Čeští lyžaři si budou muset nechat zajít chuť na jarní lyžování na italských sjezdovkách. Italská vláda oznámila, že zákaz amatérského lyžování je prodloužen až do 6. dubna 2021.

V tomto článku se dozvíte, jaká omezení a opatření vás čekají v italských lyžařských střediscích. Článek je průběžně aktualizován, ovšem vzhledem k dynamicky se měnící situaci a pandemickým opatřením doporučujeme ověřit si aktuální stav a doporučení na webových stránkách covid.gov.cz a Mapa cestovatele.

 

Velikonoce v Itálii bez lyžování

Situace se nevyvíjí dobře, a to ani u nás, ale kvůli novým koronavirovým mutacím ani v Itálii, kde se měla po 5. březnu konečně otevřít lyžařská střediska. Italská vláda proto nejnověji rozhodla, že zákaz amatérského lyžování je zapotřebí prodloužit tak, aby se zamezilo mobilitě obyvatel a návštěvníků lyžařských středisek nejen v čase předvelikonočním, ale také během Velikonoc. Proto nejnovější nařízení italské vlády ustanovuje zákaz provozu lyžařských středisek a amatérského lyžování až do 6. dubna 2021.

Italská lyžařská sezóna přitom zatím ještě vůbec nezačala a jak provozovatelé lyžařských oblastí, tak lyžaři doufali, že aspoň na pár jarních týdnů se sjezdovky otevřou. Velmi pravděpodobně ale většina skiareálů po tomto rozhodnutí čekání vzdá a sezónu prohlásí za skončenou. V zemi navíc stále platí zákaz cestování mezi jednotlivými regiony.

V poslední době jsme od vás dostali řadu otázek, týkajících se cestování do Itálie v případě, že se tam sjezdovky otevřou. Přečtěte si prosím odpovědi na nejčastější otázky, které jsme pro vás shrnuli do následujících bloků.

Je italské nařízení o zákazu pohybu mezi regiony závazné i pro české lyžaře?

➽ Ano, veškerá opatření, schválená italskými státními orgány, jsou závazná nejen pro italské obyvatele, ale také pro všechny osoby, které překročí italské hranice. I čeští lyžaři jsou tedy povinni dodržovat zákony a nařízení platná v Itálii. 

 

Jaké podmínky musím splnit, když chci vycestovat do Itálie?

➽ Při vstupu na italské území se musejí osoby ze zemí kategorie C, kam spadá i Česká republika, prokázat negativním antigenním nebo PCR testem ne starším 48h. Povinnost vyplnit čestné prohlášení (autodichiarazione) a nahlásit svůj příjezd místní ASL - zdravotnímu zařízení - zůstává zachována.

 

Kde najdu oficiální informace o opatřeních, o kterých se píše v tomto článku?

➽ Oficiální informace o aktuálních opatřeních v Itálii se nacházejí na stránkách Ministerstva zahraničí ČR. Upřesnění k omezení pohybu v rámci italských regionů se nachází na stránkách italského ministerstva zdravotnictví (stránky jsou v italštině).

 

Jak se vyvíjela situace s lyžováním v Itálii během zimy 2020/2021?

➽ Vývoj situace v italských lyžařských střediscích sledujeme průběžně už od podzimu a po celou zimu 2020/2021. Níže si můžete přečíst, jaké změny a v jakých časových úsecích byly pro lyžování v Itálii tuto zimu důležité.

 

AKTUALIZACE 22. 2. 2021

Přestože ještě před pár týdny všechno nasvědčovalo tomu, že od půlky února se v mnohých lyžařských areálech v Itálii začne konečně lyžovat, k otevření středisek nakonec nedošlo. Jen pár hodin před avizovaným startem sezóny vydal italský ministr zdravotnictví zákaz amatérského lyžování do 5.3.2021, a to z důvodu zhoršující se pandemické situace v souvislosti s různými mutacemi koronaviru.

Lyžařská střediska v Itálii tedy musejí zůstat minimálně do 5. března 2021 zavřená!

Přiznivý vývoj pandemické křivky, který umožnil přechod mnohých regionů z oranžového do žlutého pásma rizika, vzal kvůli mutacím covidu za své. Italská vláda tak vsází na jistotu a kromě uzavřených lyžařských středisek ponechává v platnosti i zákaz pohybu mezi regiony.

