Čeština

Covid-19 Otázky a odpovědi: Kam můžete vyrazit na lyže

2. prosinec 2020 | OnTheSnow

Zprávy z regionu: Švýcarsko, Finsko, Švédsko, Česká republika, Itálie, Rakousko

Lyžaři ve frontě na vlek mají roušky

Lyžaři ve frontě na vlek mají roušky

Copyright: Hart Van Denburg

Lyžování v zimní sezóně 2020/21 už nebude jako dřív. Pandemie Covid-19 tvrdě zasáhla všechna odvětví našich životů a bude mít nepochybně vliv i na letošní lyžařskou sezónu.

Lyžování a lyžařské dovolené jsou totiž úzce spojené s cestováním, gastro byznysem, hoteliérstvím, jednoduše s cestovním ruchem. Právě cestování, především do zahraničí, může vyvolávat řadu otázek. Na některé nejpalčivější, které se vztahují k aktuálním možnostem lyžování, jsme pro vás hledali odpovědi.

» » » ČLÁNEK JE PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁN « « «

 

Noste roušky

Používejte roušky všude tam, kde to vyžadují aktuálně platná opatření. Některé skiareály budou rozdávat „buffky“ (šály/šátky) zadarmo ke každému skipasu, aby si zákazníci mohli zakrýt ústa a tvář.

Používejte dezinfekci

Důsledně využívejte možnosti dezinfekce v každém lyžařském středisku. Dezinfikujte si ruce dezinfekčními prostředky připravenými u vstupu do všech vnitřních prostor a provozoven skiareálů a lyžařských center.

Dodržujte doporučené rozestupy

Dodržujte doporučené rozestupy ve vnitřních i venkovních prostorách lyžařských středisek. Pravidlo dvou metrů neplatí zdaleka ve všech zemích či regionech, vždy se proto řiďte doporučeními platnými v daném místě.

 

  

 Dá se v České republice lyžovat?

Zatím to není možné. V České republice platí od 22. října 2020 krizová opatření a nouzový stav, zatím do 12. prosince 2020. Od čtvrtka 3. 12. se opatření zmírňují podle pandemického systému PES ze čtvrtého na třetí stupeň, otevírají se další obchody, ruší se zákaz nočního vycházení i omezení volného pohybu osob v rámci území ČR, děti se vracejí do škol a otevírají se hotely i restaurace. Zároveň však vláda zakázala přepravu veřejnosti na lyžařských vlecích a lanových drahách až do skončení nouzového stavu. Lyžařská střediska už ale zasněžují sjezdovky a připravují se na otevření sezóny. Některé skiareály už zvou turisty k návštěvě aspoň na sáňkovačku. Víc o podmínkách a pravidlech pro lyžaře v Čechách a na Moravě čtěte tady»».

 

 

Můžu jet lyžovat do zahraničí?

Přestože epidemická situace je ve všech evropských zemích dost vyhrocená, pár otevřených lyžařských středisek se přece jen najde. Obecně však české ministerstvo zahraničních věcí před cestami do zahraničí varuje a doporučuje cestování za hranice omezit jen na nejnutnější případy. Po návratu z většiny evropských zemí  je aktuálně nutné nastoupit 10-denní karanténu a podstoupit testování.

Zatím není celkem jasné, jestli evropské země zaujmou v otázce zimní lyžařské sezóny společný postoj. Rakouský kancléř rozhodl o uzavření skiareálů do Štědrého dne, zatímco hotely by měly zůstat zavřené až do 7. ledna. Italský předseda vlády i bavorský premiér by ale nejradši viděli lyžařská střediska zavřená až do ledna. Podobný názor sdílí i francouzský prezident Macron a německá kancléřka Angela Merkelová. V praxi by to znamenalo, že by se nelyžovalo ani během vánočních prázdnin. Proti takovému rozhodnutí se ale silně bouří jak samotná lyžařská střediska, tak i představitelé cestovního ruchu. 

Jaká je tedy aktuální situace v okolních státech?

