V mnoha směrech je pár lyží podobný autu: Šťastný je ten, kdo ho vlastní. Ale i ti, kdo si lyže půjčují, mohou těžit z řady výhod. Vyložíme vám pár výhod i nevýhod koupě i zapůjčení - a jak se rozhodnete, už necháme na vás.


Výstroj jako třetí nejsilnější finanční faktor lyžařské dovolené

Po ubytování a skipasech je lyžařské vybavení (ať už půjčené na místě, nebo koupené) obvykle třetí největší finanční zátěží během lyžařské dovolené. Je proto naprosto namístě zvážit výhody a nevýhody nákupu i zápůjčky.

K usnadnění orientace a nalezení nejlepšího řešení je zapotřebí zohlednit následující kritéria:

» frekvence používání

» rozpočet

» způsob přepravy

 

Pojďme si k těmto kritériím povědět trochu víc.

 

➽ Jak často skutečně lyžujete?

Pokud lyžujete míň než deset dní v sezóně, většinou se vám víc vyplatí lyže si půjčit. Pokud se podíváme na ceny v Alpách, velmi dobré lyže jsou dnes k dispozici v mnoha lyžařských střediscích už za približne 30-40 eur na den. Čili pokkud nechcete lyžovat déle než týden, většinou nestojí za to kupovat si lyže, které vás můžou stát přes 25 tisíc korun. Pokud jezdíte na hory pravidelně každou zimu na dva týdny s očekáváním, že životnost lyží je zhruba 3 až 5 let, měli byste si jednoduše vypočítat náklady. Faktem je, že pro většinu lyžařů je správnou volbou pronájem anebo výpůjčka lyží.

➽ Jak velký je váš rozpočet?

Tato otázka souvisí s předešlou. Pokud chcete ušetřit peníze, nebo jednoduše nemáte peněz nazbyt, můžete si v Alpách pronajmout nebo půjčit slušné lyže už za cca 20 eur na den. Je to samozřejmě mnohem levnější, než kdybyste si měli lyže kupovat.

➽ Jak na lyžovačku cestujete?

Pokud vlastníte jen malé auto, nemáte střešní box, jezdíte na hory vlakem (nebo letíte letadlem), určitě pro vás bude lepší si lyže půjčít. Proč se mačkat v autě, platit poplatky navíc za svou lyžařskou bagáž na letišti, nebo se vláčet s věcmi při každém přestupu z vlaku na vlak, když si můžete jednoduše půjčit lyže na místě?

 

Vypůjčka lyží je šancí, jak se dostat k nejnovějším modelům

Ať už si pár lyží chcete koupit, nebo zapůjčit: Podrobné porovnání modelů, poud možno za pomoci odborníka, je nezbytné! Pokud se rozhodujete pro koupi modelu, rychle tak zjistíte jeho silné a slabé stránky. V ideálním případě vám nové lyže přinesou spoustu potěšení, prirozeně si na ně zvyknete a později, hlavně v těžkých podmínkách nebo v kritických situacích vám budou poskytovat důvěru a bezpečnost.

Při vypůjčení modelu vyvstávají určité otázky, na které vám nikdo uspokojivě neodpoví: Kolik lyžařů už lyže používalo a jak s nimi zacházeli? Jsou lyže ještě pořád čerstvé, nebo už ztratily závan novoty?

Kromě toho - a toto byste neměli podceňovat - pronájem/zapůjčení výstroje může být při vaší dovolené stresující. Máte za sebou dlouhou cestu, chcete se ráno dostat na sjezdovku co nejdřív a najednou se ocitnete v chaosu lyžařské půjčovny v hlavní sezóně, kde všechno lítá nahorů a dolů a vy se snažíte co nejrychleji dostat ke kase. Naneštěstí, fronta často končí až u sjezdovek.

Tip: Při online vyhledávání a rezervaci lyží potom můžte v lyžařském středisku všechno vyřídit během chvilky a vyzvednout si své zabookované lyže hned!

Kromě obvykle nižších nákladů na zapůjčení lyží jsou tu i další výhody: Při zapůjčení téměř vždy získáte aktuální lyžařský model, o který je v půjčovně po každém jednom zákazníkovi dobře postaráno, a proto máte záruku, že skluznice i hrany jsou v dobrém stavu. A když si půjčíte lyže, které se vám nelíbí, téměř všechny půjčovny vám nabízejí možnost výměny lyží za jiný model zadarmo - což se vám při koupi lyží nestane.

 

Vlastní lyže zaručují vyšší bezpečnost

Když si lyže koupíte, máte zaručeno, že je s nimi zacházeno šetrně a opatrně a že jsou dobře udržované. Pokud jste tedy objevili svůj oblíbený model své nejoblíbenější značky, těžko najdete argumenty proti nákupu. Měli byste ale zvážit nejen přepravu, ale i uskladnění lyží. Máte doma místo, kde mohou lyže přes léto zůstat v suchu a bezpečí? Pokud ne, potom by možná ještě pořád bylo lepší si lyže radši půjčovat. 

Chcete si lyže koupit, ale nevíte přesně, které by pro vás byly ty pravé a jak na to? Postupujte podle našeho návodu v článku Jak si správně vybrat nové lyže. Doporučujeme kromě jiného zúčastnit se některého testování v rámci testovacích dní na začátku každé zimy. Ať už jsou to testovací dny jednotlivých značek, nebo testování zajišťují prodejci jako Intersport nebo Sportissimo, v rámci těchto testovacích víkendů ve skiareálech si můžete vyzkoušet zadarmo nebo za velmi nízký poplatek spoustu modelů a vybrat si perfektní lyže. 

Mimochodem: počet krádeží lyží za poslední rok výrazně stoupl, takže byste se měli určitě postarat i o pojištění lyží - přece jen jejich cena není bezvýznamná. A pokud si pravidelně před sezonou necháváte zkontrolovat bezpečnostní vázání u odborníků, potom je téměř jisté, že vaše vybavení je v pořádku a bezpečné!