Zákaz přesouvat se mezi jednotlivými italskými regiony v jiných než nezbytných případech platí v Itálii po celou zimu. Nejnověji italská vláda rozhodla o prodloužení tohoto zákazu, a to až do 27. března 2021.

I kdyby se tedy nakrásně začalo po pátém březnu v Itálii lyžovat, kvůli omezeným možnostem cestování by mohli lyžovat pouze místní.


AKTUALIZACE 2.2.2021

Ačkoliv na začátku ledna vypadaly šance lyžařů a italských lyžařských středisek nadějně, závažná epidemiologická situace si vyžádala namísto rozvolnění naopak další zpřísnění preventivních opatření, včetně zákazu provozu lyžařských středisek. Podle lednového rozhodnutí tehdejší vlády mají lyžařská střediska do 15.2.2021 zákaz provozu.

Nejnovější zprávy z Itálie dávají lyžařům naději - v rámci systému rozdělení Itálie na barevná pásma přešla většina regionů s platností od 1.2.2021 do žlutého pásma tzv. mírnějšího lockdownu, v němž např. mohou být otevřeny restaurace, bary nebo muzea. Italský vědecko-technický výbor CTS už také ustanovil Regionální protokol, který definuje pravidla pro bezpečné otevření lyžařských areálů, k nimž patří napr. omezená kapacita lanovek a vleků, online nákup skipasů apod.

Tento protokol však musí být ještě schválen italskou vládou, aby mohl vstoupit v platnost. Itálie však momentálně žádnou vládu nemá - italský premiér podal minulý týden demisi. Každopádně, pokud se přece jen podaří tzv. Regionální protokol oficiálně spustit, lyžařská střediska budou muset do zabezpečení všech opatření investovat nemalé peníze. Je proto téměř jisté, že pokud otevřou, tak zřejmě jen ty největší lyžařské oblasti.

Navíc, ani otevřená lyžařská střediska ještě nemusí být signálem, že si čeští lyžaři mohou konečně vyrazit na lyžovačku do Dolomit - ještě i ve "žlutém pásmu" totiž v Itálii platí zákaz cestování mezi regiony. Pokud se tedy epidemiologická situace výrazněji nezmění, lyžovat budou moci stejně jen místní (podobně jako v Rakousku).


AKTUALIZACE 2.1.2021

Italský ministr zdravotnictví Speranza podepsal vyhlášku, která stanoví datum otevření italských lyžařských středisek na 18. leden 2021. Lyžařská sezóna v Itálii tak bude moci začít všude, kde střediska neleží v tzv. červené zóně, tedy v oblasti s vysokým rizikem nákazy.

Rozhodnutí o obnovení provozu hotelů padlo už dřív, před koncem roku 2020, a umožňuje otevřít hotely a ubytovací zařízení už od 7. ledna 2021.

Provoz hotelů i lyžařských středisek budou samozřejmě doprovázet přísná preventivní opatření, přesto je tato zpráva jiskřičkou naděje na lepší lyžařské zítřky.


AKTUALIZACE 7.12.2020

Italská vláda rozhodla o prodloužení nouzového stavu až do 15. ledna 2021. Italská lyžařská střediska zůstávají i nadále zavřená pro všechny amatérské sportovce a sjezdovky budou pro lyžující veřejnost nepřístupné i během vánočních svátků. Jiskřičku naděje přináší ohlášení znovuotevření skiareálů pro amatérské lyžaře od 7.  ledna 2021. 

 

AKTUALIZACE 17.11.2020

Italská vláda rozhodla o uzavření všech lyžařských středisek až do 3. 12. 2020. Zpočátku mělo pár skiareálů v Jižním Tyrolsku určitou míru autonomie, ale momentálně jsou pro rekreační lyžování uzavřeny všechny italské skiareály bez výjimky. Vybraná střediska umožńují použití vleků jen profesionálním sportovcům.

