Čeština

COVID-19: České vleky zůstávají stát - nouzový stav prodloužen

14. únor 2021 | OnTheSnow

Zprávy z regionu: Česká republika

Když lanovky stojí, lyžaře tahá na kopec rolba (obrázek ze slovenského skiareálu Mýto pod Ďumbierom)

Když lanovky stojí, lyžaře tahá na kopec rolba (obrázek ze slovenského skiareálu Mýto pod Ďumbierom)

Copyright: facebook Mýto ski & bike centrum

Jaká opatření přijímají lyžařská střediska a jaká omezení musejí strpět lyžaři v rámci nevšední lyžařské sezony, se dočtete v našem průběžně aktualizovaném článku.

(Aktualizováno 14.2.2021)

 

Nouzový stav pokračuje: Vleky a lanovky musí zůstat stát

Zákaz provozu lanovek a lyžařských vleků, který brání lyžařských střediskům nabízet lyžařům pohodlnou přepravu na upravené sjezdovky, je vázán na nouzový stav. S jeho skončením ke 14. únoru mělo toto opatření pozbýt platnosti, a proto se většina lyžařských středisek provozovatelů lyžařských areálů začala intenzivně připravovat na pondělní otevření za dodržení přísných hygienických pravidel. 

Vláda však po neúspěchu ve sněmovně rokovala o víkendu s hejtmany, kteří v neděli odpoledne vládu požádali o prodloužení nouzového stavu. Nejnověji tedy platí, že nouzový stav se prodlužuje o 14 dní do konce února a přípravy skiareálů na spuštění lyžařské sezóny přišly zase vniveč. 

► Bude se v Česku lyžovat?

Minimálně do 28. února 2021 platí úplný zákaz provozu lyžařských vleků a lanovek, a to jak pro lyžaře, tak i pro pěší turisty. Zalyžovat si na českých svazích můžete, ale musíte si kopec buď vyšlapat, anebo se nechat vytáhnout nahoru na laně za rolbou - takzvaným rolbovláčkem. 


 

Na laně za rolbou - alternativa k vypnutým vlekům

V posledních dnech se zase ukazuje, že české hlavičky si najdou způsob, jak neporušit zákon, a přesto udělat lyžařům radost. Nápad sestavit bezpečnou konstrukci tažného lana s talířky, zapojeného za rolbou, která vyveze lyžaře na kopec místo vleku, se zrodil v Kopřivné pod Pradědem. Podobnou službu nabízí i ski areál Hlubočky, skiareál Rejdiceskijőring se rozjel i pod Sněžníkem - na Dolní Moravě a také v Olešnici na Moravě. Aktuálně vývoz za rolbou nabízí i Skipark Filipovice.

 

 

 

Fotky

Skijőring - místo koní nebo psů tahá lyžaře na svah rolba - © facebook Mýto ski & bike centrum
Skijőring z ptačí perspektivy - Horský resort Dolní Morava - © facebook | Horský resort Dolní Morava
"Rolbovláček" tahá lyžaře na svah místo lanovky a vleků v Kopřivné pod Pradědem - © facebook Kopřivná Resort
Skijőring ve Skiparku Filipovice - © facebook | Skipark Filipovice

Zobrazit vše

 

Opatření, která se dotýkají lyžařů i turistů

Stávající opatření platí od 30.1. 2021 do 28.2.2021. Definují především:

úplný zákaz provozu lanovek, a to i pro pěší

➽ ubytování v ubytovacím zařízení jen s potvrzením od zaměstnavatele/objednatele

➽ pobyt ve vlastních rekreačních objektech (chatách a chalupách) povolen jen se členy jedné domácnosti

➽ zákaz prodeje ve stáncích a na tržnicích 

Jaká další opatření 5. stupeň PES obnáší:

➽ zákaz provozu lyžařských vleků a zákaz provozu lanovek pro lyžaře (aktuálně do 28.2.2021)

➽ zákaz vycházení mezi 21. hodinou a pátou ranní

➽ zavřená většina obchodů, v otevřených obchodech upravená pravidla - malé i velké obchody mohou prodávat jen základní sortiment, tedy potraviny, drogérii, léky, brýle, noviny, tabák, dětský textil, galanterii nebo zbraně (!?)

➽ většina dětí se zatím do školy nevrátí, i nadále probíhá distanční výuka (až na 1. a 2. třídy ZŠ)

 

Česká vláda den před Štědrým dnem schválila přechod do nejvyššího stupně protiepidemického systému PES. Od 27. 12. 2020 tak platí pátý stupeň PES. Zpřísněná opatření v boji proti pandemii Covid-19 zahrnují řadu dalších omezení, včetně zákazu provozu vleků a lanovek pro lyžařské účely. Lyžařská střediska se tedy od 27. 12. pro lyžaře opět uzavřela, a to po pouhých 9 dnech povoleného provozu.

