Čeština

COVID-19: Česká lyžařská sezóna končí dřív, než začala

1. březen 2021 | OnTheSnow

Zprávy z regionu: Česká republika

Skiareály zůstávají i nadále zavřené (ilustrační foto)

Skiareály zůstávají i nadále zavřené (ilustrační foto)

Copyright: facebook | Benecko - Vzdušné lázně v Krkonoších

Jaká opatření přijímají lyžařská střediska a jaká omezení musejí strpět lyžaři v rámci nevšední lyžařské sezony, se dočtete v našem průběžně aktualizovaném článku.

(Aktualizováno 1.3.2021)

 

Nouzový stav pokračuje a opatření se zpřísňují

K zákazu provozu lanovek a lyžařských vleků se od 1. března 2021 přidává i zákaz individuálního sportování mimo obec. Mezi další opatření, ke kterým sáhla vláda ve snaze zmírnit stále velmi neutěšenou pandemickou situaci v Česku, patří i zákaz cestování mezi okresy. Pro překročení hranice okresu je zapotřebí doložit potvrzení zaměstnavatele nebo čestné vyhlášení a přesně specifikovat důvod cesty. Ve vnitřních prostorách a v MHD je nejnověji nezbytný minimálně respirátor FFP2 nebo nano-rouška. 

► Bude se v Česku lyžovat?

Pro naprostou většinu českých lyžařských středisek lyžařská sezóna nejnovějším rozhodnutím vlády skončila. Ačkoliv i přes zákaz provozu lyžařských vleků a lanovek některé skiareály nabízeli lyžařům možnost nechat se na svah vytáhnout na laně za rolbou, kvůli striktnímu omezení pohybu obyvatel lyžařská střediska se skijőringem končí. 


 

Konec rolbovláčku: Ani na laně za rolbou se už na svah nevytáhnete

V posledních týdnech se zase ukázalo, že české hlavičky si najdou způsob, jak neporušit zákon, a přesto udělat lyžařům radost. A tak vznikl nápad sestavit bezpečnou konstrukci tažného lana s talířky, zapojeného za rolbou, která vyveze lyžaře na kopec místo vleku.

Takzvaný rolbovláček poprvé představili v Kopřivné pod Pradědem, do pár dní se už placená služba rolbovláčků objevila i v Hlubočkách, v Rejdicích, v Olešnici na Moravě nebo ve Filipovicích.  Od 1. března ale všehna lyžařská střediska přerušují poskytování všech služeb. 

 

 

 

Fotky

Skiareály zůstávají i nadále zavřené (ilustrační foto) - © facebook | Benecko - Vzdušné lázně v Krkonoších
Skijőring - místo koní nebo psů tahá lyžaře na svah rolba - © facebook Mýto ski & bike centrum
Skijőring z ptačí perspektivy - Horský resort Dolní Morava - © facebook | Horský resort Dolní Morava
"Rolbovláček" tahá lyžaře na svah místo lanovky a vleků v Kopřivné pod Pradědem - © facebook Kopřivná Resort

Zobrazit vše

 

Opatření, která se dotýkají lyžařů i turistů

Stávající opatření platí od 1.3. 2021 do 21.3.2021. Definují především:

úplný zákaz provozu lanovek, a to i pro pěší

➽ ubytování v ubytovacím zařízení jen s potvrzením od zaměstnavatele/objednatele

zákaz cestování mezi okresy (s výjimkami)

zákaz individuálního sportování mimo hranice obce

➽ pobyt ve vlastních rekreačních objektech (chatách a chalupách) povolen jen se členy jedné domácnosti

➽ zákaz prodeje ve stáncích a na tržnicích 

Jaká další opatření 5. stupeň PES obnáší:

➽ zákaz provozu lyžařských vleků a zákaz provozu lanovek pro lyžaře (aktuálně do 21.3.2021)

➽ zákaz vycházení mezi 21. hodinou a pátou ranní

➽ opět zavřená většina obchodů

➽ ve školách pouze distanční výuka

 

Víc o aktuálních opatřeních najdete na oficiální webstránce covid.gov.cz.

