Sportovní veletrh ISPO v Mnichově se letos opět stal místem setkání (téměř) všech významných výrobců lyží, prodejců, odborné veřejnosti i novinářů. Veletrh navštívilo víc než 84 000 návštěvníků z oboru ze 120 zemí světa. Mezinárodní úroveň veletrhu ISPO tak znovu stoupla. A přestože Amer Sports Group, která vlastní značky Salomon a Atomic, se rozhodla, že na letošním ISPO vystavovat nebude, v Mnichově bylo rozhodně na co koukat, protože vystavovatelé předvedli několik parádních novinek. 

 

Trendy: Freeride a skitour jako lídři inovací


Digitalizace se nezastaví ani u outdoorových sportů, což se právě na ISPO jasně ukázalo. Prozatím ale naštěstí ještě nejsme tak daleko, aby v lyžích vestavěné čipy automaticky naváděly lyže do oblouku a lyžař by tak při sjíždění kopce jen pasivně stál. Výrobci lyží ovšem i letos přicházejí s novinkami ve všech segmentech lyží, ať už jde o lyže na sjezdovky, all-mountain lyže, freeridové modely nebo skialpové lyže vhodné na skitour. A každý ze segmentů pochopitelně nabízí i varianty vyloženě dámské.

Největší technologické novinky jsme objevili zejména v oblasti freeridu a skitour - lyže v tomto segmentu by měly být lehké, rychlé, bezpečné a stabilní. Výrobci se proto snaží vymyslet perfektní lyže - lehké, pohodlné a zároveň pevné, a nedají dopustit na nové materiály jako je uhlíkové vlákno nebo titanal, nebo inovativní design, kam patří i odlehčené dřevěné jádro. Často se objevují i optimalizované rockerové profily, lyže by měly být živější a zároveň sportovnější.

Zajímavost: Hned několik výrobců používá ve svých modelech na zimu 18/19  prvky titanalu, zakomponované do lyže svisle. Stabilizační materiál se tady už nepoužívá jako jedna z mnoha vrstev lyží, ale je zapuštěn vertikálně, takže lyže jsou stabilní, mají nízkou hmotnost a hladký chod. 

 

 

Dámské lyže stále na vzestupu


Vedle mnoha nových freeridových a skialpových lyží se na ISPO věnovalo hodně prostoru dámským lyžím. Snad každý špičkový výrobce má momentálně ve svém portfóliu rozsáhlé kolekce dámských lyží, které jsou přizpůsobeny ženské anatomii, a to jak z hlediska použtiých materiálů, vázání i tvaru, ale také dámského designu.

 

Podrobněji o novinkách jednotlivých výrobců si přečtěte v těchto článcích

➽ Atomic přináší na zimu 18/19 nové modely Redster X, Prolite i na All-mountain lyžích a nové lyže Bent Chetler

➽ To nejlepší od K2 na zimu 2018/19: Wayback!

➽ Line přináší v zimě 2018/19 novou kolekci Eric Pollard Signature

➽ Novinky značky Nordica: Enforcer 100 a Dobermann GSR RB FDT

➽ HEAD vsází s V-Shape na vítězství

➽ Pro freeridery a skialpinisty: Fischer Ranger FR a Transalp

➽ Další novinky v segmentu lyží: Obrázky lyží ZAG, Faction, Liberty a dalších