Je to trochu jako věštění z křišťálové koule, ale podívali jsme se na různé předpovědi a meteorologické modely, abychom zjistili, jaká bude zima 2018/2019. Bude mrazivá? Zasněžená? Nebo budeme čekat ještě na začátku ledna na sníh jako na smilování?

 

Zima bude... prostě taková, jaká přijde. Vážně - ani největší odborníci na počasí a věhlasní meteorologové si netroufají předpovídat počasí na tak dlouho dopředu. A když už se odváží, pravděpodobnost, že zrovna jejich předpověď vyjde, je 50:50. Stačí se ohlédnout jen pár týdnů nazpátek - suché a horké léto 2018, které se do historie zapíše jako jedno z nejsušších a nejteplejších v historii, předpovídala ještě na jaře jen hrstka meteorologů.

Počasí je zkrátka vrtkavé, jeho vývoj se nedá s jistotou předvídat na víc než pár dní dopředu, nanejvýš na jeden až dva týdny. Proto se i těžko předpovídá sněžení, zvlášť pro konkrétní regiony. Ke změnám dochází ze dne na den a počasí se často vyvíjí jinak, než meteorologické modely předpokládaly. Jak se potom dá předvídat, jaká bude zima, několik měsíců předem?! Člověk aby se spoléhal na prověřené pranostiky a moudra našich babiček: Bohatá úroda žaludů by měla naznačit, že zima bude dlouhá. A čím má cibule víc "sukének", tím bude zima tužší. O tuhosti nadcházející zimy prý může svědčit i nadměrný výskyt vos. Čím víc vos, tím mrazivější zima.

Ale my se raději přece jen spoléháme na vědecké metody. Už v srpnu byly zveřejněny první odhady, založené hlavně na údajích o teplotě vody. A ty uvádějí, že letos by se měl projevit fenomén "El Niño", i když jen v poměrně mírné podobě. Ale ovlivnil by samozřejmě i složení vzdušných proudů nad Evropou. 

Pojďme se podívat, jak se o nadcházející zimě 2018/2019 vyjádřili světoví experti na předpovědi počasí a na slovo vzatí odborníci.

 

WePowder | Meteo Morris

 

Meteo Morris z lyžařského a meteorologického časopisu WePowder v zimě pravidelně publikuje kvalitní předpovědi. A teď se už vyslovil i k prvním odhadům na letošní zimu. S odkazem na Národní meteorologické instituty Japonska (JMA) a USA (NOAA), stejně jako na článek Americké meteorologické společnosti, se prý dá předpokládat, že nastane meteorologický fenomén El Niño - pravděpodobnost odhadu je asi 70%. Co přesně El Niño je, je vysvětleno velmi dobře v tomto videu:

 

Vysvětlení jevů El Niño a La Niña najdete i zde ► www.meteocentrum.cz/zajimavosti/encyklopedie/el-nino-a-la-nina

 

Jak ale působí tyhle odchylky v mořském proudění na alpský region, to dosud zjištěno nebylo. Obecně platí, že v letech, kdy působil jev El Niño, byly vždy nejvyšší průměrné teploty (měřeno v posledních 70 letech). Martin P. King z Americké meteorologické společnosti se domnívá, že teplota a srážky ve střední Evropě jsou s El Niño přímo spojeny. Proto bývá, podle jeho mínění, hlavně listopad velmi mírný, ale také relativně vlhký. Když se na to podíváme z hlediska nadmořské výšky, znamená to, že ve vysokých horách, zejména v jižních Alpách, je šance na docela velké množství sněhu, v nižších polohách by ale díky vyšším teplotám mělo být dost deštivo - a beze sněhu. To by pro nás v české kotlině nebyly moc dobré zprávy.

 

DWD – Deutscher Wetterdienst

 

Také německý meteorologický institut Deutsche Wetterdienst předpokládá ve své sezónní předpovědi teplý začátek zimy. Podle DWD bude průměrná teplota v září, říjnu a listopadu v celém alpském regionu o 1-2 stupně vyšší než průměrné klima (1981-2014). Prosinec by měl být také teplejší, ale potom by se teploty měly ustálit "jen" o 0,5-1 stupeň výš, než činí dlouhodobý průměr.

Z hlediska srážek však na modelu DWD vidíme, že zatímco západní Alpy se pohybují v dlouhodobém průměru, severní a východní alpské oblasti budou sušší než v posledních 35 letech.

