SkiResort ČERNÁ HORA – PEC bude od sezóny 2019/20 nově nabízet lyžování na 50 km sjezdovek na 1 skipas. Jeho součástí se totiž stává šestý areál, kterým je Ski Areál Malá Úpa. SkiResort ČERNÁ HORA – PEC je největším lyžařským resortem v Česku. Region východních Krkonoš je lyžařsky atraktivnější i v kontextu střední Evropy.


Novinky ve SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC v zimě 2019/20

► 50 km sjezdovek na 1 skipas

► Rozšíření zasněžovací technologie Snowsat do dalších areálů

► Nové parkoviště u sjezdovek v areálu Černý Důl

► Završení I. etapy propojení areálů na Malé Úpě

► Rozšíření plochy kluziště na Malé Úpě, navíc v ještě vyšší nadmořské výšce než loni

Do novinek investoval SkiResort ČERNÁ HORA – PEC letos cca 25 milionů korun. Ski Areál Malá Úpa investoval do propojení svých dvou částí také cca 25 milionů korun. Další rozvoj areálů však brzdí chybějící dlouhodobá nájemní smlouva se státem.

Pojďme si jednotlivé novinky představit podrobněji.

 

Lyžování nově na 50 km sjezdovek na 1 skipas

Ski Areál Malá Úpa (SKiMU) letos investoval cca 25 milionů korun do propojení svých dvou částí – areálu Pomezky a areálu U Kostela. Přitom dochází k rozšíření lyžařské nabídky ve SKiMU na 6,1 km sjezdovek.

Nyní se stává i plnohodnotnou součástí SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC. Kromě vlastních lokálních skipasů bude možné v Malé Úpě koupit i skipasy SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC, které budou platit ve všech 6 areálech SkiResortu, včetně Malé Úpy. „Malá Úpa je geograficky blízkým lyžařským areálem a se SKiMU jsme částečně spolupracovali i v minulosti. Nadcházející sezónu bereme jako první etapu propojení SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC a SKiMU. Do budoucna bychom rádi areály propojili i skibusovou linkou,“ říká k novince Petr Hynek, ředitel SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC.

Pro naše návštěvníky se tím výrazně rozšiřuje nabídka lyžování. Rodiny s dětmi k nám jezdí většinou na týdenní lyžařskou dovolenou. Nyní budou mít možnost zpestřit si pobyt a zalyžovat si třeba v Peci nebo na Černé hoře s jedním skipasem. Věříme také, že novinka přivede více zimních návštěvníků i na Malou Úpu, kde jsou mírné a široké sjezdovky, nejvýše položené kluziště v Česku i skvělý Pivovar Trautenberk,“ doplňuje Martin Buček ze SKiMU Malá Úpa.

➽ Region východních Krkonoš díky dalšímu rozšíření zvyšuje svou atraktivitu. Na sever od alpských zemí se s 50 km sjezdovek na 1 skipas řadí svou velikostí vedle areálu Jasná – Nízké Tatry. Kromě lyžařské nabídky rozšiřuje i škálu aktivit po lyžování. Rodiny s dětmi tak mohou během své dovolené vyzkoušet Černohorskou sáňkařskou cestu, svézt se ve snowtubingové dráze, zajít na bruslení nebo na bobovou dráhu, navštívit lokální pivovar Trautenberk, Stezku korunami stromů, pohádkovou výstavu či Aquacentrum. V dojezdové vzdálenosti je i Safari Park Dvůr Králové i hospitál Kuks.

 

Rozšíření technologie Snowsat do dalších areálů

Ve SkiResortu začali vloni jako první v Česku používat technologii Snowsat. Ta umožňuje šetrnější hospodaření s vodou a efektivnější úpravu sjezdovek. „Během minulé zimy jsme Snowsat používali v areálu v Peci pod Sněžkou. Díky technologii, která dokáže monitorovat výšku sněhu na sjezdových tratích s přesností na 3 cm, jsme dokázali kvalitněji upravovat sjezdové tratě a zároveň šetrněji hospodařit s vodou při zasněžování. Ušetřili jsme také na elektrické energii i pohonných hmotách a sjezdovky vydržely lépe upravené po celou sezónu. Celková úspora přesáhla avizovaných 15%, které uváděl dodavatel technologie. I proto na nadcházející zimu rozšíříme Snowsat i do dalších areálů SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC, tedy na Černou horu, do Černého Dolu a do Velké Úpy,“ říká Petr Hynek, ředitel SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC.

Využití moderních technologií jako je Snowsat je jedním ze střípků mozaiky optimálního a šetrného hospodaření s povrchovými vodami: „Máme dostatek roleb, sněžných děl i elektrické energie ale stejně jako zbytek republiky se i tady na horách potýkáme s nedostatkem povrchových vod v tocích. Ta z horského terénu odteče ještě rychleji než z nížin. Díky využití Snowsat dokážeme s povrchovou vodou šetrně hospodařit. I přesto se do budoucna neobejdeme bez dostatečně kapacitních retenčních nádrží v každém areálu,“ vysvětluje Zina Plchová, mluvčí SkiResortu ČERNÁ HORA - PEC.