Nouzový stav, vyhlášený už na podzim, je aktuálně prodloužen do 14.2.2021 a index PES se drží stále na pátém, tedy nejvyšším stupni. I přesto prosazoval ministr dopravy a průmyslu Havlíček znovuotevření lyžařských areálů. Vláda nejprve jeho návrh v pondělí 25.1. zamítla a vrátila k přepracování, následně na svém středečním (27.1.) zasedání o zpřísněném návrhu ani nehlasovala. Pro ČTK Havlíček uvedl: "Bohužel situace se nelepší, v pondělí to vypadalo lépe."

Ačkoliv tedy ministr zdravotnictví v půlce ledna vzbudil v lyžařích naděje na spuštění provozu skiareálů od začátku února a ministr dopravy navrhl jasně definovaná pravidla, za kterých by se lyžovat dalo, stávající nedobrá epidemiologická situace prý obnovu či spuštění lyžařského provozu na horách nedovoluje.

Víc o aktuálních opatřeních najdete na oficiální webstránce covid.gov.cz.

 

COVID-19 » Obecná pravidla v České republice

Aktuální systém PES (zkratka pro Protiepidemický systém) rozlišuje 5 základních stupňů rizika a míru stanovených opatření pro jednotlivé životní situace či oblasti. Od 27. prosince platí v ČR nejvyšší - pátý stupeň. 

Cestování

Aktuálně je omezen volný pohyb osob na veřejně přístupných místech na dobu nezbytně nutnou, lidé by měli pobývat v místě svého bydliště s výjimkou docházky do práce, na nákup, anebo do přírody na procházku či za sportem. Znovu vstoupil v platnost zákaz nočního vycházení. Omezeno je sdružování osob, které spolu nežijí ve stejné domácnosti, a to na maximálně 2 osoby. Nařízené dvoumetrové rozestupy mezi osobami, které spolu nežijí ve společné domácnosti, nadále platí.

Pokud jde o přicestování do ČR ze zahraničí, lze tak učinit jen v nezbytně nutných případech, po vyplnění příjezdového formuláře a při strpění namátkové kontroly tělesné teploty při vstupu na území, dodržení povinnosti karantény a vykonání PCR testu po 5 dnech od vstupu do ČR. Výjimkou je tranzit přes ČR do 12 hodin, anebo vstup na území ČR a jejího opuštění do 24 hodin.

Zakrytí úst a nosu

Roušky nebo jejich adekvátní náhrada jsou povinné ve všech vnitřních prostorách staveb (kromě domácností), ve všech prostředcích veřejné dopravy a zakrytí úst a nosu je nařízeno i pro osoby v motorových vozidlech (s výjimkou osob žijících v jedné domácnosti). Nařízení mít zakrytá ústa a nos platí i na všech veřejně přístupných místech v zastavěném území obce. I toto opatření však má několik výjimek, napři pro sportování nebo pro členy jedné domácnosti. V autoškolách je od 30.1.2021 při praktické zkoušce povinný respirátor FFP2. 

Bary a restaurace

Od 18.12. opět platí v celé republice zákaz vstupu veřejnosti do restaurací, hospod, barů apod. Povolen je jen prodej výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou.

 

 

COVID-19 » Pravidla pro lyžařská střediska v České republice

Kromě obecných opatření platných pro celou republiku platí pro lyžařská střediska také tato konkrétní opatření:

► sedačkové lanovky s krytem (bublinami) musejí být zajištěny, aby se kryt nedal zavřít a prostor sedačky zůstal průběžně odvětrávaný

► kabinkové lanovky musejí mít po celou dobu provozu otevřená okénka kvůli lepší cirkulaci vzduchu 

► ve frontách na nástupních místech k lanovkám a vlekům musí být vytvořeny koridory, ve kterých jsou čekající lyžaři řazeni za sebou s dodržením rozestupů aspoň 2 metry 

► vstup do restaurací a bufetů je veřejnosti zakázán, výdej jídla i nápojů probíhá jen přes výdejní okénko a konzumace je možná jen mimo prostory (a to i venkovní) restaurace

► lyžařská střediska doporučují využívat online nákup skipasů

 

Článek je pravidelně aktualizován podle nejnověji přijatých opatření, vzhledem k rychle se měnící situaci však přesto před cestou na hory ověřte možnosti lyžování na oficiálních webových stránkách vlády ČR a na webových stránkách skiareálu, kam míříte.

 

Reklama

Reklama

Reklama