Slovenská lyžařská sezóna se v prosinci slibně rozběhla. Před Silvestrem se lyžovalo už ve víc než 20 lyžařských střediscích. A s novým rokem padl zákaz provozu všech skiareálů. Přinejmenším do zlepšení epidemiologické situace.

----- AKTUALIZACE k 8.2.2021 -----


Lyžařská střediska stále zavřená, začíná platit COVID Automat

Slovensko se i nadále nachází v nouzovém stavu, lockdown doprovázejí přísná preventivní opatření proti šíření COVID-19. Od 1. ledna 2021 je zakázaný provoz lyžařských středisek, zavřené jsou hotely a restaurace, stejně jako třeba kostely nebo fitness a divadla.

 

Od 8.2.2021 začíná na Slovensku platit COVID Automat, což je zjednodušeně řečeno ekvivalent českého PSA. Tento alert systém má za účel efektivnější a udržitelnější řízení pandemie. Podle COVID Automatu se celé Slovensko nachází v nejvyšším, černém stupni výstrahy. Současně však vstupuje do hry tzv. Regionální semafor, který specifikuje rozdíly po jednotlivých okresech, a tím definuje i větší či menší míru opatření v dané lokalitě. 

I po spuštění Automatu a Semaforu nadále platí zákaz vycházení od páté hodiny ranní do jedné v noci, opustit domov lze jen za účelem docházky do zaměstnání (s potvrzením od zaměstnavatele a jen s negativním testem), zajištění základních životních potřeb, péče o osobu blízkou, venčení psa nebo kočky a za účelem pobytu v přírodě v rámci okresu. Kdo by chtěl za pobytem v přírodě cestovat do jiného okresu, musí se vybavit certifikátem o negativitě COVID. Lyžařská střediska zůstávají kvůli nejvyššímu stupni výstrahy nadále zavřená.


 

COVID-19 » Obecná pravidla na Slovensku

Cestování

Pro vstup na Slovensko z České republiky je požadováno vyplnění příjezdového formuláře ehranica a také je vyžadován negativní RT-PCR test na Covid, ne starší 72 hodin. Pokud se nemůžete prokázat negativním testem, musíte strpět nařízenou karanténu až do získání negativního PCR testu.

Cestování v rámci Slovenska je nejnovějším rozhodnutím omezeno jen na cestu za prací v nezbytných případech (jen s negativním testem) a na pobyt v přírodě. Zatímco v rámci okresu negativní test není nutný, pro pobyt v přírodě v jiném okrese je nutné prokázat se v případě kontroly certifikátem o negativitě. 

Na Slovensku platí povinnost dodržovat rozestupy min. 2 metry od osob, s nimiž nežijete ve společné domácnosti. Platí také zákaz sdružování více než 6 osob a nejnověji také zákaz návštěv mezi osobami, které spolu nežijí ve společné domácnosti. Veřejné dopravní prostředky mohou fungovat v kapacitně omezeném režimu a přeprava MHD je podmíněna negativním testem ne starším než 7 dní.

Zakrytí úst a nosu

Řádně nasazená rouška je povinná na čerpacích stanicích, v obchodech, restauracích, v hotelích (mimo vlastní pokoj) i na dalších veřejně přístupných místech, a to v interiéru i v exteriéru v rámci měst a obcí. Povinnost nošení roušky se vztahuje i na veřejnou dopravu. 

Bary a restaurace

Bary a restaurace jsou zavřené, nápoje a jídlo mohou pouze vydávat k odběru s sebou, nebo rozvozem. Platí přísný zákaz konzumace nápojů a jídel v interiérech provozoven i v jejich externích částech (zahrádkách a terasách).