Vysoké riziko infekce Rakousko 

Ještě na samém začátku listopadu bylo v provozu i několik rakouských ledovců. Od 3. listopadu 2020 však platí zákaz rekreačního lyžování ve všech rakouských lyžařských střediscích. Všechny rezorty tedy v důsledku tohoto opatření byly nuceny své sjezdovky uzavřít. V sobotu 14.11.2020 byl v Rakousku vyhlášen tvrdý lockdown. Ve středu 2. prosince 2020 rakouská vláda ohlásila prodloužení lockdownu až do 24. 12. 2020. V praxi to znamená, že zavřená zůstávají i lyžařská střediska. od Štědrého dne by se měla otevřít, avšak jen pro místní obyvatele a jen na jednodňové lyžařské výlety, jelikož hotely a jiná ubytovací zařízení zůstávají zavřená minimálně do 7. ledna 2021. Kromě toho se na vánoční svátky zpřísní i podmínky pro vstup cizinců na rakouské území. Podrobnosti o covid lyžařských podmínkách v Rakousku čtěte zde»»

Vysoké riziko infekce Itálie 

Italská lyžařská střediska zůstávají prozatím zavřená do 3. prosince 2020. Do té doby panuje v Itálii tvrdý lockdown. Italský premiér už se ale k možnostem spuštění lyžařské sezóny vyjádřil skepticky, podle něj by otevření lyžařských středisek během prosince mohlo způsobit další nárůst případů COVID-19. "Nemůžeme si dovolit bezstarostné radovánky na sněhu," řekl Conte a ohlásil, že společně s francouszkým prezidentem a německou kancléřkou pracují na společném evropském bezpečnostním protokolu pro lyžařská střediska. 

Pro vstup do Itálie je požadován negativní test ne starší než 72 hodin, nebo jeho asolvování hned po příjezdu. Každý, kdo do Itálie přicestuje, se musí hned nahlásit na místní Oddělení prevence příslušného zdravotnického zařízení. Regiony v zemi jsou rozděleny na červené, oranžové a zelené, pohyb v kritických červených regionech je omezen. Podrobnosti o covid lyžařských podmínkách v Itálii čtěte zde»».

Vysoké riziko infekce Slovensko 

Lyžařská sezóna na Slovensku ještě nezačala. Aktuálně na Slovensku platí nouzový stav, a to až do 29. 12. 2020, jedním z platných opatření je i zákaz shromažďování více než 6 osob (s výjimkou osob z jedné domácnosti). Vstup na území Slovenska z České republiky je možný pouze s platným negativním testem ne starším 72 hodin. V případě, že negativní test nemůžete doložit, platí pro vás povinná domácí karanténa s otestováním nejdříve 5. den po příjezdu. Při příjezdu na Slovensko z České republiky platí dále povinnost zaregistrovat se na stránkách korona.gov.sk/ehranica/.

Slovenská vláda zatím oficiální stanovisko k lyžařské sezóně nevydala, střediska oficiálně zavřená nejsou a mnohá z nich už zasněžují. Tatranské skiareály jsou připraveny zajistit pro návštěvníky bezpečné zimní zážitky. Inspiraci k hygienickým a bezpečnostním pravidlům čerpají v rakouských skiareálech.

Vysoké riziko infekce Polsko

Polsko je zatím jedinou středoevropskou zemí, která k podobě lyžařské sezóny přijala oficiální stanovisko a vypracovala usměrnění pro lyžařská střediska i související provozy zimního cestovního ruchu. Mnohé polské skiareály už několik dní zasněžují a první lyžařská střediska už také spustila vleky. Provoz vleků i počet lyžařů v terénu je omezen v souladu s platným nařízením, platí samozřejmě povinnost nosit roušku na vleku, lanovce i při čekání v řadě a také na všech obslužných místech. Nákup skipasů se doporučuje uskutečnit online, platit je nejlepší bezkontaktní kartou. Podrobnosti o covid lyžařských podmínkách v Polsku čtěte zde»».

Lyžuje se  Švýcarsko

Švýcarsko je aktuálně jedinou alpskou zemí, kde se dá lyžovat. I když i zde počet případů covid-19 stále stoupá, vláda provoz skiareálů zatím nezakázala. Česká republika byla až dosud na švýcarském seznamu vysoce rizikových zemí, momentálně se jedná o zmírnění podmínek vstupu českých občanů na území Švýcarska. Podrobnosti o covid lyžařských podmínkách ve Švýcarsku čtěte zde»»

Nelyžuje se Francie

Lyžařská střediska ve Francii zavřelo vládní nařízení 29. října 2020. Omezení provozu skiareálů mělo původně platit do konce listopadu 2020. Prezident Macron však bohužel vzal lyžařům naději na rychlý start sezóny. "Pokud jde o střediska zimních sportů, rozhodnutí padne brzy. Myslím, že nelze očekávat otevření lyžařské sezóny na Vánoce, pravděpodobnější je spuštění v lednu, za lepších podmínek," řekl Macron 24.11.2020. Ve Francii je momentálně vyhlášen tvrdý lockdown minimálně do 15.12. 2020, kdy platí striktní omezení vycházení. Opustit místo bydliště je možné jen v odůvodněných případech. Platí také zákaz pohybu mezi regiony, povolené jsou jen cesty do 20 km od místa bydliště. Platí také zákaz shromažďování a uzavřených všech restauračních, kulturních a sportovních zařízení. Obchody jsou od 28.11. za velmi přísných hygienických opatření znovu otevřeny. Některé francouzské regiony zavedly povinnost nošení roušky na všech veřejných místech, v interiéru i v exteriéru.

