Jsou lyžařská střediska ve Švýcarsku otevřená? Jsou ve švýcarských skiareálech povinné roušky? Na jaká omezení mohou lyžaři narazit? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalšího se dočtete v našem článku.

--- Článek byl aktualizován 22.01.2021 ---

Švýcarská vláda rozhodla o uzavření restaurací, sportovních, kulturních a volnočasových středisek, a to s platností od 22.12.2020. Pokud jde o provoz skiareálů, federální vláda ponechává jednotlivým kantonům svobodu zpřísnit nebo zmírnit stanovená pravidla v závislosti na situaci v dané oblasti. Proto je velmi obtížné vědět, kde se vlastně dá lyžovat. Podle dostupných informací se většina švýcarských kantonů přece jen rozhodla lyžařská střediska zavřít. Mělo by jít o kantony Appenzell-Innerrhoden, Luzern, Schwyz, Nidwalden, Obwalden, St. Gallen, Uri, Zug a Zürich. Situace ve Švýcarsku se, tak jako všude jinde ve světě, dynamicky mění, proto je dobré ověřit si aktuální opatření ještě před vycestováním do země.

--- Aktualizace 8.12.2020 ---

 

Švýcarsko jako jediná alpská země navzdory vysokým číslům onemocnění COVID-19 nezakázala lyžařským střediskům provoz, a tak najdeme otevřené skiareály hned v několika švýcarských kantonech.  Přehled otevřených lyžařských středisek najdete v článku níže.

 

COVID-19 » Obecná pravidla ve Švýcarsku

Varování! Jednotlivé kantony mohou zavádět svá vlastní přísnější pravidla. Před odjezdem si ověřte platná bezpečnostní opatření v místě, do kterého cestujete.

Cestování

Aktualizace 7.1.2021: Od 15. ledna 2021 se podmínky vstupu do Švýcarska pro cestující z ČR opět zpřísňují. Znovu se zavádí povinná 10-denní karanténa. 

Aktualizace 8.12.2020:  Od 14. prosince 2020 se podmínky vstupu do Švýcarska pro cestující z ČR mění. Od tohoto data tak již nebude platit povinnost karantény při vstupu na švýcarské území. 

Aktualizace 23.11.2020: Česká republika je na švýcarském seznamu velmi rizikových zemí. To znamená, že možnosti lyžování ve Švýcarsku pro osoby trvale pobývající v ČR, jsou prakticky nulové. Pro všechny příchozí z velmi rizikových zemí totiž platí povinnost nastoupit 10 denní karanténu. Takové hotelové karanténní ubytování ve Švýcarsku by Čecha vyšlo dost draho, a to ještě ani na lanovku neusedl. 

Rozestupy - sociální distanc

Obecně ve Švýcarsku platí minimální rozestupy 1,5 metru od osob, které s vámi nesdílejí stejnou domácnost. Zároveň je zakázáno shromažďování více než 10 osob.

Zakrytí úst a nosu

Povinnost nošení roušky se vztahuje na celém území Švýcarska na všechny veřejnosti dostupné vnitřní prostory, včetně železničních stanic, vlakových nástupišť, letišť a všech zastávek hromadné dopravy. Nošení roušky je také doporučené na místech, kde není možné dodržet vzdálenost 1,5 m. Výše uvedené pak platí jak pro vnitřní prostory, tak i pro související venkovní veřejné prostory. 

Bary a restaurace

Do konce února 2021 jsou zavřená všechny stravovací zařízení, otevřeny mohou být jen restaurace pro hotelové hosty. Výdej jídla přes okénko a doručovací služby jsou nadále povoleny.

Obchody a supermarkety

Obchody jsou otevřeny s omezením počtu nakupujících podle rozlohy prodejny. Rouška je povinná.

 

 

COVID-19 » Pravidla pro lyžařská střediska ve Švýcarsku

► na lyžařských vlecích i lanovkách platí povinnost zakrytí úst a nosu (pro osoby starší 12 let)

►  ve stanicích lanovek i v jiných budovách je nutno dodržovat odstup 1,5 metru od jiných osob (výjimkou jsou osoby žijící ve stejné domácnosti)

►  skipasy se doporučuje zakoupit online nebo při koupi na pokladně platit bezkontaktní kartou.

►  dosud nebyly zavedeny žádné limity na počet lyžařů v rámci lyžařských terénů nebo omezení počtu prodaných skipasů

►  après-ski: v této sezóně zábavu po lyžování nečekejte, bary jsou sice otevřené, ale platí přísná epidemická opatření. Některá zařízení evidují kontaktní údaje hostí, aby v případě potřeby byly snáze dohledatelné kontakty s infikovanými osobami.

 

Otevřená lyžařská střediska ve Švýcarsku