Společnost Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) se 30. listopadu 2017 dohodla s českým městem Liberec na pronájmu sportovního areálu Ještěd na 10 let s opcí na dalších 10 let.

 

Společnost TMR v současnosti provozuje největší slovenská lyžařská střediska v Jasné, v Tatranské Lomnici, na Štrbském Plesu a ve Starém Smokovci, podíl má i v českém Špindlerově Mlýně a nově provozuje také polský Szczyrk, kde postupně zainvestuje kolem 60 milionů EUR (1,5 miliardy korun). TMR začne středisko pod Ještědem provozovat už v této zimní sezóně a plánuje zde během 10 let proinvestovat 600 milionů Kč. Roční pronájem bude stát 1 milion korun. Nájemné se bude zvyšovat podle dohodnutých pravidel souvisejících s investicemi ve středisku.

„Jsme rádi, že po dlouhých rokováním ocenilo město Liberec naše profesionální know how, vložilo důvěru do společnosti TMR, která je respektovaným středoevropským hráčem v horském businessu a lyžařská areál Ještěd je odteď jeho součástí. Vstup do nového střediska je pro nás důležitý nejen z geografického hlediska, rozšíření aktivit TMR, ale i kvůli budoucnosti lyžování právě v příměstských střediscích, která mají výbornou dostupnost. Ve středisku vidíme velký potenciál rychlého rozvoje při správném řízení a se silným investičním zázemím. Aktivním lyžařům z Liberce a okolních měst poskytneme po modernizaci kvalitní středisko, a to díky našim synergiím ze středisek TMR. Zároveň věřím, že jim umožníme vytvořit tréninkovou základnu pro sportovní lyžování a zvedneme jejich zájem o lyžování, ale i o výchovu nových nadějných talentů," uvedl Bohuš Hlavatý, předseda představenstva a CEO společnosti TMR.

 

Do čeho bude TMR na Ještědu investovat?


Navrhované investice se v první fázi týkají vybudování nové sjezdovky Skalka, která je součástí aktuálního územního plánu, rozšíření původních tratí a výměny a doplnění zasněžovacích zařízení. Plán zahrnuje i osvětlení nové sjezdovky pro večerní lyžování. S modernizací souvisejí i dvě nové sedačkové lanovky, rekonstrukce samoobslužné restaurace, která je součástí střediska, a zároveň navýšení její kapacity.

Kompletní přestavbou by mělo projít i centrální parkoviště, kde by zároveň vzniklo zázemí pro provoz lyžařské školy, půjčovny a dětské zóny s pásovým přepravníkem, jakož i suvenýr shop. Velký potenciál má sáňkařská dráha s umělým osvětlením pro nelyžaře, která bude v provozu i večer. 

Po modernizaci se předpokládá přirozený nárůst zájmu o skiareál a s tím související pořádání atraktivních sportovních událostí a prezentačních akcí. TMR chce těžit z vynikající dostupnosti střediska, které leží na trase Praha – Mladá Boleslav – Liberec, ale i na trase městské hromadné dopravy z Liberce se zastávkou v těsné blízkosti dolní stanice lanovky. Letní sezóna na Ještědu bude souviset hlavně s vyhlídkovými výlety visutou lanovkou do nadmořské výšky 1 012 m n.m., s turistikou, s provozem bike parku, půjčovnou koloběžek a budováním zajímavých atrakcí a dětských hřišť.

 

Základní fakta o lyžařském areálu Ještěd


Lyžařský areál Ještěd
 má dlouholetou sportovní historii a tradici městského střediska s unikátní spádovou oblastí. Jeho celoroční provoz je zatraktivněn i jedinečnou dostupností v rámci severočeského regionu. Samotný areál má 3 lanovky a 4 vleky s přepravní kapacitou 8 600 os./h. Celkových 20 hektarů sjezdovek je převážně černo-červených (náročných) a nerovnoměrně širokých, propojené jsou lehčími modro-červenými traverzy. Ve středisku absentuje automatické zasněžování a zasněžovací výkon je zatím nepříliš efektivní. Víc na www.skijested.cz