Čeština

Lanová doprava na Černou horu slaví 90 let

11. září 2018 | Zina Plchová

Zprávy z regionu: Česká republika, Krkonoše

Střediska v tomto článku: Černá hora - Janské Lázně

Lanová doprava na Černou horu slaví 90 let- ©SkiResort ČERNÁ HORA - PEC

Lanovka na Černou horu přepravuje návštěvníky už 90 let

Copyright: SkiResort ČERNÁ HORA - PEC

V roce 1928 to byla první osobní kabinová lanovka v Československu. Dnes na Černou horu jezdí jediná osmimístná kabinková lanovka v ČR. Lanová doprava na Černou horu slaví 90 výročí. Hlavní část oslav je plánovaná na sobotu 15. září. Za zvýhodněnou cenu ale bude lanovka jezdit po celý víkend 15. a 16. září 2018. Děti do 9 let sveze zdarma, ostatní zaplatí pouze 90 Kč.

Na sobotu 15. září jsou pro děti připravené soutěže a aktivity v Dětském parku Kabinka na Černé hoře. Vyhrát mohou dětskou koloběžku Crussis, skipasy do SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC i drobné ceny. Pro dospělé chystáme komentované prohlídky do historie lanovek provozovaných na Černou horu za uplynulých 90. let, tipovací soutěž i koloběžkovou eRZetu, kdy hlavní cenou je zapůjčení vozu Ford na týden. Na centrálním parkovišti u dolní stanice lanovky v Janských Lázních bude možné po celý den otestovat nové vozy Ford od Auto Trutnov. „I když hlavní oslavy jsou směřovány na sobotu 15. září, lanovka na Černou horu bude za zvýhodněnou cenu jezdit po celý víkend, po oba dny bude bezplatný vstup také do Dětského parku Kabinka a s 50 % slevou bude možné vystoupat na Rozhlednu Panorama,“ říká ředitel SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC Petr Hynek.

Historie a budoucnost na Černé hoře – moderní systém ohlídá úpravu sjezdovek


SkiResort ČERNÁ HORA – PEC se ale nedívá pouze do historie. Na letošní zimu přichází
jako první v Česku s převratným systémem Snowsat. „Snowsat umožní šetrnější úpravu sjezdovek, efektivnější zasněžování a lyžařům přinese lépe upravené sjezdovky. Systém vychází z dat z družice i GPS a dokáže monitorovat výšku sněhu. Ta se pak promítne do mapy, kterou mají k dispozici rolbaři. Díky tomu dokáží sjezdovky upravit lépe, pracovníkům SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC tato technologie rovněž umožní efektivněji hospodařit s vodou při výrobě technického sněhu,“ vysvětluje výhody novinky ředitel Petr Hynek.

Oslava 90. výročí lanové dráhy na Černou horu   - © SkiResort ČERNÁ HORA - PEC

Oslava 90. výročí lanové dráhy na Černou horu

Copyright: SkiResort ČERNÁ HORA - PEC


Historie lanové dopravy na Černou horu


Stavba historicky první kabinové lanovky
na Černou horu zabrala firmě Františka Wiesnera v roce 1927 zhruba 15 měsíců. Vedla z centra Janských Lázní až na vrchol Černé hory a měřila 3,1 km. Šlo o lanovou dráhu se dvěma proti sobě jedoucími kabinami. Lanovka měla kapacitu 120 přepravených za hodinu a jízda trvala zhruba 15 minut. Bez větších potíží sloužila od 31. 10. 1928 až do roku 1980, kdy ji nahradila v té době nová, ale kabinková lanovka v současné trase. „Na vrcholu Černé hory byly ubytovací zařízení s kapacitou několika stovek hostů, které byly díky organizované rekreaci v podání ROH plné v létě i v zimě. Spousta zaměstnanců tu žila s rodinami, takže děti z Černé hory jezdily do školy v zimě na lyžích a zpátky lanovkou. Lanovka taky například navazovala na poslední autobus, který přijížděl do Janských Lázní ve 22:15 hod. Z historických fotek víme, že pod jednou z kabin se svážel i automobil GAZ, když na Černé hoře nasněžilo dřív, než se čekalo. Lanovka na Černou horu vyvážela třeba i uhlí a v roce 1960 se musela rozjet mimořádně i v noci kvůli ženě, která na rekreaci na Černé hoře začala rodit,“ říká Petr Hynek, ředitel SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC.

Stavba druhé lanovky začala v roce 1969 a zabrala Transportě Chrudim 11 let. „Šlo o první oběhovou kabinkovou lanovku v Česku a vznikla v trase, která se používá dodnes. Od roku 1980 sloužila 12 let, pak byly kabinky vyměněné za nové od rakouské firmy Swoboda,“ doplňuje Hynek.

V roce 1996 došlo k privatizaci lanovky a podnik České dráhy prodal kabinkovou lanovku firmě MEGA PLUS s.r.o. „Lanovka měla přepravní kapacitu 460 osob za hodinu, což absolutně neodpovídalo potřebám sjezdového lyžování. V roce 2006 tak došlo ke stavbě osmimístné kabinkové lanovky od firmy Doppelmayr. Demontáž původní lanovky začala po Velikonocích v roce 2006 a současně jsme stavěli novou lanovku. Ta se rozjela už po 4 měsících prací, a to 12. srpna. Lanovka Černohorský Express slouží návštěvníkům východních Krkonoš dodnes a je stěžejním dopravním zařízením SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC,“ dodává Petr Hynek.

 

Lanovka na Černou horu přepravuje návštěvníky už 90 let  - © SkiResort ČERNÁ HORA - PEC

Lanovka na Černou horu přepravuje návštěvníky už 90 let

Copyright: SkiResort ČERNÁ HORA - PEC

 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama