Čeština

Nejkrásnější jezera v Trentinu: Koupání na horách

20. květen 2019 | Armin Helb | Alžběta Novotná

Zprávy z regionu: Itálie

Nejkrásnější jezera v Trentinu: Koupání na horách- ©facebook | Svobodné cesty

Lago di Ledro

Copyright: facebook | Svobodné cesty

Sotva byste našli hezčí prostředí. Jako fjord se tlačí Lago di Garda mezi horské masivy Monte Baldo a Monte Tremalzo. A co se týká kultury a italského koloritu, o to se postarají městečka Riva, Limone a Malcesine. Surfaři a horští cyklisté se mohou činit na Torbole. Tento region má přirozeně i svoje chyby: Fanoušci jezera Lago di Garda se musejí o své milované jezero od května do října podělit i se spoustou dalších návštěvníků. Výrazně klidnější destinací jsou menší sousední jezera v trentinském pohoří. Jsou pro letní dovolenou ideální pro všechny, ať už jste milovník horských sportů, nebo ležérní akvabela.


Impozantní italská horská jezera

 

Koupání u světového kulturního dědictví: Lago di Ledro


Výhled je grandiózní: Křišťálově čisté horské jezero je rámováno téměř 2000 metrů vysoko položenými tmavými lesy a vroubkovanými vrcholky. Tento vysněný výhled se od roku 1927 docela změnil. Tehdy tady trůnil Hotel Lido Ledro jako panské sídlo na západním břehu jezera Ledro (u Pieve di Ledro). Valle di Ledro je klidnou reakcí na změť mezi Rivou a Torbole. Ty rozděluje jen pět kilometrů dlouhý tunel a párkilometrová horská silnice patřící do obou světů.

U nás se něco děje jen v červenci a v srpnu, kdy na dovolenou k vodě na jezero Ledro přijedou italské rodiny. Teplota vody je tady dokonce vyšší než v blízkém Gardském jezeru, které je asi o 600 metrů hlubší,“ říká Stefania z turistické informační kanceláře. „Jen horské cyklisty tady člověk vidí pořád, od května až do října. Tak jako tak se tady ale cyklisti zastaví maximálně na jedno capuccino u jezera po cestě nahoru k našemu kultovnímu vrchu Tremalzo.“

Blízko neporušené a zachovalé přírody na vás čeká i dávka kultury u jezera Ledro – staré se tady snoubí se současným. Muzeum kolových chat na pobřeží v Moline se řadí ke světovému kulturnímu dědictví UNESCO. O víc než 4000 let mladší je Ledro Land Art, což je vycházková trasa lemovaná sochami v čistém údolí za južním pobřežím jezera.

Lago di Ledro  - © facebook | Dorpell

Lago di Ledro

Copyright: facebook | Dorpell

 

Osvěžující prcek: Lago di Tenno


Jen pár (ale zato bohatých na zatáčky) minut cesty autem nad severním pobřežím Lago di Garda leží malé jezero Tenno. Jasný tyrkys jeho vod připomíná Karibik, jen štěrková pláž a teplota vody nabízí ve srovnání s jeho tropickým ekvivalentem trochu míň komfortu. Na jezeře se kromě jiného nachází i malý ostrov, na který se při nedostatku vody jednou určitě dostanete i suchou nohou. Jen pár minut chůze je vzdálení Canale di Tenno, horská vesnička úplně bez aut, která dnes vypadá přesně tak jako před stovkami let a řadí se k nejkrásnějším místům v Trentinu. V srpnu se tady odehrává oblíbený středověký festival. „Casa degli Artisti“, dům umění je k dispozici malířům a sochařům z regionu k nerušené práci. A ještě něco zvláštního můžete v okolí jezera Teno zahlédnout: Nacházejí se tady nejseverněji rostoucí olivové háje v Evropě.

Lago di Tenno  - © facebook | Laura Martinelli

Lago di Tenno

Copyright: facebook | Laura Martinelli

 

Pro romantické duše: Lago di Toblino


Letohrádek Toblino, pyšný hrad ze 16. století, sídlí na skalním výběžku nad jezerem a je ústředním bodem četných legend a zakázaných milostných příběhů (a ještě jednoho italského seriálu). Za úplňku se prý měli dva bývalí obyvatelé zámku, kteří se utopili v jezeře, jako duchové vznášet nad hladinou... Vlastně vždycky nad ránem, když je mlha a rákosí to jediné, co můžete vidět, má jezero Toblino úplně jinou atmosféru! Není žádným překvapením, že se na tomhle romantickém místě zasnoubila už spousta zamilovaných párů. Další hosté si plnými doušky užívají atmosféru na terase letohrádku, která dnes ve zdejší restauraci nabízí kávu nebo oblíbené Vin Santo Trentino – a za podívání přirozeně stojí i výhled na Gardské hory.

A máme tip pro aktivní turisty: Jedna pěší procházka kolem dokola jezera - je sotva deset kilometrů dlouhá a vede lesem a přes vinice. Kouzelně romantické!

Lago di Toblino  - © facebook | Cavit Natura Trentina

Lago di Toblino

Copyright: facebook | Cavit Natura Trentina

 

Surfování v horách: Lago di Molveno


Molvenské jezero se choulí v 800-metrové výšce mezi Dolomiti di Brenta a masivem Paganella a oživuje ho jeho fascinující modré zbarvení, jako stvořené na koupací pauzu - nejlépe uprostřed léta. Téměř pět kilometrů dlouhé a půl druhého kilometru široké jezero vzniklo před cca 3000 lety, když došlo k masivnímu sesuvu z převisů na Monte Dion, který zahradil horské potoky. 

