V polských lyžařských střediscích končí lyžařská sezóna - sněhu je dostatek, vleky ovšem zastavuje ohlášený lockdown.

 

AKTUALIZACE 19.3.2021:

Polský ministr zdravotnictví ve středu na tiskové konferenci uvedl, že kvůli rychle se zhoršující epidemické situaci se vláda rozhodla přistoupit k zásadním opatřením. Vyhlašuje tak další tvrdý lockdown, jehož součástí je i uzavření hotelů a lyžařských středisek. Lockown vstupuje v platnost už od soboty 20. 3. 2021 a potrvá do 9. 4. 2021, Velikonoce tak Poláci stráví ve značně omezeném režimu.

Vyhlášení lockdownu znamená prakticky konec lyžařské sezóny v Polsku. Polské skiareály přitom byly vděčným útočištěm polských (jakož i hrstky českých a slovenských) lyžařů, protože v sousedních zemích se nelyžovalo vůbec, nebo jen pár dní před Vánocemi.

V období od 20. března do 9. dubna budou zavřené:

» hotely

» nákupní centra (v nich však budou moci fungovat kadeřnictví, optiky, banky, prádelny, obchody s potravinami, lékárny a drogerie, obchody s potřebami pro zvířata a hobby-obchody)

» kina, bazény, sauny, kasina, fitness centra a tělocvičny

» lyžařská střediska (zákaz používání vleků se nevztahuje na profesionální sporty)

Pátek 19. 3. tak byl pro polská lyžařská střediska posledním dnem této sezóny. Je to škoda, protože ještě i teď v půlce března jsou v polských lyžařských areálech mimořádně dobré podmínky a na sjezdovkách pořád leží hodně sněhu. Nebýt pandemie, mohla to být jedna z nejúspěšnějších polských lyžařských sezón za poslední roky.

 

COVID-19 » Obecná pravidla v Polsku

Celé Polsko vstupuje od soboty na tři týdny do tvrdého ockdownu, zavřené budou obchodní domy, nákupní centra, kina, bazény, sauny, kasina, lyžařská střediska i hotely.

Cestování - zpřísněná pravidla pro Čechy

Obecně platí, že osoby, vstupující na území Polska, musí absolvovat 10 denní karanténu nebo se prokázat negativním testem, pokud přicestovaly hromadnou dopravou. Výjimku z karanténní povinnosti mají osoby, které předloží negativní covid test ne starší než 48 hodin, a také osoby s potvrzením o provedeném očkování proti COVID-19 a nově i občané EU/EEA a CH v případě tranzitu do domovské země nebo země pobytu. 

Čeští občané mohou vstoupit na polské území pouze s platným negativním testem (AG/PCR, max 48hod.), nebo strpět 10-denní karanténu. Výjimku mají osoby s kompletním COVID očkováním a také pendleři.

 

Zakrytí úst a nosu

Povinnost zakrývat si nos a ústa přinejmenším látkovou rouškou (doporučená je jednorázová rouška nebo respirátor bez výdechového ventilu) platí na všech veřejných prostranstvích i ve vnitřních prostorách veřejných budov a zařízení.

Bary a restaurace

Restaurace a bary v Polsku fungují jen na telefonickou objednávku nebo na rozvoz.

Obchody a supermarkety

Platí limit na počet osob - v obchodech do 100 m² plochy - 1 os/10 m² a v obchodech nad 100 m² - 1 os/15 m².