Chopok (12.2.2020) – Cestovní ruch na Slovensku zažívá skvělé časy. Stoupá návštěvnost, Slováci čím dál častěji odpočívají ve vlastní zemi a za aktivním odpočinkem míří velmi často do hor. Trend potvrzují i tržby ubytovatelů, které meziročně vzrostly* o téměř 17%. Rostoucí návštěvnost a chybějící infrastruktura přinutily reagovat i největší subjekt cestovního ruchu na Slovensku – společnost Tatry mountain resorts, a.s. (TMR), která představila dlouhodobý záměr rozvoje střediska Chopok - Jih.  

Plány společnosti TMR reagují na stoupající poptávku po službách cestovního ruchu podpořených kromě slovenských rekreačních poukazů především zvyšujícím se zájmem veřejnosti o aktivní odpočinek a zdravý životní styl. Jeden z aktuálních průzkumů uvádí, že až 81% Slováků upřednostńuje zimní dovolenou na Slovensku a jejich nejnavštěvovanějším střediskem je právě Jasná.

Přesto však na jižní straně Chopku za posledních 5 let nepřibyla žádná nová lanovka ani sjezdovka. „Víme, že kvůli délce povolovacích procesů v nejbližších třech letech ani nepřibude. A jestli nic neuděláme, čeká nás nezvládnutelný nápor návštěvníků, chaos v dopravě a právem nahněvaní lidé. I když zónování národních parků není dořešeno, chceme tomu předejít, a proto podáváme konkrétní návrhy na řešení už dnes,“ dodává generální ředitel a předseda představenstva TMR Bohuš Hlavatý. Souhrn navrhovaných projektů pod názvem „Jasná, část Chopok – Jih, zkvalitnění služeb cestovního ruchu“ společnost podává k přezkoumání vlivů na životní prostředí (EIA).

Dnes jsme v situaci, kdy potřebujeme řešit zásadní problémy. Na jižní straně nemáme žádné modré sjezdovky – jen traverzy – přičemž v moderních střediscích by právě lehké modré sjezdovky měli tvořit téměř polovinu všech tratí. Potřebujeme také lépe rozptýlit lyžaře na svazích, aby lyžování bylo bezpečnější, aby i ty sjezdovky, které máme, mohly být plně využity. Nástupní místo do střediska už kapacitně nestíhá. Problém je i s tím, že se lidé nemají kde ubytovat a místo toho jezdí každý den údolím tam a zpět,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva TMR Bohuš Hlavatý.

Větší rozptyl lyžařů a větší bezpečnost - jeden z cílů plánovaných investic TMR

 

Rozvojový impuls pro celý region, nebo nespokojení návštěvníci na odchodu

Odhadovaná výška investic při všechn navrhovaných činnostech představuje sumu 50 milionů eur. „Tyto prostředky chceme investovat do toho, abychom zkvalitnili produkt cestovního ruchu s respektem vůči tomuto území. Vytvořit tím můžeme zároveň přibližně 200 přímých nových pracovních míst, která budou generovat další. Tak jako dokáízala Jasná podpořit Liptov, který se stal i díky ní nejprogresivněji se rozvíjejícím regionem na Slovensku za poslední roky, tak má šanci na rozvoj i Horehroní (kde se nachází část střediska Chopok - juh, pozn.red.). Dnes potřebuje hlavně to, co je trendem všude ve světě - kombinaci ski-in a ski-out ubytování a možnosti lyžování na širších a hlavně lehkých sjezdovkách. Jižní strana Chopku a celé Horehroní mají silný rozvojový potenciál a uvědomujeme si, že pokud ho nevyužijeme, nezareagujeme na stoupající návštěvnost a nedáme lidem kvalitnější produkt, příště už nepřijedou - a to nikdo nechce. Byla by to špatná zpráva nejen pro nás, ale i pro celý tento region,“ doplnil Hlavatý.

 

Kvalitnější infrastruktura, nové možnosti pro středisko i návštěvníky

Mezi plánovanými činnostmi je vybudování dvou nových modrých sjezdovek se zasněžováním Srdiečko-Krúpová a Jelenia lúka-Krúpová, prodloužení sjezdové tratě Vyhliadková ze sedla Veľký Príslop a rozšíření existující sjezdovky Slnečná v nejužším místě. „Právě šířka sjezdovek je velmi důležitá, v tom už nemůžeme dělat kompromisy. Musíme odstranit nebezpečné trychtýře, kde dochází k nejčastějším kolizím lyžařů“, vysvětluje ředitel střediska Matej Hulej a pokračuje ve výčtu dalších priorit: „Krúpovou s Dereši bychom chtěli spojit buď jednou dlouhou, nebo dvěma kratšími šestisedačkovými lanovkami, nová akumulační nádrž by měla zvýšit kapacitu zasněžování tak, abychom dokázali sjezdovky zasněžit co nejrychleji - to se pro budoucnost lyžování ukazuje už dnes jako extrémně důležité. Kromě toho bychom chtěli změnit i podobu samotného nástupního místa Krúpová, momentálně tvořeného už nedůstojnými kontejnerovými objekty. Nové srdce Jihu by měla představovat komfortní tříposchodová budova s komplexními službami,“ uvedl Hulej.

Nové možnosti pro začínající lyžaře - jeden z cílů plánovaných investic TMR

 

V lokalitě je naplánované i přestěhování lyžařské školy Maxiland do lépe vyhovující lokality, rozšíření parkoviště, nová koliba na Jelení louce a také rekonstrukce ubytovny pro zaměstnance. Dlouhodobá vize počítá s výstavbou nových ubytovacích kapacit, které představuje projekt Hotelu Krúpová s kapacitou 260-330 lůžek a chatová oblast s 30-50 chalety a obslužným objektem.

Nové možnosti ubytování přímo v Krúpové by měly zvětšit počet lyžařů, kteří nebudou každodenně dojíždět do střediska, což by se mělo příznivě projevit na snížení frekvence dopravy i množství emisí z aut denně dojíždějících lyžařů.

 

Rozvoj opět s výjimkami

Navrhované projekty jsou situovány na území Národního parku Nízké Tatry ve 3. stupni územní ochrany. Všechny činnosti byly naprojektovány tak, aby minimalizovaly zásah do chráněných území a jsou umístěné v hranicích dnešního střediska. V praxi si vyžádají záběr ploch o rozloze 0,265 km2 až 0,287 km2.. „Jelikož neexistuje zónování, a tedy jasná pravidla, která by definovala nedotknutelnost vzácných území a současně hranice území, kde je možné vytvářet turistický ruch spojený s lyžováním s doprovodnými službami a infrastrukturou, bude nutné na všechny tyto aktivity opět žádat výjimky. I proto v této chvíli nedokážeme říct, do jaké míry dostanou projekty zelenou. Chceme ale věřit, že při posuzování zvítězí zdravý rozum a pragmatický přístup před pseudopopulistickými postoji k ochraně přírody, protože ty je často víc poškozují než chrání,” uzavřel generální ředitel a předseda představenstva TMR Bohuš Hlavatý. 

 

----------------------------------

*zdroj: Statistický úřad SR