Čeština

Alpinské louky: Pět tipů na pěknou turistiku v Tyrolsku

29. květen 2019 | Bergleben/OnTheSnow

Zprávy z regionu: Rakousko, Tyrolsko

Turistika v Ehrwaldu, Tyrolsko

Turistika v Ehrwaldu, Tyrolsko

Copyright: Tirol Werbung

Alpinské túry jsou pro mnohé turisty vyhledávaným způsobem, jak strávit dovolenou na horách. Ať už to máte rádi náročné a prudké, nebo spíš pohodlné a co nejjednodušší, při pěší turistice po vysokohorských loukách si vhodnou výzvu najde každý. Ale počkat, co to ty alpinské louky vlastně jsou?

Zda je horská louka alpinská nebo ne, souvisí s jejím využitím jako pastviny pro dobytek. Jen tehdy, pokud letní dobytek zůstane na louce minimálně 60 dní v kuse, získá majitel tzv. "alpinskou prémii" a může svou horskou louku označit za alpinskou. A musí se tam pást zemědělský dobytek, takže domácí zoo se nepočítá. Existují proto kravské a dobytčí alpinské louky, telecí louky, ovčí louky, koňské louky nebo smíšené pastviny. Kravské pastviny se nejčastěji vyskytují v severních Alpách – dojnice produkují mléko, které se přepravuje z "Melkalmu" do údolí, anebo se na pastýřských loukách dále zpracovává na mléko a sýr. 

Hlavně pro děti jsou vysokohorské túry obrovským přírodním zážitkem a jedinečnou příležitostí objevovat a učit se spoustu nových věcí. Člověk má v Alpách často možnost přiblížit se po cestě ke zvířatům doslova na krok. Kdo dodrží pár základních pravidel, může si být úplně jistý, že je to bezpečné - krávy, ovce i koně jsou v podstatě velmi mírumilovná zvířata. Kdo neopustí vyznačené stezky, zvířata nevyleká ani je nebude příliš otravovat, může při pěší turistice obdivovat zvířata hodně zblízka. Při pozorování telátek je zapotřebí postupovat obzlávš´t opatrně, protože je chrání jejich matky - a proto je důležité dodržovat správnou vzdálenost. Dokonce i psi musejí být na alpinských pastvinách bez výjimky na vodítku! Pokud se těmito pravidly budete řídit, těžko najdete něco lepšího než procházku po svěžích a čistých horských loukách, pozorování zvířat v jejich přirozeném prostředí a můžete si užívat i pauzy zalité sluncem na četných svačinových sedáncích!

 

Túry na alpinských loukách v Tyrolsku

Snadná dostupnost, krásná krajina, vynikající infrastruktura a v neposlední řadě kulinářské speciality činí z Tyrolska nejoblibenější rekreační oblast horských turistů. Samozřejmostí jsou četné vysokohorské túry všech stupňů náročnosti, které se dají absolvovat od Arlbergu až po Kitzbühelské Alpy. Ve všech tyrolských regionech čeká na návštěvníky spousta krásných procházek a túr, na jejichž konci nebo zastávce se nachází alpinská pastvina. A často je na takových loukách také otevřený "snack bar", kde pastýři servírují domácí sýr, mléko a slaninu. Zdarma je k tomu i prvotřídní výhled na hory, typický pro mnohé horské pastviny. Kde už by jídlo chutnalo líp?! Na komentovaných prohlídkách a exkurzích o výrobě sýra, jako například na Burgeralmu v Rettenschössu nebo v zážitkové mlékárně Zillerta, se můžete dokonce i něco naučit.

Představujeme vám pět nejlepších vysokohorských túr přes alpinské louky v Tyrolsku. Každý turista by si tu měl něco vybrat, protože uvádíme túry všeho druhu - od nenáročných procházek až po vysokohorské túry se stoupáním okolo 1000 výškových metrů.

