Itálie má před sebou lyžařskou sezónu, jaká tu ještě nebyla. Pandemická opatření proti šíření COVID-19 ovlivní život i fungování lyžařských středisek. Lyžaři a snowboardisté budou muset dodržovat zpřísněná hygienická opatření nařízená vládou a místními orgány.

V tomto článku se dozvíte, jaká omezení a opatření vás čekají v italských lyžařských střediscích. Článek je průběžně aktualizován, ovšem vzhledem k dynamicky se měnící situaci a pandemickým opatřením doporučujeme ověřit si aktuální stav a doporučení na webových stránkách covid.gov.cz a Mapa cestovatele.


-------------- AKTUALIZACE 15. 1. 2021 -------------- 

Vláda zpřísňuje covid opatření, skiareály zůstávají zavřené

Ačkoliv na začátku ledna vypadaly šance lyžařů a italských lyžařských středisek nadějně, když vláda ohlásila jejich otevření na 18. leden, zhoršující se pandemická situace si vyžádala namísto rozvolnění naopak další zpřísnění preventivních opatření, včetně zákazu provozu lyžařských středisek. 

Italský denník Corriere Della Sera shrnuje nejdůležitější přijatá opatření takto:

» lyžařské vleky mají do 15. února zákaz provozu;
» fitness centra, bazény a kina budou zavřená do 5. března;
» muzea sice mohou být otevřena od pondělí do pátku, ale pouze ve žlutém pásmu;
» restaurace a bary s omezeným provozem jen do 18:00 hod.

Vláda v nařízení s platností od 16. ledna 2021 potvrzuje systém rozdělení Itálie na barevná pásma, prodlužuje zákaz vycházení od 22:00 do 5:00 a povinnost nosit roušku uvnitř i venku. Denník také cituje italského ministra zdravotnictví Speranzu: "Signály přicházející z jiných evropských států nejsou dobré." 

V Itálii i nadále platí úplný zákaz cestování mezi jednotlivými regiony i autonomními provinciemi, a to i v případě, že jsou v jiném než červeném (nejrizikovějším) pásmu. 

Podle informací Corriera Della Sera by od pondělí 18. ledna měly do oranžového pásma patřit regiony Friuli-Venezia Giulia, Lazio, Ligurie, Marche, Piemont, autonomní provincie Bolzano a Trento, Puglia, Umbria a Veneto. Do červeného pásma zřejmě přejdou Lombardie, Emilia-Romagna a Kalábrie. Toskánsko, Molise a Kampánie by mohly zůstat ve žlutém pásmu.

Cestování do Itálie

Při vstupu na italské území se musejí osoby ze zemí kategorie C, kam spadá i Česká republika, prokázat negativním antigenním nebo PCR testem ne starším 48h. Povinnost vyplnit čestné prohlášení (autodichiarazione) a nahlásit svůj příjezd místní ASL - zdravotnímu zařízení - zůstává zachována. AKTUALIZACE 2.1.2021

Italský ministr zdravotnictví Speranza podepsal vyhlášku, která stanoví datum otevření italských lyžařských středisek na 18. leden 2021. Lyžařská sezóna v Itálii tak bude moci začít všude, kde střediska neleží v tzv. červené zóně, tedy v oblasti s vysokým rizikem nákazy.

Rozhodnutí o obnovení provozu hotelů padlo už dřív, před koncem roku 2020, a umožňuje otevřít hotely a ubytovací zařízení už od 7. ledna 2021.

Provoz hotelů i lyžařských středisek budou samozřejmě doprovázet přísná preventivní opatření, přesto je tato zpráva jiskřičkou naděje na lepší lyžařské zítřky.


AKTUALIZACE 7.12.2020

Italská vláda rozhodla o prodloužení nouzového stavu až do 15. ledna 2021. Italská lyžařská střediska zůstávají i nadále zavřená pro všechny amatérské sportovce a sjezdovky budou pro lyžující veřejnost nepřístupné i během vánočních svátků. Jiskřičku naděje přináší ohlášení znovuotevření skiareálů pro amatérské lyžaře od 7.  ledna 2021. 

 

AKTUALIZACE 17.11.2020

Italská vláda rozhodla o uzavření všech lyžařských středisek až do 3. 12. 2020. Zpočátku mělo pár skiareálů v Jižním Tyrolsku určitou míru autonomie, ale momentálně jsou pro rekreační lyžování uzavřeny všechny italské skiareály bez výjimky. Vybraná střediska umožńují použití vleků jen profesionálním sportovcům.

