Největší a nejoblíbenější lyžařská střediska v Alpách znovu zvyšují ceny skipasů. Analyzovali jsme ceníky a zjistili jsme, že většina skiareálů v zimě 2018/2019 zvyšuje ceny skipasů v hlavní sezóně v průměru o dvě až tři procenta.


Rakousko


V posledních dvou desetiletích investovala rakouská lyžařská střediska do moderní infrastruktury, vleků a modernizace skiareálů. A tyto investice samozřejmě nebyly zanedbatelné, což se nutně musí odrazit i v cenách skipasů. Skipasy jsou totiž jedním z nejdůležitějších zdrojů příjmů lyžařských středisek - a jejich cena každoročně stoupá. V Ischglu zaplatíte v příští sezóně za denní skipas poprvé přes 50 €, konkrétně 50,50 €. To je v přepočtu na procenta zvýšení ceny o 3%. 6denní skipas je také o 3% dražší. I přesto si ale v Ischglu zalyžujete pořád levněji než v Kitzbühelu, kde denní skipass podraží z 55 € na 57 € (+ 3,6%). Skipas na šest dní v Kitzbühelu bude dokonce o 4,1% dražší a celosezónní permanentka na zimu 2018/19 vás potom vyjde na 277 €.

Ještě citelnější je nárůst cen za týdenní skipas v Arlbergu: V největší lyžařské oblasti kolem St. Anton, Lech a Zürs zaplatíte za sezónní skipas 2018/2019 přesně o 5% víc než vloni. Zajímavé je, že cena denního skipasu stoupne "jen" o 2,8%, z 53 € na 54,50 €.

Také ti, kdo si chtějí zalyžovat v Söldenu, v lyžařské oblasti Ski Amadé, v Zillertalu nebo v Skicircusu Saalbach Hinterglemm, musejí počítat s vyšší cenou skipasů. V Söldenu zaplatíte za celodenní lyžování v hlavní sezóně 54,50 € (oproti loňským 53 €, tedy + 2,8%), ve Ski Amadé 53 € (vloni 51,50 €, + 2,9%) v Mayrhofenu 53,50 € (předtím 52 €, + 2,8%), ve Skicircusu Saalbach-Hinterglemm-Leogang-Fieberbrunn 55 eur (dříve 53 eur, + 3,8%).

 

Itálie


Italské hory jsou častým cílem zimní dovolené nejednoho českého lyžaře. I tady se ale budete muset připravit na mírné zdražování. Nárůst cen se týká také oblíbených středisek Alta Badia, Val Gardena, Alpe di Siusi, Livigno nebo Madonna di Campiglio. Denní skipasy budou dražší v celé lyžařské oblasti Dolomiti SuperSki, a to o dvě eura - z 54 € na 56 € (nárůst o 3,7%). Cena za 6-denní skipas stoupne o 3,3% na 282 €. Pořád ještě ale v Dolomiti SuperSki dáte málo peněz za hodně muziky - skipas zpřístupňuje 1200 kilometrů sjezdovek, což je v porovnání s jinými alpskými skiareály parádní poměr.

V Livignu bude v nadcházející sezóně cena skipasu vyšší o jedno euro - místo 48 € tak dáte za denní skipas 49 € (nárůst o 2,1%). O 4% stoupne cena denního skipasu v Madonna di Campiglio, přesněji z 50 € na 52 €. Dobrou zprávu máme pro ty, kdo si chtějí pořídit 6denní skipas - jeho cena ve skiareálu Madonna di Campiglio zůstává na loňské úrovni, dáte za něj i letos 280 €.


Švýcarsko


Ve Švýcarsku přechází čím dál víc lyžařských středisek na dynamický cenový model. To v praxi znamená, že ceny se mění v závislosti na tom, jak dlouho před vlastní lyžovačkou si skipas kupujete. Je to v podstatě podobné jako při koupi letenek - ty na poslední chvíli bývají nejdražší. Některá další lyžařská střediska, jako je třeba Arosa Lenzerheide, Grindelwald, Adelboden nebo Saas-Fee, mají stále klasické ceny skipasů, platné obvykle po celou sezónu, nebo s cenovým rozdílem mezi běžnou a hlavní sezónou.

Lyžaře, kteří se v zimě 2018/19 chystají do Arosa Lenzerheide, potěší, že denní skipas dražší nebude. Na druhou stranu, za těch 75 švýcarských franků (1680 Kč) je to už takhle jeden z nejdražších skipasů v Alpách. V Grindelwaldu se bude lyžovat za 65 CHF na den, stejně jako v Adelbodenu - meziroční zdražení tedy činí jen 1,5%.

V Saas Fee se v zimě 18/19 cenově dotáhnou na Arosu Lenzerheide, denní skipas bude k mání za 75 švýcarských franků, podraží tak o dva franky, což je 2,7% nárůst. Pokud plánujete strávit v Saas Fee týden zimní dovolené, rozhodně doporučujeme pořídit si WinterCard, což je sezónní skipas za 255 švýcarských franků. Při koupi klasického 6-denního skipasu byste totiž museli z peněženky vytáhnout neuvěřitelných 379 švýcarských franků - tedy o víc než 120 CHF víc než za celosezónní permanentku WinterCard!

 

Francie


Ve francouzských lyžařských střediscích dojde v sezóně 2018/2019 také k mírnému nárůstu cen. Existují však výjimky - tak třeba v La Plagne a Les Arcs (Paradiski) bude přinejmenším denní skipas stát stejně jako před rokem, tedy 52 €. Týdenní skipas podraží o 4 eura a bude stát 269 € (+ 1,5%). Ve Val d'Isère a Tignes cena denního skipasu podraží o dvě eura, místo 57 € tak zaplatíte 59 € (+ 3,5%). A zdražování se projeví i na týdenním skipasu, který zdraží o 3,3% na 285 €.

V Les Gets - Morzine s jejich 120 km sjezdovek zůstávají ceny relativně nízké, i když dojde ke zdražení denního skipasu o 3 eura - za denní skipas tak 43 €, což je nárůst o 7,5%. Pokud si však rezervujete skipas online, můžete ušetřit šest eur a zaplatit jen 37 €. 6-denní skipass přijde na 204 €, jedná se o 2,5% zvýšení ceny.

Lyžařské středisko Serre Chevalier v jižních Alpách se rozhodlo zdražit jen opravdu mírně, o pouhých 60 eurocentů. Denní skipas tak bude stát 50,50 € (+ 1,2%). Takové zdražení sotva postřehnete, zvlášť když vám skipas zpřístupňuje celý skiareál s 250 kilometry sjezdovek. Týdenní skipas bude v Serre Chevalier dražší o 1,7%, bude stát 289 €.

 

Německo


Německá střediska povětšinou ještě své zimní ceníky neaktualizovala (stejně jako česká a slovenská), takže vám toho zatím moc říct nemůžeme. Získali jsme ale aspoň informace z Feldbergu, kde bude denní skipas dražší o jedno euro, 6-denní pak o 6 eur - jde o téměř 3% nárůst. Také denní skipas v lyžařské oblasti Oberstdorf/Kleinwalsertal bude v hlavní sezóně 18/19 o rovné jedno euro dražší (48 €, meziroční nárůst o 2,1%).

 

► Zde najdete přehled cen skipasů v evropských lyžařských střediscích.
Upozornění: Většina cen ještě nebyla aktualizována pro příští zimu, jedná se tedy o ceny sezóny 2017/18.

 

Další informace o zvyšování cen přineseme již brzy, článek budeme před začátkem zimy průběžně aktualizovat.