 

Wetterprognose-wettervorhersage.de

 

V aktuálním příspěvku ze začátku září představují autoři z německého portálu wetterprognose-wettervorhersage.de dlouhodobý výhled na podzim a zimu 2018/2019. I oni předpokládají teplejší začátek zimy. Říjen by měl být z teplotního hlediska průměrný, možná mírně teplejší. Nicméně systémy tlakové výše přinášejí suché počasí a modely ukazují jasný nedostatek srážek.

I listopad by podle jejich předpovědi měl být o něco sušší než v posledních letech, a k tomu ještě o 0,5-2 stupně teplejší. A totéž se dá říct vlastně i o celém zimním období, které by mělo být o 1-3 stupně teplejší než je dlouhodobý průměr. Pro milovníky zimních sportů mají meteorologové z tohoto německého portálu dobré zprávy: prosinec 2018, stejně jako leden a únor 2019 by měly být na srážky výrazně bohatší než je průměr. To znamená jediné: Tam, kde bude dostatečně chladno, přinesou srážky hodně sněhu!

 

Německé Wetter.de: Zima bude teplá, pokud...

 

Na meteoportálu Wetter.de se jednoznačně shodují při výhledu na zimu 2018/2019 všechny předpovědní modely na tom, že zima bude mírná!

Článek nicméně přináší i jedno velmi zajímavé téma: Zabývá se totiž i tzv. Beaufortovým vírem a odkazuje se na článek v časopise Spektrum, který popisuje situaci v Beaufortově moři na Aljašce! Po celá léta se na povrchu hromadí studená slaná voda (rozpuštěný led, přítoky arktických řek) a pod ní se nachází teplá voda vyšším obsahem soli. Vědci předpokládají, že každých pět až sedm let proudí studená voda z povrchu do severního Atlantiku a teplá voda se dostává na hladinu (vír Beaufort). V posledních 15 letech se ale Beaufortův vír chová zvláštně. Podle měření oceánografů Oceánského institutu Woods Hole se vír točí rychleji a sbírá víc a víc slané vody. Zároveň se voda, která se nachází pod povrchem slané vody, otepluje. 

Co se ale stane, jestli to obrovské množství studené vody někdy doputuje do severního Atlantiku? Teplota v Arktidě stoupne, tání ledovců se znovu zrychlí. A studená voda, která proudí do Atlantiku, zablokuje teplé vody Golfského proudu plynoucí z Ameriky do Evropy. Důsledky: V Evropě bude chladno, velmi chladno!

Ale kdy a jestli vůbec se studená voda z Beaufortova moře dostane do severního Atlantiku, to nikdo nedokáže přesně předpovědět. 

 

Haslingerova divizna

 

Německá média se vždycky před zimou ptají i Seppa Haslingera, co si on myslí o povaze přicházející zimy. Haslinger ovšem není žádný meteorolog, jaká bude zima, čte z květů divizny. Vážně! Jeho "fundovaný" pohled na to, jaké máme čekat počasí, zní asi takhle: „Letos napadne sníh velmi brzy, nejpozději v půlce nebo ke konci října." Do prosince bude sněžit pravidelně a možná i hodně. Ironie je, že v období zimního slunovratu, tedy těsně před Vánocemi, nastane "klid". Ale už po Novém roce bude zase pokračovat bílá zasněžená zima - a to potrvá relativně dlouho v novém roce. Podle "proroka" Haslingera je dost možné, že i Velikonoce budou ještě na sněhu, a to vycházejí na dost pozdní datum (21.-22. duben).

Mimochodem, před zimou 17/18 Haslinger předpovídal, že bude jen velmi málo sněhu. Tak vidíte, že to vždycky nevyjde....

 

 

A nakonec bychom chtěli citovat pana Ruhnaua z německého meteo kanálu Kachelmannwetter, který zpochybňuje kvalitu i smysl zimních prognóz, které jsme zde citovali: "Nikdo, ani člověk, ani počítač, nedokáže v září předpovědět, jaké bude počasí v průběhu celé zimy. Podívejte se na to racionálně: Nikdo neví, jaká zima bude."

 

Grafiky: Předpověď teplotních odchylek oproti dlouhodobému průměru (2měsíční odhad, model CFS, stav 05.09.2018)

Prosinec

 DWD Jahreszeitenvorhersage

Leden

 DWD Jahreszeitenvorhersage

Únor

 DWD Jahreszeitenvorhersage

 

Zdroj: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/CFSv2seasonal.shtml

 

 

Doporučené odkazy

 

► Sněhová předpověď na další 3 dny

 

Aktuální sněhové podmínky