- zavřená jsou kina, divadla, fitness centra, bazény, lyžařská střediska i koncertní sály;
- v celé Itálii platí zákaz vycházení od 22:00 do 5:00 (v Jižním Tyrolsku od 20:00);
- restaurace a bary se zavírají nejpozději v 18:00 (v platnosti do 24.11.2020)
- Jižní Tirolsko, Aosta, Piemont a Lombardie jsou označeny jako "červené zóny" s vysokým rizikem nákazy. To kromě jiného znamená i omezení svobody cestování a pohybu. V těchto zónách je většina obchodů - kromě obchodů s potravinami, léky a předměty základní potřeby - zavřena. Restaurace vyřizují objednávky rozvozem nebo s sebou.

 

 

 

COVID-19 » Obecná pravidla v Itálii

Cestování

pro vstup do Itálie z České republiky je požadován negativní test na Covid, ne starší 72 hodin, nebo jeho absolvování po příjezdu. Všichni čeští občané přijíždějící z ČR, s testem či bez, jsou povinni se ihned po příjezdu nahlásit na Oddělení prevence příslušného zdravotnického zařízení. Dále je potřebné vyplnit čestné prohlášení. České ministerstvo zahraničí však doporučuje cestovat do zahraničí jen v nezbytných případech. Po návratu z Itálie do České republiky je potřebné prokázat se negativním testem a vyplnit příjezdový fomulář.

Při pobytu v Itálii je zapotřebí dodržovat tato obecná pravidla: V autě musí být sedadlo vedle řidiče neobsazené, v zadní řadě mohou cestovat maximálně 2 osoby a střední sedadlo musí zůstat neobsazené; ve všech vozidlech přepravujících 6 a více osob mohou být v jedné řadě pouze 2 cestující (neplatí pro osoby žijící ve společné domácnosti); dodržování rozestopů min. 1 metr pro všechny kontakty (např. na čerpací stanici apod.); pokud cestujete jedním vozem, jste povinni mít roušku k zakrytí úst a nosu. V Jižním Tyrolsku a Benátsku není omezen počet cestujících, rouška je ale povinná.

Po celé Itálii platí zákaz cestování mezi jednotlivými regiony, a to bez ohledu na to, v jakém pásmu rizika se nacházejí. Tento zákaz je aktuálně platný do 27.3.2021.

Noste roušky

Zakrytí úst a nosu

platí povinnost zakrývat si ústa a nos ve vech uzavřených prostorách (kromě ubytování na privátu) i na venkovních prostranstvích. K překrytí tváře je možné použít všechny typy roušek včetně látkových.

Dodržujte doporučené rozestupy

Rozestupy

dodržujte rozestupy minimálně  1 metr od osob, které s vámi nežijí ve společné domácnosti. V Jižním Tyrolsku je minimální vzdálenost stanovena na 2 metry.

Bary a restauracee

provoz barů, hospod, restaurací, cukráren a zmrzlináren je omezený - v době od 18:00 do 5:00 musí tyto provozovny zůstat zavřené (v červených zónách jsou zavřené úplně - možné jsou jen objednávky s sebou). Za jeden stůl si mohou sednout max. 4 osoby (neplatí pro osoby ve společné domácnosti). Doporučuje se rezervovat si stoly předem. Konzumace jídla a nápojů v provozovnách je povolena pouze vsedě za stolem.

 

COVID-19 – Pravidla pro lyžařská střediska v Itálii

*** Pozor, do 5. března jsou lyžařská střediska zavřená ***

► zakrytí úst a nosu je povinné na lyžařských vlecích, sedačkových i akbinkových lanovkách a ve všech ostatních uzavřených i venkovních prostorách;

► doporučuje se nákup skipasů online;

► při čekání na vleky je zapotřebí dodržovat rozestupy min. 1 metr;

► v restauracích a útulnách je stanovený počet osob limitovaný počtem míst k sezení, rouška se dá odložit jen pokud sedíte z stolem, konzumace jídla a nápojů je možná je vsedě (platí i pro apres-ski bary);

► v lyžařských školách je omedzena velikost skupin při skupinové výuce; pokud není možné dodržet minimální rozestupy 1 metr, musí si instruktor i žák zakrýt ústa a nos. Doporučuje se online rezervace lyžařských kurzů;

► V Jižním Tyrolsku musí zůstat jedna třetina míst na vlecích a lanovkách volná (s výjimkou osob ve společné domácnosti); pokud se při měření teploty prokáže teplota vyšší než 37,5°C, osoba bude vykázána z přepravy.