Pandemie COVID-19 zasáhla všechny oblasti našich životů, lyžování nevyjímaje. Na co byste se měli připravit, pokud v téhle sezóně vyrazíte na lyže, se dozvíte v našem článku.

Lyžařská střediska se spolu se zbytkem světa musela adaptovat na podmínky pandemie a řada z nich nefunguje v takové formě jako před Covidem. Pokud budete dodržovat aktuální opatření a věnujete pozornost i platným podmínkám spojeným s vycestováním, lyžování si tuhle zimu přce jen můžete užít.

Připravili jsme pro vás odpovědi na základní otázky, které si zřejmě při plánování lyžařské dovolené budete klást i vy. 

 

Mám si předem rezervovat lyžařskou dovolenou na sezónu 2020/21?

Situace se momentálně rychle mění, a tak je těžké předvídat, které země budou dostupné a které ne.

Pokud jste ale už pro rezervaci rozhodnuti, je dobré si rezervovat balíček, v němž je zahrnuta garance vrácení peněz v případě nedodržení smlouvy. Pokud si chcete rezervovat rodinnou lyžařskou dovolenou, zvažte termíny hned na začátku Vánoc nebo na konci března před Velikonoci, abyste měli "prázdninovou" rezervu na případnou karanténu, až se vrátíte domů. 

Nepočítejte letos se super výhodnými nabídkami - cestovky snižují své kapacity. Možná se vám ale podaří najít dobré nabídky s dostatečně předčasnou rezervací.


Jak bude vypadat lyžovačka v sezóně 2020/21?

Pokud tento rok vycestujete do lyžařského střediska, nic nebude fungovat stejně, jako když jste tam byli naposledy. Střediska v rámci jednotlivých zemí a regionů uplatňují velmi různá pravidla, proto je nejlepší je doma podrobně prozkoumat.

Řada zahraničních lyžařských středisek už deklarovala limit na počty prodávaných skipasů. Samozřejmostí přijímaných opatření jsou všude roušky na lanovkách, ve frontách na lanovky a ve vnitřních prostranstvích střediska, ale také mininální rozestupy mezi osobami 1-2 metry a důraz na zvýšená hygienická opatření.

Je možné, že najdete i střediska, která sice snížila přepravní kapacitu na lanovkách, ale zato zvýšili jejich rychlost a frekvenci. Snížené kapacity můžete očekávat i na lyžařských kurzech, možnosti hlídání děti v samotných střediscích jsou buď omezené, nebo zrušené.

Apres-ski bude tento rok probíhat klidněji - počet lidí u baru bude omezený, aby se zamezilo davům. Bude se jen sedět, žádné tance na stolech. Občerstvení a stravování bude téměř s jistotou probíhat jen formou take-away nebo venkovního posezení. Všechny hudební a lyžařské akce budou zrušeny. Většina zahraničních středisek bude po lyžařích požadovat stažení apliakce k rezervaci a objednávce jídel v restauracích.

Co se týká stravy a ubytování pro lyžaře, první volbou pro většinu lidí by mělo být ubytování s vlastní stravou. Pokud plánujete ubytování v hotelu nebo na velké horské chatě, připravte se na to, že podmínky hotelových restaurací budou zřejmě také omezené.


Jak chránit sebe i ostatní na lyžařské dovolené?

➽ Pokud se rozhodnete cestovat do lyžařského střediska, zkuste omezit riziko nákazy Covidem-19 tak, že nebudete cestovat o sobotách (nejrušnější dny).

➽ Rezervujte si ubytování co nejblíž ke sjezdovkám, abyste nemuseli používat skibusy (a rezervujte si ubytování s možností vlastní stravy).

➽ Zabalte si na lyžařské výlety do hor obědy s sebou, abyste co nejméně navštěvovali bufety a horské chaty.

➽ Rezervujte si lyžařskou výstroj předem, abyste nemuseli hledat půjčovny na místě.

➽ Používejte roušky všude tam, kde to vyžadují aktuálně platná opatření. Některé skiareály budou rozdávat „buffky“ (šály/šátky) zadarmo ke každému skipasu, aby si zákazníci mohli zakrýt ústa a tvář.

➽ Nezapomeńte na vhodné cestovní pojištění, které kryje i riziko nákazy Covidem-19, případně další rizika s výskytem koronavirusu spojená. Většina pojišťoven už svou nabídku cestovních pojištění přispůsobila pandemickým podmínkám.