TATRANSKÁ LOMNICA (6. prosinec 2017) – Tatry se momentálně mohou pochlubit bohatou nadílkou přírodního sněhu, a proto si už od soboty 9. prosince užijí milovníci lyžování první lyžovačku premiérově z Lomnického sedla. Na 1 240 metrů dlouhé sjezdovce v Lomnickém sedle leží 150 cm sněhu a lyžařské podmínky jsou velmi dobré. Z výšky 2 190 m n.m. si lyžaři užijí celkem 5,5 km dlouhou trať až do Tatranské Lomnice. Otevřené budou i sjezdovky ze Skalnatého plesa – Esíčka, Generál, Čučoriedky Východ, Čučoriedky Západ a Štart Západ. 

V Tatranské Lomnici tak startuje sezóna na pěti sjezdovkách, pro lyžaře bude otevřených celkem 7,7 km tratí, na nichž leží od 40 do 50 cm sněhu. Nejočekávanější lyžovačka sezóny v Lomnickém sedle se proti minulým rokům o něco urychlila. Lomnické sedlo se např. v sezoně 2016/17 otevíralo až na Nový rok, tedy 1. ledna.

Na otevření nejnáročnější a nejprudší tatranské sjezdovky vzpomíná nejstarší lanovkář Juraj Jancík takto: „Na lanovce, jejíž trasa vede podél nejatraktivnější sjezdovky, pracuju už 50 let a vzpomínám si na datum 20. listopadu začátkem osmdesátých let, kdy se tu začalo lyžovat úplně nejdřív. V minulosti se Lomnické sedlo otvíralo obvykle začátkem prosince. Byly ale i zimy v ´83 a ´84 roce, kdy se tam nelyžovalo vůbec, protože sníh sice napadl, ale strhly ho silné vichřice. V roce 2014 jsme Lomnické sedlo zprovoznili jen na dva týdny, a to až na jaře - 22. března. Vždycky se s kolegy, kteří sjezdovku upravují, snažíme zachovat z toho přírodního sněhu co nejvíc. Sjezdovka je specifická tím, že se nachází v lavinovém terénu a před oficiálním spuštěním ji testuje Horská záchranná služba – středisko lavinové prevence. Samotná úprava sjezdovky v tak exponovaném terénu, kde je místy sklon i víc než 40 stupňů, se provádí ukotvením rolby na kotvicí bod. Rolba se při noční úpravě navíjí víc než kilometrovým lanem o kotvicí bod a postupně se vytahuje po sjezdovce.“ 


Francouzská mulda otevřená pro freeridery    


Nadšenci volných terénů si užijí tzv. Francouzskou muldu, která je jednou z možností, jak slyžovat Lomnické sedlo. Francouzská mulda je oblíbenou oficiální freeridovou zónou s délkou 1380 a převýšením 408 metrů.  

Ve Vysokých Tatrách se od uplynulého víkendu lyžuje už na Štrbském Plese, kde je na sjezdovkách 40 cm sněhu a podmínky pro lyžování jsou dobré. Zima v Tatrách sa ukazuje v plné síle a její mrazivou krásu představí už popáté i Tatranský ledový dóm na Hrebienku. Výjimečná atrakce je letost vybudovaná ve stylu katalánské katedrály Sagrada Familia, na kterou se použilo 190 tun ledu. Od pátka 8. prosince je pro veřejnost zpřístupněno samotné umělecké dílo od autora Adama Bakoše a jeho slovensko-česko-španělského týmu sochařů. I tento rok se o tvorbu skleněných vitráží postaral sklář a designér slovensko-řeckého původu Achilleas Sdoukos. Osm rozetových oken zpracoval technikou spékaného skla v kombinaci s drahými kovy a sklářskými pigmenty. Čtyři okna znázorňují sakrální motivy a symboly Tater a zbylé čtyři zobrazují roční období. Vstup do ledové atrakce je bezplatný a její jedinečnost umocňují i pravidelné hudební koncerty vždy v 15.30 hod.       

Od pátku 8. prosince je spuštěná denní a večerní sáňkovačka z Hrebienku do Starého Smokovce. Denní sáňkovačka je přizpůsobená provozním hodinám pozemní lanovky, a to v čase od 8.30-16.00. Večerní sáňkovačka na osvětlené 2,5 km dlouhé sáňkařské dráze je v provozu od 19.00 do 21.00 vždy v úterý, pátek a v sobotu. Zapůjčení sáněk a kluzáků je možné v budově pozemní lanovky ve sportovním obchodu Tatry Motion už od 18.30 hod. Podrobné informace ke spuštění sezóny i otevření Tatranského ledového dómu najdete na www.vt.sk.

 

Lyžařské středisko Jasná Nízke Tatry zahájilo zimní sezónu první lyžovačkou na obou streanách Chopku už 1. prosince. Tenhle pátek bude lyžařům k dispozici už 16 kilometrů sjezdovek a od soboty se otevírají další. Aktuální report k provozu střediska najdete na odkazu JASNA LIVE.