Lyžování v Rakousku se tuhle zimu zřejmě stane dalším nesplnitelným snem mnoha českých lyžařů. Přestože jsou rakouská lyžařská střediska od Vánoc otevřená, lyžovat v nich mohou jen místní.


Aktualizace 4.3.2021

Poslední platný termín otevření rakouských Alp pro zahraniční lyžaře se zase posunul. Kvůli šířícím se mutacím koronaviru rozhodla rakouská vláda o dalším prodloužení platných opatření. Hotely a restaurace tak zůstávají zavřené až do 27. března 2021.

O provozu vleků rozhodují jednotlivé spolkové země, přičemž v Tyrolsku platí speciální opatření kvůli jihoafrické mutaci COVID-19.

Obecně však platí, že lyžařská střediska v Rakousku jsou otevřená, na sjezdovky ale mohou jen místní lyžaři. Rakouské policejní složky namátkově kontrolují návštěvníky lyžařských středisek a za porušení platných předpisů rozdávají vysoké pokuty. Cizinci se tak na rakouské sjezdovky tuto zimu nedostanou.

Navíc i samotný vstup cizinců na rakouské území doprovázejí velmi důkladné kontroly. Všichni, kdo vstupují na rakouské území ze zemí, kde za ostatních 7 dní bylo zjištěno více než 100 případů COVID-19 na 100 000 obyvatel, musí povinně nastoupit 10-denní karanténu.

Aktuálně jsou v platnosti i tato další opatření k zamezení šíření nákazy covidom-19:

» Hotely a restaurace zůstávají zavřené do 27. března (po tomto datu budou dostupné pouze pro osoby s negativním testem)
» Obchody, muzea, knihovny a ZOO jsou už otevřené (vstup pouze s maskou FFP2 a dodržením rozestupů 2 m)
» V obchodech i v dopravních prostředcích od 25.1. povinnost nosit respirátory FFP2, roušky nestačí
» Jsou stanoveny předepsané odstupy 2 metry

 

COVID-19 » Obecná pravidla v Rakousku

Cestování

Od 9.1. obnovilo Rakousko kontroly na česko-rakouských hranicích a také uzavřelo několik menších hraničních přechodů. Desetidenní karanténa je povinná pro osoby, přijíždějící ze zemí, kde kumulativní počet případů Covid-19 za posledních 14 dní přesahuje 100 případů na 100.000 obyvatel. 

Na čerpacích stanicích je nutné nosit respirátor FFP2, v autě mohou v jedné řadě sedadel sedět maximálně 2 lidé, kteří nežijí ve stejné domácnosti, vzájemné rozestupy osob, které nežijí ve společné domácnosti, musí být minimálně 2 metry.

Zakrytí úst a nosu

Noste roušky

Řádně nasazený respirátor FFP2 je povinný na čerpacích stanicích, v obchodech a na dalších místech, kde dochází ke kontaktu s jinými lidmi. Povinnost nošení respirátoru se vztahuje také na veřejnou dopravu (skibusy) a gondoly/lanovky (pro osoby od 6 let věku). 

Bary a restaurace

Bary a restaurace jsou do 27. března 2021 uzavřené, jídlo si lze koupit jen s sebou, nebo objednat rozvozem. Po znovuotevření gastro služeb bude umožněn vstup pouze osobám s negativním testem.

 

Kde v Rakousku se aktuálně lyžuje

 

 

COVID-19 » Pravidla pro lyžařská střediska v Rakousku

*** O spuštění lanovek a vleků rozhodují jednotlivé spolkové země ***

► kapacita kabinových lanovek a gondol byla snížena o 50%. Tyto limity mohou být zavedeny i v případě horských chat a restaurací;

► na vlecích a lanovkách je povinné zakrýt si ústa a nos respirátorem FFP2 - obyčejná rouška nebo šála nestačí

► povinnost nosit respirátor se vztahuje jak na lanovky, tak i na volné prostranství u pokladen a v nástupních zónách lanovek;

► ve frontě na vlek udržujte vzdálenost minimálně 2 metry od ostatních osob;

► platí zákaz organizování velkých akcí;

► Après-Ski: v téhle sezóně už to nebude po lyžování taková zábava, na jakou jsme byli zvyklí. Nákup jídla a nápojů je možný pouze výdejním okénkem; 

► v lyžařských školách v Rakousku byl zaveden limit na velikost skupiny. Podrobnější informace uvádí lyžařské školy na vlastních stránkách.