Pro občany ČR neplatí při vstupu na území Francie žádné speciální podmínky, pro každý vstup do země i pohyb po území Francie je ale nutné vyplnit speciální atestaci a doporučené je i absolvování PCR testu. 

Otwarte dla Polakow Švédsko

Přestože pro české úřady je Švédsko zemí s vysokým rizikem výskytu COVID-19, Češi do Švédska mohou vstoupit bez omezení, bez nutnosti testu nebo karantény. Ani pohyb po Švédsku není nijak omezen. Doporučuje se jen zachovávat rozestupy 2 metry od osoby, s nimiž nežijete ve společné domácnosti.

Ve Švédsku je mimochodem hned několik otevřených lyžařských středisek, kde se lyžuje.

Niedostepne dla Polakow Finsko

I když se ve finských skiareálech lyžuje, jejich dostupnost pro české občany, žijící na území ČR je takřka nemožná. Vstup na území Finska je totiž možný jen ve specifických případech a účel cesty musí být prokázán při hraniční kontrole. 

 

 Kde v Evropě se lyžuje?

V tabulce níže najdete seznam aktuálně otevřených evropských lyžařských středisek. 

 

Galerie

Lyžaři ve frontě na vlek mají roušky - © Hart Van Denburg
Pravidlo 3R: Ruce | Roušky | Rozestupy - © koronavirus.mzcr.cz
Na všech obslužných místech v lyžařských střediscích je nutné dodržovat rozestupy
Roušky budou tuto zimu povinné během přepravy na lanovkách i ve vnitřních zařízeních lyžařských středisek - © extrememedia

Zobrazit vše

 Musím nosit roušku i v lyžařských střediscích?

Každá země má hygienická a bezpečnostní pravidla nastavena trochu jinak, obecně však platí, že překrytí tváře rouškou nebo její vhodnou náhradou je vyžadováno ve všech vnitřních prostorách, v zařízeních služeb i v restauračních zařízeních, a to i v rámci horských a lyžařských středisek. 

Lanové dráhy jsou ze své povahy chápány jako dopravní zařízení, spadající tedy pod dopravní prostředky. Proto je překrytí tváře vyžadováno i v kabinkových lanovkách a gondolách. V České republice se tato povinnost vztahuje i na sedačkové lanovky. V ostatních zemích může být definice toho, co všechno spadá pod dopravní prostředky, definována jinak.

 

 Doporučení pro bezpečné zimní zážitky

➽ Používejte roušky všude tam, kde to vyžadují aktuálně platná opatření. Některé skiareály budou rozdávat „buffky“ (šály/šátky) zadarmo ke každému skipasu, aby si zákazníci mohli zakrýt ústa a tvář.

➽ Dezinfikujte si ruce dezinfekčními prostředky, připravenými u vstupu do vnitřních prostor v rámci lyžaských středisek.

➽ Dodržujte doporučené rozestupy ve vnitřních i venkovních prostorách lyžařských středisek.

➽ Pokud se rozhodnete cestovat do lyžařského střediska, zkuste omezit riziko nákazy Covidem-19 tak, že nebudete cestovat o sobotách (nejrušnější dny).

➽ Pořiďte si sezónní permanentku nebo si kupte skipasy online ještě před příjezdem do skiareálu, vyhnete se řadám u kamenné pokladny a snížíte riziko nákazy.

➽ Rezervujte si ubytování co nejblíž ke sjezdovkám, abyste nemuseli používat skibusy.

➽ Zabalte si na lyžařské výlety do hor obědy s sebou, abyste co nejméně navštěvovali bufety a horské chaty.

➽ Objednejte si lyžařskou výstroj předem, abyste nemuseli hledat půjčovny na místě, pokud nemáte vlastní vybavení.

➽ Nezapomeňte na vhodné cestovní pojištění, které kryje i riziko nákazy Covidem-19, případně další rizika s výskytem koronavirusu spojená. Většina pojišťoven už svou nabídku cestovních pojištění přispůsobila pandemickým podmínkám.


Pravidlo 3R - Roušky, ruce, rozestupy jako základ vlastní ochrany před nákazou COVID-19 

Reklama

Reklama

Reklama