Tyto webové stránky používají cookies. Kliknutím na tlačítko OK povolujete jejich použití. Více informací zde:Ochrana osobních údajů
Ok

Přichází stoletá zima?

12. říjen 2017 | Skiinfo/OnTheSnow

Přichází stoletá zima?- ©Flumet - St Nicolas la Chapelle Tourisme

Hromady prašanu, nebo zase rozpačité čekání na sníh? Jaká nakonec bude zima 2017/2018?

Copyright: Flumet - St Nicolas la Chapelle Tourisme

V médiích už nejednou zaznělo, že tohle bude zima století! V zásadě proti tomu nic nemáme, nám by hory sněhu vůbec nevadily. Ale jestlipak příchod třeskuté zimy předpovídají i meteorologové?

 

Není dne, aby tisk, rozhlas nebo televize nevarovaly před přicházející pohromou. Prý se očekává extrémně dlouhá a krutá zima. Evropu postihne silné sněžení a třeskuté mrazy - teploty v některých oblastech klesnou na -30 °C. Paráda, chtělo by se říct - než si ovšem člověk zjistí zdroj těchto prognóz. Jedná se o meteorologickou službu Exacta Weather, který zimu století předpovídá každoročně, s železnou pravidelností. Vzpomínáte si na poslední zimy? Dá se toho o nich říct hodně, ale rozhodně ne, že by byly nadprůměrně mrazivé nebo zasněžené.

Někteří pozorovatelé poukazují na to, že v současné době existuje několik jevů, které by zimní ochlazení potenciálně mohly ovlivnit, například La Niña nebo nízká sluneční aktivita. Nicméně, pokud se podíváte na konkrétní modely počasí, příznaky stoleté zimy na nich budete hledat marně.

Podle výpočtů experimentálního dlouhodobého modelu CFS amerického meteorologického institutu NOAA nás čeká... pozor.... nadprůměrně mírná zima! Podle prognózy tohoto institutu bude v mnoha evropských regionech během letošní zimy v průměru o víc než jeden stupeň tepleji oproti průměrné teplotě z předchozích let. Jediné větší mrazy nás, zdá se, čekají v prosinci, kdy by mělo být velmi chladno. Samotní meteorologové NOAA však zdůrazňují, že se jedná o "experimentální" model, a proto bychom ho měli brát s jistou rezervou. 

Potom tu máme meteo servis wetter.com, kde jsou odhady založené na statistikách. Podle jeho meteorologů je po sérii relativně teplejších zim čistě statisticky na řadě poněkud chladnější zima. Je pravděpodobné, že po studeném začátku zimy bude následovat relativně mírné období (v lednu). Teprve v únoru a v březnu se podle wetter.com očekává návrat pozdní zimy.

Mezitím německá služba wetterprognose-wettervorhersage.de pro změnu předpokládá.... teplý prosinec v Alpách. Podle dlouhodobého meteorologického modelu zdejších meteorologů se očekává, že v Alpách bude v prosinci o 2 stupně tepleji oproti dlouhodobé průměrné teplotě. Navíc se očekává, že prosinec bude dost suchý, to kvůli dominantní brázdě vysokého tlaku. V lednu by podle této německé meteo služby měly být teploty o +1 až +2 stupně vyšší, než je průměr. A na srážky by měl být leden hodně bohatý.

Meteo blog Kaltwetter dává do souvislosti vliv nízké sluneční aktivity i jevu La Niña na charakter letošní zimy. Prognózy autorů těchto hypotéz jsou ale docela nejednoznačné. La Niña meteorologické jevy radikalizuje, takže můžeme mít stejně dobře co do činění se slunečnou, mrazivou zimou, kdy bude dominovat proudění studeného vzduchu z východu, anebo se slunečnou, teplou zimou, kdy bude počasí víc ovlivňovat vzduch od jihu. A teď babo raď!

Teorií stoleté zimy se dlouhodobě zaobírá německý meteorolog Fabian Ruhnau. Podle jeho názoru je ale tento scénář nepravděpodobný. Abychom se skutečně museli vypořádávat se zimou století, musely by být průměrné teploty o 6 stupňů nižší než je dlouhodobý průměr, jako tomu bylo např. v letech 1962/1963. To se samozřejmě stát může, ale tváří v tvář globálnímu oteplování to není příliš pravděpodobné. Ruhnau poukazuje například na zimu 2011/12, kdy v prosinci velkou část Evropy severně od Alp pokryla silná vrstva sněhu. Na začátku podzimu to přitom nikdo nepředpovídal. Jak je zdůrazněno, klimatické podmínky závisejí na aktuálním frontálním systému, tlaku atd. A tyto jevy nelze předvídat na dobu delší než 7-10 dní. "Žádný člověk nebo počítač nemůže vypočítat, jaké bude počasí za několik měsíců, dokonce ještě ani v říjnu to nevíme. Pamatujte si, že to, jaká bude letošní zima, neví skutečně nikdo."

Omlouváme se, jestli jsme tímto článkem zničili vaše naděje na pořádnou zimu, ale nezoufejte. To, že dlouhodobým předpovědím se nedá moc věřit, ještě neznamená, že tahle zima nebude mrazivá a zasněžená. Držme si palce a doufejme, že to Paní Zima letos parádně rozbalí ;)

Grafiky představující prognózy odchylky teplot od dlouhodobého průměru (model CFS)

prosinec

Model CFS: Předpověď teplotní odchylky od dlouhodobého průměru, prosinec 2017

Model CFS: Předpověď teplotní odchylky od dlouhodobého průměru, prosinec 2017

Copyright: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/CFSv2seasonal.shtml

leden

Model CFS: Předpověď teplotní odchylky od dlouhodobého průměru, leden 2018

Model CFS: Předpověď teplotní odchylky od dlouhodobého průměru, leden 2018

Copyright: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/CFSv2seasonal.shtml

únor

Model CFS: Předpověď teplotní odchylky od dlouhodobého průměru, únor 2018

Model CFS: Předpověď teplotní odchylky od dlouhodobého průměru, únor 2018

Copyright: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/CFSv2seasonal.shtml

březen

Model CFS: Předpověď teplotní odchylky od dlouhodobého průměru, březen 2018

Model CFS: Předpověď teplotní odchylky od dlouhodobého průměru, březen 2018

Copyright: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/CFSv2seasonal.shtml

Reklama

Newsletter

OnTheSnow ve tvém mobilu
Více informací

Reklama

Zprávy ze sjezdovky

Zpevněný prašan25cm
Technicky upravený4cm
Zpevněný prašan5cm

Reklama