JASNÁ - 8. duben 2020 - Už šest dní pracuje skiareál v Jasné na největším uskladnění sněhu v jeho dosavadní historii. Sklad sněhu, který by měl pomoci při rychlejším rozběhu příští zimní sezóny, vzniká v lokalitě Koliesko.

 

Poprvé si v Jasné uložení sněhu vyzkoušeli během experimentu v roce 2018. Tehdy se podařilo odložit 5-tisíc m³ sněhu, z nichž do zimy vydržely přibližně dvě třetiny.

Tím, že uplynulá sezóna skončila předčasně, zůstalo na sjezdovkách o hodně víc sněhu, a tak zásoba bude tentokrát výrazně větší: „Pracujeme na ní už šest dní a chtěli bychom do ní odložit přes 10-tisíc m³ sněhu. V porovnání s premiérou před dvěma lety budeme tentokrát místo vodních injektáží sníh stabilizovat vodou přímo. Zároveň vylepšíme způsob zakrytí geotextilií a UV fólií, které by měli udržet teplotu i vlhkost. . Díky novému způsobu spojování jednotlivých kusů fólie se zakrytí stane kompaktnějším a lépe udrží chlad masy sněhu. Změna nastane i ve způsobu zatížení fólie, kdy betonové kostky, použité při experimentu v roce 2018, letos nahradíme speciálně ušitými vaky naplněnými štrkem, čímž dosáhneme rovnoměrnějšího rozložení zátěže. Tyto změny jsou výsledkem našich vlastních zkušeností z experimentu z roku 2018, jelikož podobných projektů je v regionu střední Evropy zatím pořád velmi málo a Jasná patří v uskladňování sněhu mezi průkopníky,“ uvedl šéf lyžařských tratí v Jasné Martin Kupčo.

Uskladněný sníh by měl v nové zimní sezóně posloužit nejen jako základ pro otevření sjezdovky Biela púť, ale zároveň v případě vhodných povětrnostních podmínek pomůže i o týden uspíšit začátek lyžovačky v Jasné.

Zásobárna sněhu vzniká v lokalitě Koliesko

 

Zásobárna sněhu vzniká v lokalitě Koliesko

 

Chytrá sezónka už v prodeji

Navzdory tomu, že lyžařskou sezónu 2019/20 předčasně ukončila preventivní opatření proti šíření koronaviru, v Jasné už te=d myslí na tu příští. Kromě deponie sněhu se rozběhl i prodej Chytré sezónky. „Uvědomujeme si, že momentálně jsou svahy i navzdory stále velmi dobrým podmínkám prázdné a situace není jednoduchá. Nemůžeme ale sedět se založenýma rukama, musíme se dívat dopedu a myslet pozitivně. Tak jako uskladňujeme sníh a připravujeme opatření pro bezpečnější provoz všech našich středisek, tak se sezónkou dáváme jiasný signál, že se na tu příští zimu opravdu poctivě připravujeme. V současné složité situaci je koupě sezónky jedním ze způsobů, jak mohou lyžaři vyjádřit podporu nejen svým oblíbeným střediskům, ale i celým regionům Liptova a Tater, v nichž jsou na cestovní ruch navázané tisíce pracovních míst, živnostníků a dalších subdodavatelů,“ uvedl Andrej Árendáš, CCO společnosti TMR.

Lyžaři se mohou těšit na dva druhy Chytré sezónky – milovníci lyžování v Tatrách si mohou vybrat Chytrou sezónku JASNÁ a VYSOKÉ TATRY, která bude platit jen ve slovenských střediscích, lyžaři preferující větší možnosti mohou sáhnout po sezónce PREMIUM s lyžovačkou ve všech střediscích TMR (SK, CZ, PL, AT) a přinášející zároveň další bonusy.