Čeština

Szczyrk investuje další miliony: Novinky zimy 2018/19

23. leden 2019 | Skiinfo/OnTheSnow

Zprávy z regionu: Polsko

Střediska v tomto článku: Szczyrk Mountain Resort

Szczyrk investuje další miliony: Novinky zimy 2018/19- ©Szczyrk Mountain Resort

Start lyžařské sezóny v polském Szczyrku

Copyright: Szczyrk Mountain Resort

Před minulou zimní sezónou začala v polském Szczyrku revoluce. Slovenský vlastník a provozovatel největších tatranských středisek, Tatry Mountain Resorts, a.s. (TMR), který koupil jeden ze szczyrkovských skiareálů, konkrétně Szczyrkowski Ośrodek Narciarski, přislíbil, že staré a zanedbané středisko ve Szczyrku změní k nepoznání a vytvoří pro lyžaře ty nejmodernější podmínky pro vynikající lyžovačku. Po vlně obrovských loňských investic čeká ve Ščyrku na lyžaře i tuhle zimu spousta novinek, které výrazně zlepší komfort lyžování na zdejších svazích. 


Skrzyczne a Czyrna konečně propojené


Největší novinkou této zimy je dokončené propojení střediska Szczyrk Mountain Resort s dalším szyrkovským střediskem COS (Centralny Ośrodek Sportu). Doposud se dalo bez potíží dostat jen ze Skrzyczneho směrem k Czyrné. Návrat byl možný jen kyvadlovou dopravou. Nyní díky nové sedačkové lanovce Leitner s kapacitou 2000 osob za hodinu, která bude lyžaře dopravovat na trase od Haly Skrzyczeńské po Skrzyczne, vzniká snadno dostupná možnost návratu. Tahle nová lanovka je zároveň i nejdelší lanovkou v celém resortu - délka její trasy dosahuje 1690 m. A má i další prvenství - jde o nejvýše umístěnou lanovku ve Szczyrku. Horní stanice se nachází na Zbójnické Kopě - 1205 m nad mořem. Kromě nové sedačky vznikla i nová sjezdovka směrem ke středisku COS, jmenuje se Zbojnická, měří 700 metrů a spojuje sjezdovku 3c s Ondráškem.

 

 ´

 

Szczyrk bojuje s větrem


Na dolní stanici kabinkové lanovky na Małe Skrzyczne vybudovali repasovaný vlek (dřív sloužil na Chopku), který bude moci fungovat i za silného větru. Lyžaře přepraví na sjezdovku č.3 na Zwalisku a na Czyrnou, kde se dá sáňkovat v lokalitě Hala Skrzdrowska. Hodně peněz bylo investováno do řešení izolace proti větru - nakoupily se speciální kryty výše umístěných lanovek a stabilizační systém gondoly a sedačkových lanovek, ale také elektronický monitorovací systém, který automaticky sníží rychlost vleku v případě silného větru, přičemž rozhodnutí o úplném zastavení vleku bude na obsluze vleku.

Minulou zimu byl vítr skutečnou noční můrou provozovatele střediska i lyžařů. Kvůli příliš silnému větru lanovky stály celých 8 dní ze sezóny. Díky novým investicím a opatřením se rýsuje šance, že tenhle rok už vítr ve Szczyrku zkrotí!

 

 Szczyrk Mountain Resort - Gondola

 

Nový profil sjezdovek


Některé sjezdovky se dočkaly razantních úprav. Nový profil získala sjezdovka 3a směrem na Halu Skrzyczeńskou. Sjezdovka 2 - Świerkowa byla rozšířena, díky čemuž se z ní stává nefalšovaná panoramatická sjezdovka široká místy až 50 m. Nový profil má i trať 3B od Kopy k Hale - odteď to je pořádně široká sjezdovka s mírným svahem, ideální pro začátečníky. A částečně se změnily i profily tratí 1 a 3 a 10.

 

Posílený systém zasněžování


Do technického zasněžování investovalo TMR dost masivně už vloni. Během sezóny se ovšem ukázalo, že ani to nestačí - v opravdu nepříznivých podmínkách totiž systém nebyl dostatečně účinný, aby uměl sjezdovky dostatečně vysněžit. Díky dalším investicím a nakoupeným dalším čerpadlům a kompresorům by se problémy se zasněžováním už neměly opakovat. Systém se také rozšířil o několik desítek nových sněžných tyčí, přibyla i nová sněžná děla. 

 

 Szczyrk Mountain Resort - Hala Skrzyczeńska

 

Co je ještě nového?


Zajímavou inovací je spuštění satelitního navigačního systému Laica, kterým jsou vybavené nové rolby. Tento systém umožňuje přesně sledovat hloubku sněhové pokrývky na sjezdovkách s přesností na centimetry. Přibyly i dvě velké parkovací plochy v oblasti Szczyrk-Gondola. V lokalitě Czyrna vznikl ohrazený prostor pro začátečníky pod názvem Maxiland, kde budou fungovat dva vleky pro nejmenší lyžaře a také lyžařská škola.

Rozšíření se dočkala i gastronomická nabídka - lyžaři mají k dispozici nové restaurace: Grill, Apres-ski Solisko, Freebox bar v lokalitě Hala Skrzyczeńska a Bistro Czyrna.

 

 

  

Galerie

Lyžařská sezóna v polském Szczyrku zahájená - © Szczyrk Mountain Resort
Lyžařská sezóna v polském Szczyrku zahájená - © Szczyrk Mountain Resort
Lyžařská sezóna v polském Szczyrku zahájená - © Szczyrk Mountain Resort
Nová mapa sjezdovek na zimu 2018/19 v polském Szczyrku - © Szczyrk Mountain Resort

Zobrazit vše

 

Reklama

Reklama

Reklama