Itálie má před sebou lyžařskou sezónu, jaká tu ještě nebyla. Pandemická opatření proti šíření COVID-19 ovlivní život i fungování lyžařských středisek. Lyžaři a snowboardisté budou muset dodržovat zpřísněná hygienická opatření nařízená vládou a místními orgány.

V tomto článku se dozvíte, jaká omezení a opatření vás čekají v italských lyžařských střediscích. Článek je průběžně aktualizován, ovšem vzhledem k dynamicky se měnící situaci a pandemickým opatřením doporučujeme ověřit si aktuální stav a doporučení na webových stránkách covid.gov.cz a mapa cestovatele.

POZOR! Italské skiareály zavřené do 3. prosince!

Italská vláda rozhodla o uzavření všech lyžařských středisek až do 3. 12. 2020. Zpočátku mělo pár skiareálů v Jižním Tyrolsku určitou míru autonomie, ale momentálně jsou pro rekreační lyžování uzavřeny všechny italské skiareály bez výjimky. Vybraná střediska umožńují použití vleků jen profesionálním sportovcům.

- zavřená jsou kina, divadla, fitness centra, bazény, lyžařská střediska i koncertní sály;
- v celé Itálii platí zákaz vycházení od 22:00 do 5:00 (v Jižním Tyrolsku od 20:00);
- restaurace a bary se zavírají nejpozději v 18:00 (v platnosti do 24.11.2020)
- Jižní Tirolsko, Aosta, Piemont a Lombardie jsou označeny jako "červené zóny" s vysokým rizikem nákazy. To kromě jiného znamená i omezení svobody cestování a pohybu. V těchto zónách je většina obchodů - kromě obchodů s potravinami, léky a předměty základní potřeby - zavřena. Restaurace vyřizují objednávky rozvozem nebo s sebou.

 

COVID-19 » Obecná pravidla v Itálii

Cestování

pre vstup do Itálie z České republiky je požadován negativní test na Covid, ne starší 72 hodin, nebo jeho absolvování po příjezdu. Všichni čeští občané přijíždějící z ČR, s testem či bez, jsou povinni se ihned po příjezdu nahlásit na Oddělení prevence příslušného zdravotnického zařízení. Dále je potřebné vyplnit čestné prohlášení. České ministerstvo zahraničí však doporučuje cestovat do zahraničí jen v nezbytných případech. Po návratu z Itálie do České republiky je potřebné prokázat se negativním testem a vyplnit příjezdový fomulář.

Při pobytu v Itálii je zapotřebí dodržovat tato obecná pravidla: V autě musí být sedadlo vedle řidiče neobsazené, v zadní řadě mohou cestovat maximálně 2 osoby a střední sedadlo musí zůstat neobsazené; ve všech vozidlech přepravujících 6 a více osob mohou být v jedné řadě pouze 2 cestující (neplatí pro osoby žijící ve společné domácnosti); dodržování rozestopů min. 1 metr pro všechny kontakty (např. na čerpací stanici apod.); pokud cestujete jedním vozem, jste povinni mít roušku k zakrytí úst a nosu. V Jižním Tyrolsku a Benátsku není omezen počet cestujících, rouška je ale povinná.

Noste roušky

Zakrytí úst a nosu

platí povinnost zakrývat si ústa a nos ve vech uzavřených prostorách (kromě ubytování na privátu) i na venkovních prostranstvích. K překrytí tváře je možné použít všechny typy roušek včetně látkových.

Dodržujte doporučené rozestupy

Rozestupy

dodržujte rozestupy minimálně  1 metr od osob, které s vámi nežijí ve společné domácnosti. V Jižním Tyrolsku je minimální vzdálenost stanovena na 2 metry.

Bary a reštaurácie

provoz barů, hospod, restaurací, cukráren a zmrzlináren je omezený - v době od 18:00 do 5:00 musí tyto provozovny zůstat zavřené (v červených zónách jsou zavřené úplně - možné jsou jen objednávky s sebou). Za jeden stůl si mohou sednout max. 4 osoby (neplatí pro osoby ve společné domácnosti). Doporučuje se rezervovat si stoly předem. Konzumace jídla a nápojů v provozovnách je povolena pouze vsedě za stolem.

 

COVID-19 – Pravidla pro lyžařská střediska v Itálii

*** Pozor, do 3. prosince jsou lyžařská střediska zavřená ***

► zakrytí úst a nosu je povinné na lyžařských vlecích, sedačkových i akbinkových lanovkách a ve všech ostatních uzavřených i venkovních prostorách;

► doporučuje se nákup skipasů online;

► při čekání na vleky je zapotřebí dodržovat rozestupy min. 1 metr;

► v restauracích a útulnách je stanovený počet osob limitovaný počtem míst k sezení, rouška se dá odložit jen pokud sedíte z stolem, konzumace jídla a nápojů je možná je vsedě (platí i pro apres-ski bary);

► v lyžařských školách je omedzena velikost skupin při skupinové výuce; pokud není možné dodržet minimální rozestupy 1 metr, musí si instruktor i žák zakrýt ústa a nos. Doporučuje se online rezervace lyžařských kurzů;

► V Jižním Tyrolsku musí zůstat jedna třetina míst na vlecích a lanovkách volná (s výjimkou osob ve společné domácnosti); pokud se při měření teploty prokáže teplota vyšší než 37,5°C, osoba bude vykázána z přepravy.