosu

Řádně nasazená rouška, ať už látková či chirurgická jednorázová, je povinná na všech veřejně přístupných místech, a to v interiéru i v exteriéru. Od 8. března už ale bude v MHD a v obchodech povinný respirátor FFP2. Od 15. března bude respirátor FFP2 povinný ve všech vnitřnich prostorách.  

Bary a restaurace

Bary a restaurace jsou zavřené, nápoje a jídlo mohou pouze vydávat k odběru s sebou, nebo rozvozem. Platí přísný zákaz konzumace nápojů a jídel v interiérech provozoven i v jejich externích částech (zahrádkách a terasách).