Galerie

Turistika v Ehrwaldu, Tyrolsko - © Tirol Werbung
Výhled na pohoří Kaisergebirge - © Tirol Werbung
Feldalm ve Walchsee - © Irene Prugger
Srub Brentenjochalm na Wilder Kaiser - © TVB Kufsteinerland

Zobrazit vše

 

► Turistický tip č.1: Horská túra do alpské vesničky Fallerschein (lehká)

Fallerschein je největší alpská vesnička v Tyrolích, a dokonce i jedna z největších v Alpách, s více než 40 rustikálnymi dřevěnými sruby. Alpská vesnice se nachází v přírodním parku na trase mezi Stanzach a Namlos. Na výchozí bod túry se dostanete z Reutte tak, že budete pokračovat po Lechtaler Straße do Stanzachu a tam odbočíte doleva na Berwang Namloser Straße. Kousek před vesničkou Namlos odbočuje doprava stezka, která je výchozím bodem pro krátkou túru do vesnice Fallerschein. Mírně stoupající turistická trasa (celkem 135 m.n.m.) vás za pouhých 45 minut přivede do Fallerschein. Některé z chat v obci jsou k pronájmu: pět chat si totiž mohou pronajmout hosté. Zbytek ale využívají samotní majitelé. V "Michl's Fallerscheinstube" a v "Sennstüberl Fallerschein" turisty čeká dobrá alpská kuchyně, domácí pokrmy z Lechtalu a vybrané speciality z alpských pastvin.

Výchozí bod: Odbočka na Fallerschein z křižovatky mezi Stanzach a Namlos
Cíl túry: alpská vesnička Fallerschein
Pohoří: Lechtalské Alpy
Délka: 4,6 km
Trvání túry: 1 h 30 min
Stoupání: 135 m
Klesání: 100 m
Kondička: * (1 z 5)
Technika: * (1 z 5)

 

► Turistický tip č.2: Horská túra Brentenjochalm (lehká)

Útulné malé chýše, svěží paleta květů kolem domu a spokojení hosté sedící na zápraží na sluníčku a užívající si domáci ořechový koláč nebo jablečný štrůdl: na idylickém Brentenjochalm (otevřeném od konce května do konce září), který je obzvlášť snadno přístupný díky lanovce Kaiserlift, se setkávají gurmáni, turisté a někdy i přátelští alpští duchové na společném dostaveníčku. Ale kde jsou potom krávy?! Během dne leží v čisté stáji a na pastvu vyrážejí až večer, dojnice se pasou na asi půl hodinky vzdálené louce Steinbergalm na protějším svahu.

Okruh na úpatí Gamskogel začíná v Kufsteinu u údolní stanice lanovky Kaiserlift. Přes Hinterdux, Vorderdux, hostinec Duxer Alm a lesy Stadtbergu se za tři hodinky dostanete o 710 výškových metrů výš k Brentenjoch a Brentenjochalm. Tady si můzete pořádně odpočinout a vychutnat si výhled do okolí, než se vydáte na zpáteční cestu dolů do údolí.

Výchozí bod: údolní stanice lanovky Kaiserlift, Kufstein
Cíl túry: Brentenjochalm
Pohoří: Kaisergebirge
Délka: 13,8 km
Trvání túry: 6 h 30 min
Stoupání: 710 m
Klesání: 710 m
Kondička: *** (3 z 5)
Technika: * (1 z 5)

 

 

► Turistický tip č. 3: Feldalm (lehká)

Přímo na krásném Walchsee poblíž německých hranic začíná denní túra do Feldalm, která se svými horskými chatami vypadá téměř tak, jak asi mohli alpinské pastviny vypadat tak před půl stoletím. Čas se tu ale nezastavil: Feldalm je jednou z mála lokálních alpinských luk, které mají bio certifikaci. Na organické horské pastvině se žádnému zemědělci nepovoluje konvenční krmění krav, jejichž mléko stéká do společných mléčných kotlů. Ve Feldalm jde o mléko od přibližně 70 krav, z nichž mnohé patří rodině Heinze Gstira, známého tyrolského ekologického průkopníka a zakladatele značky „Bio vom Berg“. Na této tradiční vysokohorské pastvině sice nenajdete žádný snack bar, ale určitě tady dostanete sklenici organického podmáslí přímo od alpských farmářů. Vynikající organický alpský sýr si můžete zakoupit v mlékárně Hatzenstädt v Niederndorferbergu.

