Jaké budou nové modely lyžařských bot pro zimu 2018/2019? Na tuto otázku odpověděli výrobci lyžařské obuvi na letošním veletrhu ISPO, který se konal v Mnichově koncem ledna. Rozhlédli jsme se tam, zachytili pár ohlasů, nafotili pro vás pár fotek a zkoumali nové technologie. Pokud vás zajímají trendy v oblasti lyží na nadcházející sezónu, podívejte se na ISPO TRENDY: Toto jsou nové lyže 2018/19. Pro nové trendy v oblasti oblečení a další výstroje si přečtěte ISPO TRENDY: Oblečení, přilby, brýle a bezpečnostní výstroj 2018/19.

 

Trendy a vylepšení na zimu 2018/2019

 

V segmentu zimní lyžařské obuvi 18/19 jsme vysledovali v podstatě jen dva základní trendy. Tím prvním je snaha téměř všech výrobců rozšířit své portfolio - vyvíjet lyžáky speciálně přizpůsobené pro jednotlivé typy lyžařů, a tím upoutat zájemce mimo velký lyžařský trh. Turistický segment je velmi diferencovaný, stejně jako ultralehká závodní obuv nebo lyžařské boty v oblasti tzv. Freetouringu, kde je k dispozici celá řada modelů. Výrobci většinou při tvorbě freetouringových modelů pro nadcházející zimu nekladou tak velký důraz na to, aby bota byla co nejlehčí, ale soustředí se spíš na optimální mix mezi lehkostí při stoupání a stabilním výkonem při sjezdu.

Snaha vyrábět lehčí a ještě lehčí lyžařské boty tady ale pořád ještě je, dokonce je druhým výrazným trendem, který jsme na ISPO vysledovali. K tomu patří úspora materiálu, tenčí pláště, použití alternativních materiálů, lehčí přezky... Vypadá to, že je konec dnům,  kdy vám lyžáky dokázaly zhuntovat nohy za jeden jediný lyžařský den. Zajímavé je sledovat vývoj špičkových technologií, které byly dřív často používány jen u high-endových značkových modelů, a jejich pomalý posun do sféry All-mountain a všech dalších kategorií, včetně lyžařských bot pro ne úplně dobré lyžaře. Lyžáky jsou zkrátka čím dál lehčí, lepší a techničtější.

Velkým tématem samozřejmě i nadále zůstává individuální přizpůsobení lyžařské obuvi, v tomhle ohledu nabízejí zajímavá řešení snad všichni výrobci, včetně přizpůsobitelných korpusů i vnitřních botiček. Segment lyžařské obuvi je čím dál zajímavější zvlášť pro kamenné obchody, protože kdo už si dneska koupí lyžáky přes e-shop, bez předchozí konzultace, montáže a úpravy?!

 

Podrobněji o novinkách jednotlivých výrobců si přečtěte v těchto článcích:

 

Velké a lehké: Tecnica Mach1 HV

Dalbello vyvinul dětské boty s podrážkou GripWalk  představil DS Line 

Scarpa v designu Ferrari: Scarpa F80

Nové modely HEAD KORE na sezónu 2018/2019

Atomic šetří na váze: Nové modely Hawx Prime

Fischer Ranger Free: To nejlepší z freeridu, skitouru a sjezdu v jedné botě

Sportovní all-mountain obuv: Nordica Promachine 130 GW a 115 W GW

Zlatem oceněný Dynafit Hoji Pro Tour

Skitourová obuv Scott S1 Carbon

FullTilt Ascendant: Stoupat jako profík

Pohodlné lyžáky? Existují!