V Molveno to pulzuje dovolenkovým životem. Na jezeře se hromadí surfeři, uličkami alpských vesniček, kde byste nenašli žádná auta, se procházejí turisté, nakupují si klobásy a horské sýry nebo srkají spritz a espresso. Člověk se diví už jen tomu, že ráno je tady vždycky tak klidné, až moc - i na Itálii. 

A tip pro vodní živly: Malé jezero na koupání, Laghetto di Nembia přímo na jižním konci Molvenského jezera přitahuje plavce pro svou příjemně teplou vodu. 

Lago di Molveno  - © facebook | Marta Margonari

Lago di Molveno

Copyright: facebook | Marta Margonari

 

Tip pro rodiny: Lago di Caldonazzo a Lago di Levico


Ve Valsugane na východ od Trenta leží dvě šarmantní koupací jezera mezi horami a vinicemi, a to ve vzájemné bezprostřední blízkosti. Kdo to má rád malé a přehledné, upřednostní Lago di Levico, které od Lago di Caldonazzo odděluje jen zalesněný kopec a je rámované hustou zelení. Předimenzované historické fotografie na vnějších zdech Lido di Levico připomínají staré dobré časy, kdy jezero sloužilo jako koupaliště, které bylo oblíbeným místem setkání - ať už šlo o flirt nebo o tanec, nebo o nějaké to „dolce vita“ či „amore“. V dnešní době - a to především o víkendech - tady stoupla popularita živých plážových večírků a party s grilováním a populární muzikou. Pokud hledáte trochu komornější prostředí, než byste měli u jezera di Garda nebo na Jadranu, tahle dvě menší jezera a jejich zázemí určitě oceníte, zejména pokud máte rodinu a děti.

Lago di Caldonazzo ve Valsugane východně od Trientu, druhé největší jezero v Trentinu  - © facebook | Poesia del Trentino

Lago di Caldonazzo ve Valsugane východně od Trientu, druhé největší jezero v Trentinu

Copyright: facebook | Poesia del Trentino
 

 

Mezi Brenta a Fensel: Lago di Tovel


Mezi vysokými skalami se z hluboké pukliny masivu Brenta tyčí Val di Tovel, údolí 17 kilometrů dlouhé, sahající od 600 metrů do přibližně až 1200 metrů výšky, s pověstmi opředenou úžinou Lago di Tovel. Do šedesátých let bylo jezero přirozeně zbarveno do červena. Od roku 1964 se tento fenomén už nikdy nezopakoval. Předpokládá se, že to způsobily výkaly krav, díky kterým následně vyrostl speciální typ podvodní řasy. Ani nejnovější výzkumy to ale dosud nemohou s jistotou potvrdit. Dnešní křišťálově čistý tyrkysový vzhled vody v jezeře a jeho romantický břeh nabízejí podobně pohádkový dojem. Jako doma se v tomto prostředí přirozeně cítí orso bruno, neboli medvěd hnědý, proto mu věnovali návštěvnické centrum přírodního parku Adamello-Brenta na břehu jezera.

Tolik přírodních zážitků v člověku vyvolá apetit, jeden by řekl až medvědí hlad, na parádní trentinské pokrmy. V malebném městečku Albergo Lago Rosso se k rodině Stevanin rádi chodívají najíst i místní obyvatelé - doporučujeme vyzkoušet "Carne Salada" nebo polentu s divokým gulášem a houbami. A kdo chce okolí zkoumat podrobněji i v dalších dnech, má možnost tady přenocovat. 

Galerie

Lago di Ledro - © facebook | Svobodné cesty
Lago di Ledro - © facebook | Dorpell
Lago di Caldonazzo ve Valsugane východně od Trientu, druhé největší jezero v Trentinu - © facebook | Poesia del Trentino
Lago di Molveno  - © facebook | Lago di Molveno

Zobrazit vše

 

Další informace


Trentino Marketing, Via Romagnosi 11, 38122 Trento, Itálie, www.visittrentino.it/

Lago di Ledro: Consorzio Pro Loco Valle di Ledro, Via Nuova7, 38060 Ledro (Pieve), Itálie, Tel. 0039-0464/591222, www.vallediledro.com

Lago di Tenno: APT ingarda Trentino, Largo Medaglie d'Oro al Valor Militare 5, 38066 Riva del Garda, Itálie, Tel. 0039-0464/554444, https://www.gardatrentino.it/en/lake-garda/

Lago di Toblino: APT Trento, Valle die Laghi, Via Manci 2, 38100 Trento, Itálie, Tel. 0039-0461/216000, www.discovertrento.it

Lago di Molveno: APT Dolomiti di Brenta Paganella, Piazza Dolomiti 1, 38010 Andalo, Itálie, Tel. 0039-0461/585836, www.visitdolomitipaganella.it

Lago di Caldonazzo a Lago di Levico: APT Valsugana, Villa Sissi, Parco delle Terme 3, 38056 Levico, Terme, Itálie, Tel. 0039-0461/727700, www.visitvalsugana.it

Lago di Tovel: APT Val di Non, Via Roma 21, 38013 Fondo, Itálie, Tel. 0039-0463/830133, www.visitvaldinon.it

 

Reklama

Reklama

Reklama