Čeština

COVID-19: Spustí se vleky v českých skiareálech na přelomu ledna a února?

25. leden 2021 | OnTheSnow

Zprávy z regionu: Česká republika

Svítá na lepší časy? Vláda ve středu projedná návrh na spuštění lyžařských středisek za zpřísněných hygienických podmínek

Svítá na lepší časy? Vláda ve středu projedná návrh na spuštění lyžařských středisek za zpřísněných hygienických podmínek

Copyright: facebook | Skiareál Lipno

Jaká opatření přijímají lyžařská střediska a jaká omezení musejí strpět lyžaři v rámci nevšední lyžařské sezony, se dočtete v našem průběžně aktualizovaném článku.

(Aktualizováno 25.1.2021)

 

Skiareálům svítá naděje na brzké otevření, lyžovat se možná bude už tento víkend

Česká vláda den před Štědrým dnem schválila přechod do nejvyššího stupně protiepidemického systému PES. Od 27. 12. 2020 tak platí pátý stupeň PES. Zpřísněná opatření v boji proti pandemii Covid-19 zahrnují řadu dalších omezení, včetně zákazu provozu vleků a lanovek pro lyžařské účely. Lyžařská střediska se tedy od 27. 12. pro lyžaře opět uzavřela, a to po pouhých 9 dnech povoleného provozu.

A teď trochu naděje pro české lyžaře: Poslanecká sněmovna souhlasila s prodloužením nouzového stavu do 14.2.2021. Ministr zdravotnictví Blatný na dotaz poslanců k obnovení provozu lyžařských vleků během jednání o nouzovém stavu uvedl: "Lyžařská centra otevřou tak brzo, jak to jen půjde. Musí to ale dovolit epidemiologická situace. Jestli chcete slyšet nějaké datum, tak to může být na přelomu ledna a února."

Pondělní (25.1.) návrh ministra dopravy Havlíčka, aby se skiareály otevřely už od pátku 29.1. za dodržení hygienických podmínek a povinných respirátorů, vláda neschválila. Havlíček má do středečního jednání vlády připravit přísnější návrh. Na tiskové konferenci uvedl, že se bude snažit, aby byl jeho nový návrh ve středu schválen a skiareály mohly opravdu v pátek otevřít, ale vše ještě závisí na vývoji počtu infikovaných a stavu v českých nemocnicích. 

Summa sumárum: Snad už v pátek 29.1.2020 se vleky zase rozjedou. 

Jaká další opatření 5 stupeň PES obnáší:

➽ zákaz provozu lyžařských vleků a zákaz provozu lanovek pro lyžaře

➽ zákaz vycházení mezi 21. hodinou a pátou ranní

➽ zavřená většina obchodů, v otevřených obchodech upravená pravidla - malé i velké obchody mohou prodávat jen základní sortiment, tedy potraviny, drogérii, léky, brýle, noviny, tabák, dětský textil, galanterii nebo zbraně (!?)

➽ většina dětí se zatím do školy nevrátí, i nadále probíhá distanční výuka (až na 1. a 2. třídy ZŠ)

 


 

V České republice aktuálně platí nouzový stav, který vyhlásila vláda 5. října 2020. Parlament schválil další prodloužení nouzového stavu do 14. února 2021. V platnosti je momentálně řada nařízení a omezení, týkajících se všech oblastí našich životů. Víc o aktuálních opatřeních najdete na oficiální webstránce covid.gov.cz.

Nad osudem české lyžařské sezóny dlouho visely otazníky, když veřejnost i lyžařská střediska týdny čekala na jasná pravidla, podle jakých se bude zimní sezóna řídit. Po informačním prázdnu došlo na začátku prosince dokonce k zákazu používání vleků a lanovek veřejností. Po mnoha protichůdných vyjádřeních se ale s platností od 18. prosince lanovky i vleky pro lyžaře rozjely. Radost vlekařů a lyžařů však dlouho netrvala. Aktuální rozhodnutí vlády započatou lyžařskou sezónu zase rychle zastavilo.

Preventivní opatření na vlecích a lanovkách

Opatření k režimu lyžařských středisek definuje pravidla platná v jednotlivých stupních PES. Zatímco v aktuálně platném pátém stupni je provoz vleků a lanovek pro přepravu lyžařů zakázán, po přechodu do nižšího, 4. stupně jsou pravidla pro provoz skiareálů k lyžařům o něco vlídnější:

"Omezený provoz - management front, t .j. lyžařským areálem (LA) řizené a organizované seskupování osob při nástupech na dopravní zařízeni do samostatných koridorů s jednosměrným postupem osob (v zástupu za sebou) s rozestupy mezi osobami 2 m. Vzájemná vzdálenost dvou koridorů od sebe je min. 2m. Lze vytvořit jeden,či několik koridorů, které budou dostatečně dlouhé a povedou až k turniketům na skipasy. V prostoru mezi turnikety a nástupem na dopravní zařízení se návštěvníci řadí do stejných sestav, v jakých pojedou na dopravním zařízení. Obsazování vozů cestujícími je jejich rozhodnutí není omezováno (pravidlo: bydlíte spolu - lyžujete spolu), doplňování sedaček do plné kapacity vozu není ze strany LA vyžadováno.