- zavřená jsou kina, divadla, fitness centra, bazény, lyžařská střediska i koncertní sály;
- v celé Itálii platí zákaz vycházení od 22:00 do 5:00 (v Jižním Tyrolsku od 20:00);
- restaurace a bary se zavírají nejpozději v 18:00 (v platnosti do 24.11.2020)
- Jižní Tirolsko, Aosta, Piemont a Lombardie jsou označeny jako "červené zóny" s vysokým rizikem nákazy. To kromě jiného znamená i omezení svobody cestování a pohybu. V těchto zónách je většina obchodů - kromě obchodů s potravinami, léky a předměty základní potřeby - zavřena. Restaurace vyřizují objednávky rozvozem nebo s sebou.

 

COVID-19 » Obecná pravidla v Itálii

Cestování

pro vstup do Itálie z České republiky je požadován negativní test na Covid, ne starší 72 hodin, nebo jeho absolvování po příjezdu. Všichni čeští občané přijíždějící z ČR, s testem či bez, jsou povinni se ihned po příjezdu nahlásit na Oddělení prevence příslušného zdravotnického zařízení. Dále je potřebné vyplnit čestné prohlášení. České ministerstvo zahraničí však doporučuje cestovat do zahraničí jen v nezbytných případech. Po návratu z Itálie do České republiky je potřebné prokázat se negativním testem a vyplnit příjezdový fomulář.

Při pobytu v Itálii je zapotřebí dodržovat tato obecná pravidla: V autě musí být sedadlo vedle řidiče neobsazené, v zadní řadě mohou cestovat maximálně 2 osoby a střední sedadlo musí zůstat neobsazené; ve všech vozidlech přepravujících 6 a více osob mohou být v jedné řadě pouze 2 cestující (neplatí pro osoby žijící ve společné domácnosti); dodržování rozestopů min. 1 metr pro všechny kontakty (např. na čerpací stanici apod.); pokud cestujete jedním vozem, jste povinni mít roušku k zakrytí úst a nosu. V Jižním Tyrolsku a Benátsku není omezen počet cestujících, rouška je ale povinná.

Noste roušky

Zakrytí úst a nosu

platí povinnost zakrývat si ústa a nos ve vech uzavřených prostorách (kromě ubytování na privátu) i na venkovních prostranstvích. K překrytí tváře je možné použít všechny typy roušek včetně látkových.

Dodržujte doporučené rozestupy

Rozestupy

dodržujte rozestupy minimálně  1 metr od osob, které s vámi nežijí ve společné domácnosti. V Jižním Tyrolsku je minimální vzdálenost stanovena na 2 metry.

Bary a restauracee

provoz barů, hospod, restaurací, cukráren a zmrzlináren je omezený - v době od 18:00 do 5:00 musí tyto provozovny zůstat zavřené (v červených zónách jsou zavřené úplně - možné jsou jen objednávky s sebou). Za jeden stůl si mohou sednout max. 4 osoby (neplatí pro osoby ve společné domácnosti). Doporučuje se rezervovat si stoly předem. Konzumace jídla a nápojů v provozovnách je povolena pouze vsedě za stolem.

 

COVID-19 – Pravidla pro lyžařská střediska v Itálii

*** Pozor, do 15. února jsou lyžařská střediska zavřená ***

► zakrytí úst a nosu je povinné na lyžařských vlecích, sedačkových i akbinkových lanovkách a ve všech ostatních uzavřených i venkovních prostorách;

► doporučuje se nákup skipasů online;

► při čekání na vleky je zapotřebí dodržovat rozestupy min. 1 metr;

► v restauracích a útulnách je stanovený počet osob limitovaný počtem míst k sezení, rouška se dá odložit jen pokud sedíte z stolem, konzumace jídla a nápojů je možná je vsedě (platí i pro apres-ski bary);

► v lyžařských školách je omedzena velikost skupin při skupinové výuce; pokud není možné dodržet minimální rozestupy 1 metr, musí si instruktor i žák zakrýt ústa a nos. Doporučuje se online rezervace lyžařských kurzů;

► V Jižním Tyrolsku musí zůstat jedna třetina míst na vlecích a lanovkách volná (s výjimkou osob ve společné domácnosti); pokud se při měření teploty prokáže teplota vyšší než 37,5°C, osoba bude vykázána z přepravy.