 

Jak to bylo s lyžováním na začátku téhle zimy

Česká lyžařská sezóna trvala pouhých 9 dní, po které vláda povolila provoz lyžařských vleků a lanovek. Sněhové podmínky umožňující spuštění lyžařského provozu však v té době mohlo nabídnout jen pár skiareálů. Po Vánocích, přesněji od 27. 12. 2020 se všechna  lyžařská střediska z rozhodnutí vlády tak platí pátý stupeň PES. Zpřísněná opatření v boji proti pandemii Covid-19 zahrnují řadu dalších omezení, včetně zákazu provozu vleků a lanovek pro lyžařské účely. Lyžařská střediska se tedy od 27. 12. pro lyžaře opět uzavřela, a to po pouhých 9 dnech povoleného provozu.

Nouzový stav, vyhlášený už na podzim, byl několikrát prodloužen a znovu vyhlášen. Index PES se drží stále na pátém, tedy nejvyšším stupni. I přesto prosazoval ministr dopravy a průmyslu Havlíček ještě během ledna znovuotevření lyžařských areálů. K tomu však kvůli vážné pandemické situaci nedošlo.  

COVID-19 » Obecná pravidla v České republice

Aktuální systém PES (zkratka pro Protiepidemický systém) rozlišuje 5 základních stupňů rizika a míru stanovených opatření pro jednotlivé životní situace či oblasti. Od 27. prosince platí v ČR nejvyšší - pátý stupeň. 

Cestování

Aktuálně je omezen volný pohyb osob na veřejně přístupných místech na dobu nezbytně nutnou, lidé by měli pobývat v místě svého bydliště s výjimkou docházky do práce, na nákup, anebo do přírody na procházku či za sportem. Pobyt v přírodě je nejnověji umožněn jen v rámci obce, pohyb obyvatel z jiných závažných důvodů jen v rámci okresu. Omezeno je sdružování osob, které spolu nežijí ve stejné domácnosti, a to na maximálně 2 osoby. Nařízené dvoumetrové rozestupy mezi osobami, které spolu nežijí ve společné domácnosti, nadále platí.

Pokud jde o přicestování do ČR ze zahraničí, lze tak učinit jen v nezbytně nutných případech, po vyplnění příjezdového formuláře a při strpění namátkové kontroly tělesné teploty při vstupu na území, dodržení povinnosti karantény a vykonání PCR testu po 5 dnech od vstupu do ČR. Výjimkou je tranzit přes ČR do 12 hodin, anebo vstup na území ČR a jejího opuštění do 24 hodin.

Zakrytí úst a nosu

K zakrytí úst a nosu už nestačí obyčejné roušky - nejnověji je nezbytný minimálně respirátor FF2 nebo nano-rouška. Ochrana úst a nosu je povinná ve všech vnitřních prostorách staveb (kromě domácností), ve všech prostředcích veřejné dopravy a zakrytí úst a nosu je nařízeno i pro osoby v motorových vozidlech (s výjimkou osob žijících v jedné domácnosti). Nařízení mít zakrytá ústa a nos platí i na všech veřejně přístupných místech v zastavěném území obce. I toto opatření však má několik výjimek, napři pro sportování nebo pro členy jedné domácnosti. Respirátor FFP2 je povinný i v autoškolách. 

Bary a restaurace

Od 18.12. platí v celé republice zákaz vstupu veřejnosti do restaurací, hospod, barů apod. Povolen je jen prodej výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou.

 

 

COVID-19 » Pravidla pro lyžařská střediska v České republice

Kromě obecných opatření platných pro celou republiku platí pro lyžařská střediska také tato konkrétní opatření:

► sedačkové lanovky s krytem (bublinami) musejí být zajištěny, aby se kryt nedal zavřít a prostor sedačky zůstal průběžně odvětrávaný

► kabinkové lanovky musejí mít po celou dobu provozu otevřená okénka kvůli lepší cirkulaci vzduchu 

► ve frontách na nástupních místech k lanovkám a vlekům musí být vytvořeny koridory, ve kterých jsou čekající lyžaři řazeni za sebou s dodržením rozestupů aspoň 2 metry 

► vstup do restaurací a bufetů je veřejnosti zakázán, výdej jídla i nápojů probíhá jen přes výdejní okénko a konzumace je možná jen mimo prostory (a to i venkovní) restaurace

► lyžařská střediska doporučují využívat online nákup skipasů

 

Článek je pravidelně aktualizován podle nejnověji přijatých opatření, vzhledem k rychle se měnící situaci však přesto před cestou na hory ověřte možnosti lyžování na oficiálních webových stránkách vlády ČR a na webových stránkách skiareálu, kam míříte.

 

Reklama

Reklama

Reklama