AKTUALIZACE 25.2.2021
Když se v pátek 12. února otevřela polská lyžařská střediska, stalo se tak na základě rozhodnutí vlády. Premiér Morawiecki tehdy upozornil, že otevření je třeba vnímat jako "podmínečné opatření", které bude po 2 týdnech vyhodnoceno a následně budou přijaty prípané změny.
Aktuálně to ovšem vypadá pro polské lyžaře dobře - vleky mohou zůstat otevřené, hotely za přísných preventivních opatření rovněž. Stále platí, že hotely mohou být obsazeny pouze do 50% jejich celkové kapacity. Restaurace mohou podávat pouze jídlo s sebou nebo rozvozem, konzumace na místě není možná.
Lyžařská střediska v Polsku tak znovu ožila - zejména během víkendů a zejména v Zakopaném je opravdu rušno, stovky lidí se po lyžování setkávají v ulicích a dodržování pandemických opatření kontrolují policejní hlídky.
Aktuálně se v Polsku lyžuje v 60 lyžařských střediscích - díky vydatnému sněžení na začátku února a chladným teplotám převládají velmi dobré sněhové podmínky.
Zpřísněné podmínky zakrytí úst a nosu
Překrytí nosu a úst šálou, kuklou, šátkem nebo plexi-štítem už nebude stačit. Od soboty 27.2. je v Polsku povinná přinejmenším látková rouška, doporučená je rouška chirurgická i respirátor bez výdechového ventilu.
Limity na počet lyžařů na sjezdovkách
Podle směrnice pro fungování lyžařských středisek v časech pandemie, kterou na podzim připravilo polské ministerstvo rozvoje, práce a technologií, budou provozovatelé lyžařských středisek povinni omezit počet osob využívajících sjezdovky. V současnosti je celé Polsko v červené zóně, a tak maximální počet osob ve středisku je: jedna osoba na 100 metrů čtverečních plochy lyžařského střediska, kromě služeb.
Když se epidemická situace zlepší, omezení v jednotlivých zónách budou vypadat takto:
- v červené zóně v lyžařském areálu nebude povolena více než jedna osoba na 100 m², kromě služeb;
- ve žluté zóně - ne více než jedna osoba na 75 m², kromě služeb;
- v zelené zóně - ne více než jedna osoba na 50 m², kromě služeb.
Lyžování Polsko
COVID-19 » Obecná pravidla v Polsku
Celé Polsko se momentálně nachází v červené rizikové zóně. Kromě povinnosti nosit roušku zde platí i zákaz shromažďování více než 5 osob, zakázané jsou i svatby a rodinné oslavy, školy jsou zavřené a vyučování probíhá jen distanční formou.
Cestování - zpřísněná pravidla pro Čechy
Obecně platí, že osoby, vstupující na území Polska, musí absolvovat 10 denní karanténu nebo se prokázat negativním testem, pokud přicestovaly hromadnou dopravou. Výjimku z karanténní povinnosti mají osoby, které předloží negativní covid test ne starší než 48 hodin, a také osoby s potvrzením o provedeném očkování proti COVID-19 a nově i občané EU/EEA a CH v případě tranzitu do domovské země nebo země pobytu.
Čeští občané mohou vstoupit na polské území pouze s platným negativním testem (AG/PCR, max 48hod.), nebo strpět 10-denní karanténu. Výjimku mají osoby s kompletním COVID očkováním a také pendleři.
Zakrytí úst a nosu
Povinnost zakrývat si nos a ústa přikázaným způsobem platí na všech veřejných prostranstvích i ve vnitřních prostorách veřejných budov a zařízení.
Bary a restaurace
Restaurace a bary v Polsku fungují jen na telefonickou objednávku nebo na rozvoz.
Obchody a supermarkety
Platí limit na počet osob - v obchodech do 100 m² plochy - 1 os/10 m² a v obchodech nad 100 m² - 1 os/15 m².
COVID-19 » Pravidla pro lyžařská střediska v Polsku
► omezení jsou odstupňovaná podle rizikovosti regionu, v němž se lyžařské středisko nachází - aktuálně je celé Polsko v červené zóně
► limit počtu osob v lyžařském středisku: červená zóna = 1 osoba/100m²; žlutá zóna = 1 osoba/75m², okrem služieb; zelená zóna = 1 osoba/50m², kromě služeb
► gastro provozy a hotely fungují v souladu s pokyny pro zelenou, žlutou nebo červenou zónu
► povinné zakrytí nosu a úst na všech vlecích i lanovkách; lanovky mohou fungovat v plné kapacitě, pokud budou sedadla obsazena osobami, které spolu žijí v jedné domácnosti, nebo osobami, které jsou ubytované ve stejném zařízení
► dodržování rozestupů mezi osobami, které spolu nežijí ve společné domácnosti, povinnost zakrytí nosu a úst také na všech obslužných místech
► umístění dezinfekčních stanic s dezinfekčním prostředkem na ruce, které jsou návštěvníkům lyžařského střediska k dispozici
► systematické časté větrání běžných prostorů
► doporučený je bezobslužný nákup skipasů - online internetový nákup, příp. prodejní automat
► platí také doporučení pro provozovny umožnit bezhotovostní platby na všech obslužných místech, v pokladnách, obchodech i v půjčovnách
► rozložení pohybu lyžařů a turistů pomocí lanovek a vleků rovnoměrně po celý den