Plynulost pohybu v koridorech, dodržování rozestupů a všech platných bezpečnostních opatření je dozorováno zaměstnanci LA. Sedačky s krytem ("bublinou") jsou mechanicky zajištěny proti možnosti uzavření, kabiny mají po celou dobu provozu otevřená okénka.

Konkrétní organizační a režimová opatření jsou povinny zajistit LA v závislosti najejich konkrétních místních, kapacitních, prostorových a dalších podmínkách, včetně možnosti řízení počtu osob v areálu. Otevírací doba restaurací, barů apod., které jsou provozovány LA, reflektuje provozní dobu LA. Nejsou organizovány a provozovány vnitřní ani venkovní eventy, hudební produkce a organizované aprés-ski zábavy. V tomto smyslu provozovatelé apelují i na ostatní provozovatele služeb v LA a jeho blízkém okolí, vyžadují jejich součinnost a dodržování stanovených pravidel."

Schéma preventivních opatření PES platné pro lyžařské areály

 

 

COVID-19 » Obecná pravidla v České republice

Aktuální systém PES (zkratka pro Protiepidemický systém) rozlišuje 5 základních stupňů rizika a míru stanovených opatření pro jednotlivé životní situace či oblasti. Od 27. prosince platí v ČR nejvyšší - pátý stupeň. 

Cestování

Aktuálně je omezen volný pohyb osob na veřejně přístupných místech na dobu nezbytně nutnou, lidé by měli pobývat v místě svého bydliště s výjimkou docházky do práce, na nákup, anebo do přírody na procházku či za sportem. Znovu vstoupil v platnost zákaz nočního vycházení. Omezeno je sdružování osob, které spolu nežijí ve stejné domácnosti, a to na maximálně 2 osoby. Nařízené dvoumetrové rozestupy mezi osobami, které spolu nežijí ve společné domácnosti, nadále platí. Pokud jde o přicestování do ČR ze zahraničí, lze tak učinit jen v nezbytně nutných případech, po vyplnění příjezdového formuláře a při strpění namátkové kontroly tělesné teploty při vstupu na území, dodržení povinnosti karantény a vykonání PCR testu po 5 dnech od vstupu do ČR. Výjimkou je tranzit přes ČR do 12 hodin, anebo vstup na území ČR a jejího opuštění do 24 hodin.

Zakrytí úst a nosu

Roušky nebo jejich adekvátní náhrada jsou povinné ve všech vnitřních prostorách staveb (kromě domácností), ve všech prostředcích veřejné dopravy a zakrytí úst a nosu je nařízeno i pro osoby v motorových vozidlech (s výjimkou osob žijících v jedné domácnosti). Nařízení mít zakrytá ústa a nos platí i na všech veřejně přístupných místech v zastavěném území obce. I toto opatření však má několik výjimek, napři pro sportování nebo pro členy jedné domácnosti. 

Bary a restaurace

Od 18.12. opět platí v celé republice zákaz vstupu veřejnosti do restaurací, hospod, barů apod. Povolen je jen prodej výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou.

 

 

COVID-19 » Pravidla pro lyžařská střediska v České republice

Kromě obecných opatření platných pro celou republiku platí pro lyžařská střediska také tato konkrétní opatření:

► sedačkové lanovky s krytem (bublinami) musejí být zajištěny, aby se kryt nedal zavřít a prostor sedačky zůstal průběžně odvětrávaný

► kabinkové lanovky musejí mít po celou dobu provozu otevřená okénka kvůli lepší cirkulaci vzduchu 

► ve frontách na nástupních místech k lanovkám a vlekům musí být vytvořeny koridory, ve kterých jsou čekající lyžaři řazeni za sebou s dodržením rozestupů aspoň 2 metry 

► vstup do restaurací a bufetů je veřejnosti zakázán, výdej jídla i nápojů probíhá jen přes výdejní okénko a konzumace je možná jen mimo prostory (a to i venkovní) restaurace

► lyžařská střediska doporučují využívat online nákup skipasů

 

Článek je pravidelně aktualizován podle nejnověji přijatých opatření, vzhledem k rychle se měnící situaci však přesto před cestou na hory ověřte možnosti lyžování na oficiálních webových stránkách vlády ČR a na webových stránkách skiareálu, kam míříte.

Fotky

Svítá na lepší časy? Vláda ve středu projedná návrh na spuštění lyžařských středisek za zpřísněných hygienických podmínek - © facebook | Skiareál Lipno
Skiareály zůstávají i nadále zavřené (ilustrační foto) - © facebook | Benecko - Vzdušné lázně v Krkonoších
Zákaz vstupu na sjezdovky - © facebook | Skicentrum Deštné v Orlických horách
Lyžování zakázáno

Zobrazit vše

Reklama

Reklama

Reklama