Zima se blíží a objevují se první meteorologické prognózy, jaké počasí můžeme během příštích několika měsíců očekávat. Přečtěte si, jak bude letošní zima zřejmě probíhat. I když jsou dlouhodobé předpovědi tak trochu jako věštění z křišťálové koule, meteorologické modely se v mnohém shodují.   

Ani největší odborníci na počasí a věhlasní meteorologové si netroufají předpovídat počasí na tak dlouho dopředu. A když už se odváží, pravděpodobnost, že zrovna jejich předpověď vyjde, je 50:50. Stačí se ohlédnout do nedávné minulosti. Když v lednu 2019 napadlo v severních Alpách během dvou týdnů 4 - 6 metrů sněhu, bylo to v podstatě jako blesk z čistého nebe - takovou vydatnost srážek nepředpovídal nikdo. Aspoň ne v takovém rozsahu. 

Počasí je zkrátka vrtkavé, jeho vývoj se nedá s jistotou předvídat na víc než pár dní dopředu, nanejvýš na jeden až dva týdny. Proto se i těžko předpovídá sněžení, zvlášť pro konkrétní regiony. Ke změnám dochází ze dne na den a počasí se často vyvíjí jinak, než meteorologické modely předpokládaly. Jak se potom dá předvídat několik měsíců předem, jaká bude zima?!

 

Jaké teploty nás čekají a kolik bude sněhu

Podle prvních zveřejněných předpovědí to vypadá, že letošní zima bude mít ve střední Evropě spíše mírnější a teplejší charakter. Napovídají tomu údaje většiny světových meteorologických modelů. Počasí by mělo být v porovnání s minulými roky teplotně lehce nadprůměrné, s průměrným prosincem a teplejším lednem a únorem. 

Srážkově by se letošní zima neměla vymykat průměru. Vzhledem k předpokládaným teplotám bychom ale měli počítat s tím, že především v lednu a únoru bude častěji pršet než sněžit. 

I když má být zima celkově teplejší, neznamená to, že se během zimního období neobjeví studené fronty, velmi chladné dny nebo vydatné sněžení. 

Podle meteoroložky Taťány Míkové je už víceméně jisté, že nadcházející zimní sezóna 2020/2021 bude pod vlivem jevu La Niña. Ten způsobí vydatné srážky v podobě bouří a prudkých dešťů v Asii a Austrálii. Pro Evropu však podle Míkové nelze zatím prokazatelně určit, jak ovlivní množství srážek. Pro porovnání - v zimní sezóně 2005/2006 za podobných podmínek byl mráz a spousty sněhu, o dva roky později bylo působení jevu La Niña ještě výraznější, ale zima ve střední Evropě byla navzdory tomu docela mírná.

 

Co je fenomén La Niña a jaký má vliv na počasí

La Niña je jev související s mořskou atmosférou a je chladnějším opakem jevu El Niño. Stejně jako El Niño, i jeho "sestřička" La Niña způsobuje změny počasí na celém světě. Během působení jevu La Niña dochází k posunu velkých mas studené povrchové vody z jihoamerického pobřeží do centrálních částí tropického Pacifiku. La Niña způsobuje i výraznější pokles celkové vlhkosti vzduchu a úbytek srážek v pobřežních částech Severní a Jižní Ameriky. Srozumitelně řečeno, s fenoménem La Niña se pojí obecně sušší zima na americkém kontinentu a zároveň srážkově vydatnější a bouřlivější počasí v Austrálii a Asii. 

Pokud jde o vliv jevu La Niña na počasí v Evropě, bude záležet na tom, kdy se stávající La Niña typu CP (Central Pacific) změní v typ EP (Eastern Pacific). Tato změna totiž postupně přinese do Evropy teplejší vzduch, mírnější teploty a také méně srážek. Na obrázku níže je zobrazeno schéma působení fenoménu La Niña ve formě Central Pacific, která zřejmě začne ovlivňovat počasí v Evropě po Vánocích. Druhé schéma zobrazuje vliv formy Eastern Pacific, která převládá na podzim a ještě v začátku zimy 2020/2021.

 


Grafiky NOAA

Sezónní a měsíční předpovědi teplotních odchylek proti dlouhodobému průměru zpracovává už přes padesát let Národní úřad pro oceán a atmosféru, známý jako NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration). Podívejte se na aktuální schémata, platná pro nadcházející zimu 2020/2021.

Prosinec 2020: Předpověď teplotních odchylek oproti dlouhodobému průměru (teplota ve 2 metrech, model CFS, stav 03.11.2020)


 Schéma předpovědi teplotných odchylek oproti dlouhodobému průměru platné pro prosinec 2020

Leden 2021: Předpověď teplotních odchylek oproti dlouhodobému průměru (teplota ve 2 metrech, model CFS, stav 03.11.2020)

Schéma předpovědi teplotných odchylek oproti dlouhodobému průměru platné pro leden 2021

Únor 2021: Předpověď teplotních odchylek oproti dlouhodobému průměru (teplota ve 2 metrech, model CFS, stav 03.11.2020)

Schéma předpovědi teplotných odchylek oproti dlouhodobému průměru platné pro únor 2021

Zdroj: NOOA

 

 

 

 

Doporučené odkazy

 

► Sněhová předpověď na další 3 dny

 

Aktuální sněhové podmínky