➽ Jistota sněhu je klíčová pro včasný start lyžařské sezóny, její průběh i pro prosperitu celého regionu, který je na cestovním ruchu přímo závislý. Nejde tedy jen o lyžařské areály a jejich zaměstnance, ale taky o tisíce pracovních míst v hotelech, restauracích, půjčovnách, lyžařských školách a dalších službách navázaných na provoz lyžařských areálů.

Projekty retenčních nádrží jdou ruku v ruce s celonárodní strategií zadržování povrchové vody v krajině. SkiResort ČERNÁ HORA – PEC ve spolupráci s místní samosprávou pracuje na vytipování míst vhodných pro retenční nádrže, které mohou v náročném horském terénu sloužit rovněž jako požární nádrže.

 

Nové parkoviště přímo u sjezdovek

Na lepší dostupnost i komfort se mohou těšit lyžaři, kteří v zimě zamíří do Černého Dolu. „Tamní parkoviště již kapacitně nestačilo zejména o víkendech, během Vánoc a jarních prázdnin. Stávající plochu jsme tak rozšířili o cca 150 parkovacích míst. Celkově tak Černý Důl nabídne bezplatné parkování na 400 místech hned u sjezdovek. Z parkoviště mohou lyžaři využít i bezplatnou skibusovou dopravu do dalších areálů SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC a na 1 skipas si tak pohodlně užít 50 km sjezdovek,“ dodává Zina Plchová.

 

Završení I. etapy propojení areálů Pomezky a areálu U Kostela v Malé Úpě

Ski Areál Malá Úpa investoval 25 mil korun do výstavby propojení areálů Pomezky a U Kostela. Pokud celý proces proběhne dle plánu, budou moci návštěvníci v nadcházející sezóně nově přejet na lyžích ze sjezdovek v lokalitě Pomezky do lokality U Kostela. Areál se díky propojení rozšířil o 2,6 km sjezdovek a celkově nabídne lyžování na 6,1 km sjezdovek. „Pokud vše proběhne podle plánu, sjede návštěvník letos na lyžích od Pivovaru Trautenberk k vleku Kolbenka a Rennerovou spojkou se dostane do areálu U Kostela. Na Kolbenku je možná i jízda lokálním skibusem,“ říká Martin Buček ze SKiMU Malá Úpa. „Cesta zpět z lokality U kostela do lokality Pomezky se prozatím bez využití skibusu neobejde. Lyžaři se vyvezou vlekem Rennerovka, následně sjedou Kolbenovou spojkou na zastávku skibusu u vleku Kolbenka, který je odveze zpět k Pivovaru Trautenberk,“ doplňuje Martin Buček ze SKiMU.

 

Na Malé Úpě bude větší kluziště, navíc v ještě vyšší nadmořské výšce než loni

„V loňské sezóně jsme na Malé Úpy otevřeli nejvýše položené venkovní kluziště. Před letošní zimou jsme ho posunuli ještě do vyšší nadmořské výšky a o pár metrů ho zvětšili. Nově má délku 24 metrů a šířku 14 metrů a návštěvníci ho najdou za skibarem SKiMU House,“ doplňuje Martin Buček. Kluziště bude v provozu přes den i večer v rámci Romantických večerů na ledě. Na místě je možné půjčit si brusle v areálové půjčovně SKiMU AKTIV.

 

Další rozvoj brzdí chybějící dlouhodobá smlouva se státem

Již několik let usiluje provozovatel SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC o uzavření dlouhodobé nájemní smlouvy k pozemkům ve vlastnictví státu, s kterými hospodaří Správa Krnap. Bez ní není možné v dalším období kontinuálně rozvíjet areály východních Krkonoš.

„Dnes stát, respektive organizace hospodařící s majetkem státu, uzavírají nájemní smlouvu pouze na 8 let. Na smlouvu delší je zapotřebí výjimky MF ČR. Nová lanovka má ale životnost 25 – 30 let a jde o investici v řádech 150 - 200 milionů korun. Je nemyslitelné, abychom začali stavět na pozemcích, ke kterým máme pouze 8-mi letou nájemní smlouvu. V současné době opětovně jednáme se Správou Krnap o uzavření nové nájemní smlouvy s délkou trvání 30 let a věříme, že ze strany MF ČR k ní bude předmětná výjimka, z hlediska trvání smlouvy více než 8 let, udělena“ dodává Petr Hynek.

Nejpalčivěji absenci dlouhodobé nájemní smlouvy na státní pozemky pociťujeme v Peci pod Sněžkou na Javoru, kde SkiResort ČERNÁ HORA – PEC již roky usiluje o výměnu 20 let starých vleků za moderní sedačkovou lanovku s bublinami. „Do konce roku chceme projít procesem EIA, který hodnotí vliv stavby na životní prostředí, tak abychom byli schopní v příštím roce získat další stanoviska dotčených orgánů státní správy potřebná k získání územního rozhodnutí. Bez dlouhodobé nájemní smlouvy na státní pozemky ve správě Národního parku se ale stejně nemůžeme pustit do výměny technologie, i kdybychom měli v ruce stavební povolení,“ říká Petr Hynek, ředitel SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC.