Čeština

Kam jet lyžovat na Nový rok

26. prosinec 2018 | Monica Adorno

Zprávy z regionu: Švýcarsko, Finsko, Francie, Rakousko, USA

Střediska v tomto článku: Aspen Snowmass, St. Anton am Arlberg, Vail, Tignes, Grindelwald - Wengen, Davos Klosters, Ruka

Novoroční ohňostroj ve středisku Vail

Novoroční ohňostroj ve středisku Vail

Copyright: Chris Miller Photography

Zapomeňte na silvestrovské oslavy doma u televize. Zatímco ostatní narychlo vymýšlejí, jak to udělat, aby neusnuli ještě před novoročním přípitkem, vy si můžete užívat těžkou romantiku na horách v jednom ze středisek, která jsou na vrcholu žebříčku OnTheSnow. Prohlédněte si náš výběr nejlepších středisek pro novoroční lyžovačku – je čas to na horách pořádně roztočit!

 

 

St. Anton je epicentrem všech večírků s tancováním na stolech. S největší pravděpodobností zažijete týden non-stop zábavy a dvoutýdenní opici, ale za ten zážitek to vážně stojí. Ze všech legendárních barů je nejznámější Mooserwirt, kde obsluha zvládá servírovat 5000 litrů piva denně (a asi tak stejné množství Jägermeistera) svým rozšafným návštěvníkům, kteří sem přišli, aby se dobře bavili. Tenhle bar má za sebou dlouhou cestu, od svého počátku, kdy byl kravínem, až po nynější stav - pořád ještě kravín, ale se stylovým butikovým hotelem hned vedle. Tenhle nejnovější přírůstek znamená, že pokud se vám to pozdává víc, můžete se vyhnout rozvášněným opilcům a odpočinout si v překvapivě klidném hotelu.

Pokud se naopak chcete přidat spíš k tomu davu lidí, který si neustále připíjí půllitry piva, doporučujeme vám “KK”, Krazy Kanguruh, což je místo ještě před Mooserwirtem, Murrmelem a Kandaharem. Všechny tyhle bary budou slavit Nový rok jediným způsobem, jaký znají – a to velkolepě! Před půlnocí se přidejte k davům na hlavní ulici St. Antonu, abyste viděli velký odpočet posledních vteřin starého roku a úžasnou přehlídku ohňostrojů.

Mezi další akce, které můžete v St. Anton zažít, patří fantastická přehlídková show lyžařských instruktorů na stadionu Světového poháru. 45-minutová přehlídka vám ukáže, jak se lyžování v průběhu posledních desetiletí vyvíjelo. Působí to jako skvěle načasované a sehrané představení se světovou choreografií. Ambassade Orchestra Vienna, pod dohledem čestného občana střediska Prof. Dr. Rudolfa Streichera, odehraje speciální novoroční koncett v sále Championship Hall.

Živá hudba v Mooserwirt, St. Anton  - © St. Anton Tourism

Živá hudba v Mooserwirt, St. Anton

Copyright: St. Anton Tourism

 


Nejlepší sníh a party nálada jsou kritéria, při kterých si bez váhání můžete vybrat francouzské Tignes. Středisko, které je jedním z nejvýše položených ve Francouzských Alpách, tvoří pět vesnic. A každá z nich má svůj vzácný charakter – většina nočních aktivit se soustředí ve Val Claret a Le Lac. Obě jsou velmi dobře propojené systémem vleků a spousta ubytovacích zařízení v těchto lokalitách má tu úžasnou vymoženost - ski-in ski-out. Le Lavachet má klidnější noční život než Claret, a tak je vhodnější volbou pro rodiny. Tignes les Boisses a Tignes les Brevières jsou dvě vesničky krásnější než všechny ostatní, navíc tady najdete levnější ubytování a dobré spojení s lyžařskou oblastí vleky a skibusy. 

Na výběr je víc než 60 barů a téměř všechny připraví pro své hosty na Nový rok řadu akcí. Hlavní událostí je silvestrovský pop-rockový koncert, který proběhne ve spolupráci s rádiem RTL2. Jestli jste ještě nerozhazovali rukama a nohama na nejvyšším evropském venkovním tanečním parketu, právě tady máte jedinečnou příležitost. Zamiřte do lokality před Maison de Tignes, kde se přidáte ke stovkám oslavujících a společně budete odpočítávat čas do Nového roku. Až hodiny odbijí půlnoc, do vzduchu vystřelí dvanáct ohňostrojů a vytvoří explozi třpytek, ze kterých vám bude přecházet zrak!

Silvestrovské oslavy ve francouzském Tignes  - © Vincentkwk

Silvestrovské oslavy ve francouzském Tignes

Copyright: Vincentkwk

 


Zní to jako z pohádky. Za devatero horami a devatero lesy, daleko za Severním polárním kruhem leží odlehlá Ruka. Lyžařské středisko, kde se vzduch v očekávání Vánoc a Nového roku tetelí už měsíce před samotnými svátky. Vrcholem z hromady aktivit je krmení sobů a psí spřežení, sběr lesního ovoce v místních lesích a rybaření v ledu (velmi typické finské hobby), kdy si napřed do ledu vysekáte díru, abyste se dostali k vodě, a po úspěšné akci si svůj plovek připravíte na ohni.

Na Silvestra je jednou z námi vybraných akcí nádherná večeře v Kontioluole. Jeskynní restaurace má kapacitu 350 míst a nachází se uprostřed krásného lesa. V samém centru září velké praskající ohniště, svítí stovky svíček a nezapomenutelnou atmosféru dotváří klidná hudba. Ve 23:55 začne pochodněmi osvětlená lyžařská show na předním svahu, doplněná ohňostroji na oslavu příchodu nového roku. A jestli nemáte finských oslav pořád ještě dost, vyražte do Karaoke Baru, kde je tanec na stole a skákání až do stropu očekávané a žádoucí!

Noční záběry z laponského střediska Ruka  - © Ruka

Noční záběry z laponského střediska Ruka

Copyright: Ruka

 


Skromné prostředí Klosters činí toto středisko oblíbeným hlavně mezi zdrženlivějšími návštěvníky. Tohle top novoroční lyžařské středisko je proslulé svými kvalitními swvahy a výstředními tradicemi. Špičkovou ukázkou jsou každoroční prasečí závody, které se odehrávají na Nový rok. Tolik roztomilých prasátek pohromadě určitě jen tak neuvidíte, a všechna tahle rozkošná podsvinčata se na Nový rok řítí ulicemi Klosters za mohutné podpory všech obyvatel, kteří si vsázejí na vítěze a povzbuzují závodníky. Místní farmáři tady přitom prodávají maso (jaká ironie) a sýry. A proudem teče i místní víno. Après je tady trochu tlumenější než v jiných skiareálech a oslavuje se spíš v soukromí útulných chatek.

Je to skvělé středisko, jehož hlavními přednostmi jsou skvělé lyžování, pěkné restaurace a přívětivá komunita. Dokonalé místo k tiššímu, ale přece kouzelnému přivítání Nového roku.  Pokud s sebou vezmete dospívající mládež, ti se nejlíp zabaví při protancované noci v Casa Antica.

Prasečí závody v Klosters  - © Davos Klosters Tourismus

Prasečí závody v Klosters

Copyright: Davos Klosters Tourismus

 


Okouzlující Aspen má kalendář nabitý spoustou úžasných večírků a party spojenými s oslavami příchodu Nového roku. Začněte s oslavami v luxusním St. Regis Resort, který nabízí zahřívací party v Shadow Mountain Lounge – koktejly se podávají mezi čtvrtou a devátou odpoledne/večer. Sky Hotel, vyhlášený díky své každoroční silvestrovské party, uvádí Hollywood Soiree – pokud někdy byla správná příležitost obléct se jako hvězda, tohle je ona. Další VIP noc se odehraje v hotelu Little Nell, kde si můžete pochutnat na exkluzivních pokrmech v klubu Element 47 a následně se zúčastnit hotelové Dom Perignon Party. Výjimečná oslava se koná v Chair 9, v obývacím pokoji a také v baru a ve venkovní klubovně - všechny prostory spadají pod Element 47. Vstupné zahrnuje bezedné šampaňské Dom Pérignon, otevřený bar, jídelní stoly, které jsou doplňované po celou noc, a dvě hudební čísla od Elan Artists. Talentované kapely z Los Angeles postaví dav na nohy, zatímco v Perignon Lounge v Element 47 se rozezní díla klasické hudby v podání významných houslistů a klavíristů. Party je limitovaná na dobu od 22:00 do 1:30 s půlnoční přehlídkou ohňostrojů nad Aspenem.

Silvestrovské oslavy v Aspenu  - © Ross Kribbs

Silvestrovské oslavy v Aspenu

Copyright: Ross Kribbs

 


Vail v centrálním Coloradu je rozhodně středisko, kam by se chtěl podívat aspoň jednou v životě každý. Nebo aspoň každý lyžař. Jde o skiareál úžasný v každém ohledu, takže je logické, že i jeho silvestrovské oslavy jsou stejně úžasné. Největší party se odehraje v Dobson Arena, kde mixážní pulty nažhaví DJ Logic, původem z Bronxu, známý díky svým skvělým, jazzem ovlivněným beatům. Bude hrát hip hop spolu s DJ Golden a Ramonou – to vypadá na luxusní akcičku. S platinovým VIP lístkem dostanete dokonce šanci zatančit si na bočním pódiu, dát si půlnoční přípitek se šampaňským, jídlo zdarma a navíc získáte další vylepšená party privilegia.

Bujaré oslavy Silvestra v coloradském Vail  - © Highline

Bujaré oslavy Silvestra v coloradském Vail

Copyright: Highline

 


Zalyžovat si na Nový Rok v Grindelwaldu vedle majestátního Eiger a Wetterhornu by mělo být na bucket listu každého lyžaře. 31. prosince od 22:00 do 4:00 zůstanou ulice uzavřené a na hlavní ulici propukne festival. Místní doslova odzvoní konec starému raoku a chodí z baru do baru s kravskými zvonci!

Jednou z hlavních událostí, které se odehrávají v lednu, je World Snow Festival. Každý rok v lednu se v Grindelwalde odehrává přehlídka zvláštních a impozantních soch z ledu na přírodním ledovém kluzišti v centru obce. Nezapomeňte vyzkoušet tradiční sladké pečivo, které v sobě skrývá figurku. Najít ji ještě větší zábava, než se může zdát – a děti to budou zbožňovat, protože když se jim to podaří a figurku najdou, znamená to, že je pro ten den korunují za krále! :)

Grindelwald World Snow Festival.  - © Jungfrau Region/Nachaufnahme

Grindelwald World Snow Festival.

Copyright: Jungfrau Region/Nachaufnahme

 

 

Reklama

Reklama

Reklama