Výchozí bod: Parkoviště Ostufer Walchsee
Díl túry: Feldalm
Pohoří: Kaisergebirge
Délka: 21 km
Trvání túry: 6 h
Stoupání: 930 m
Klesání: 930 m
Kondička: *** (3 z 5)
Technika: * (1 z 5)

 

► Turistický tip č. 4: Alpinská túra Hohenau Alm

Na této vysokohorské túře do krásného Hohenau Alm musíte vyjít až do výšky téměř 2000 metrů nad mořem. Hoheanu Alm je často označovaná jako Malý Tibet Zillertalu. Jsou tady Šerpové, modlitební kola i modlitební vlajky. Ale jinak všechno funguje velmi tradičně tyrolsky, i když se chata s dvěma malými místnůstkami prezentuje dost kuriózně. Na pastvinách všude okolo se ze života těší přibližně 30 kusů dobytka (mezi nimi i anguské krávy). Kromě toho si tady alpinská léta užívá pár koz, tři prasátka a nějaká kuřata. Ti, kteří se usadí na terase chaty, mají nádherný výhled na Zillertalské Alpy a oslnivé vody nádrže Zillergrund, která odráží za příznivého počasí modrou oblohu.

Začátek túry je u hostince Bärenbad v Zillergrund, postranním údolí Zillertalu. Odsud to trvá asi 2,5 hodiny podél jezera a kolem pěkných vodopádů a mnohých vyhlídkových laviček do Hohenau Alm. Cesta zpátky je stejná jako cesta tam, ale nudit se určitě nebudete.

Výchozí bod: Gasthof Bärenbad
Cíl túry: Hohenau Alm
Pohoří: Kitzbühelské Alpy
Délka: 12,8 km
Trvání túry: 4 h 30 min
Stoupání: 1040 m
Klesání: 1040 m
Kondička: *** (3 z 5)
Technika: * (1 z 5)

 

Túra na Mauchele Alm

► Turistický tip č. 5: Mauchele Alm

Horský vzduch s alpským nádechem: Přírodní park Kaunergrat nabízí nejen fascinující přírodu ve všech možných alpských výškách, ale i tradiční kulturní krajinu. Pitztaler Almenweg spojuje Söllberg, Mauchele, Neuberg, Tiefentalalm a Arzler Alm. Všechny jsou situované v nadmořské výšce přibližně 1800 m, cestou poskytují nádherný výhled na Pitztal a Kaunergrat. Mauchele Alm nad vesnicí St. Leonhard v Pitztalu je příjemná alpinská pastvina, kde se během krásných letních dnů potkávají turisté a cyklisti na horských kolech. Sedí se tady ve stínu borovic, modřínů a smrků, protože chata těsně hraničí s lesem. Mnozí návštěvníci se právě tady připravují na mimořádně pěkné stoupání: z Mauchele Alm je to asi 300 výškových metrů a asi hodinku cesty k idylickému jezeru Brechsee.

Na Mauchele Alm se nejlépe dostanete ze St. Leonharder Weiler Rehwald. Od hostince Alpengasthof Felsenhof vede k pastvině stezka, náročností dostupná i pro děti.

Výchozí bod: Weiler Rehwald/St. Leonhard
Cíl túry: Mauchele Alm
Pohoří: Ötztalské Alpy
Délka: 8,6 km
Trvání túry: 2 h 30 min
Stoupání: 570 m
Klesání: 570 m
Kondička: ** (3 z 5)
Technika: * (1 z 5)

 

Reklama

Reklama

Reklama