Se stoupajícími teplotami se ráj lyžařů v St. Anton am Arlberg mění v klidnou, letní horskou vesničku. Na více než 300 kilometrů dlouhé síti tratí je tyrolský alpský svět otevřený turistům k dlouhým procházkám v léčeivém horském vzduchu. Zkušenější turisté se tak pohybují po přeshraničních serpentinách, milovníci přírody obdivují Rendl v záplavě květů a rodiny na sennském WunderWanderWeg zbystří nejen svůj čich.

 

Pro milovníky přírody

► "Hořící" kopec na Alpenrosenweg

Hlavně v červnu a v červenci najdou turisté na svazích Rendlu jižně od St. Anton "rudé moře". Důvodem je spousta rozkvetlých alpských růží. Trasa začíná za vrcholovou stanicí Rendlbahn. Na tuto výstupní stanici se dostanete lanovkou, ale jde to i pěšky. Děti se tady mohou vybláznit na hřišti a rodiče se zatím můžou pokochat výhledem na Lechtalské Alpy a hory verwallské skupiny. Potom je čas vydat se na Rendlalm, zkušení turisté si okruh mohou protáhnout až na Zwölferkopf (2 558 m).

Čas: cca 4 hodiny (bez lanovky cca 6 hodin)
Náročnost: střední
Občerstvení: vrcholová stanice Rendl (2 030 m), Rendlalm (1 791 m)

 

Pro zvědavce

► Panoramatická stezka na Galzig

Rodiny se pohupují v lanovce Galzigbahn, která je pohodlná a bohatá na vyhlídky, z centra na stejnojmennou horu v horské oblasti St. Anton am Arlberg.

Jakmile se návštěvníci ocitnou na vrcholu, začíná krátká cesta časem a historií po stezkách místníh pionýrů: Na panoramatické trase Mutspuren na vás čeká interaktivní túra s hrami, přírodní historií a čvachtáním se ve vodní nádrži. Okruh je dlouhý 5 kilometrů a při jeho absolvování zdoláte 200 metrů převýšení.

Čas: cca 2,5 hod.
Náročnost: lehká
Občerstvení: vrcholová stanice Galzig (2 185 m)

 

 

Pro gurmány

► Požitek a úžas na Stöcklweg v Pettneu

Z Pettneu am Arlberg se nabízí lesní a luční túra do Nessler Alm, kde kozy, slepice, prasata a krávy učarují hlavně mladým turistům. Stöcklweg, dlouhá téměř 7,5 km, vede okolo Gridlonbach, Pleißereck a starého Nessler Alm. V místním muzeu jako by se zastavil čas: historické mědené kotle, máselnice a všelijaká zařízení k výrobě mléčených produktů svědčí o historii Stanzertalu, která sahá až do 12. století. Po vydatné svačince nebo domácí specialitě v podobě špenátovo-sýrového knedlíku putují turisté dál, přes kalvárii, která je známá jako místo rozjímání, a okolo památkově chráněné kapličky.

Čas: cca 3,5 hodiny
Náročnost: lehká až střední
Občerstvení: Nessler Alm (1 610 m)

 

Pro zahraniční turisty

► Berggeistweg mezi Tyrolskem a Vorarlberskem

V okresu St. Christoph v st. Anton začíná z vrcholku průsmyku Arlberg stoupání na chatu Kaltenberghütte. Za hostincem Valluga procházejí turisté po Berggeistweg a jejích serpentinách, po lučních a horských cestách až do Maroiseen ve Vorarlbersku. Na této křižovatce mezi městy Klostertal a Verwall stojí horský hostinec s charakteristickými červenými okny a výhledem na okolní hory. Návrat vede přes Paul-Bantlin-Weg zpátky k Albonaseen, celkem budete mít v nohách 15 kilometrů a 675 výškových metrů.

Čas: cca 6 hod.
Náročnost: střední až těžká
Občerstvení: Kaltenberghütte (2 089 m)

 

Pro rodiny:

► Sennská WunderWanderWeg pro všechny vaše smysly

Pěší turistika pro všechny smysly je mottem na sennské WunderWanderWeg nad St. Anton am Arlberg. Dobrodružná trasa, vhodná zejména pro děti, začíná už na Maiensee nedaleko St. Christoph. Okolo Sennhütte potom vede stezka alpských květin a bylin, která potěší rodiny svými přibližně 1 000 rostlinami, ke kterým mohou nejen přivonět, ale také ochutnat a obdivovat. Mezi 107 126 květy najdete i největší plesnivec alpský v celých Alpách. Na chatě Sennhütte sa každý týden peče bylinkový chléb, oblíbené je tu i "knajpování" (vodoléčba). V srpnu se tu obvykle koná festival rostlin - podívejte se na jejich webovou stránku a nezmeškejte další skvělé akce.

Čas: cca 1,5 hod.
Náročnost: lehká
Občerstvení: Sennhütte (cca 1500 m)

 

Tyto i další turistické tipy najdete na www.stantonamarlberg.com